Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Fotoğraf Kamerası Lensi

Fotoğraf çekmek, kimisi için bir hobi iken kimisi için profesyonel bir meslektir. Fotoğraf tutkusu her nasıl olursa olsun, herkesin ortak olarak kullandığı bazı ürünler vardır. Gelişen teknoloji ile birlikte fotoğraf makinelerinin ve fotoğraf kamerası lens çeşitlerinin de giderek daha iyi bir hal aldığını söyleyebiliriz. Artık en küçük detayları bile fotoğraf makineleri ile yakalayabilir, farklı filtreler ile fotoğraflara bambaşka bir hava katabilirsiniz! Objektif veya kamera lensi olarak adlandırılan ürün, fotoğraflayacağınız alanda oluşan görüntünün makine sensörüne yansımasını sağlayan mercek bütünüdür. Bir fotoğrafın kalitesini ve netliğini etkileyen en önemli noktalardan biri lenstir. Dolayısıyla doğru lens seçimi yapmak da oldukça mühimdir. ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde yer alan Canon, Fujifilm, Sigma ve daha pek çok markanın objektif çeşitlerini, farklı filtreleri bulabilirsiniz. Online olarak tüm bu ürünleri inceleyip satın almak bir tık uzağınızda!

Kamera Objektif Çeşitleri

Objektiflerin sınıflandırılmasında en önemli etken uzaklıktır. Odak uzaklığına göre objektifler sınıflandırılabilir. Objektif çeşitleri genel olarak şu şekildedir:

Balık Gözü(Fisheye) Objektif: 6-16 mm arasını kapsar. Bu objektif, en geniş açıya sahip olan objektiftir. Görüntüye özel bir efekt verir. Balık gözü gibi daha yuvarlak bir açı sunar. 

Geniş Açı Objektif: 17-35 mm arasını kapsar. Genellikle manzara, mimari ya da panorama görüntüler elde etmek için kullanılır. Balık gözünden farklı olarak oluşan görselin köşelerinde daha az kararma olur.

Standart Objektif: 40-58 mm arasını kapsar. İnsan gözünün görüş açısına en yakın olan objektiftir. Bu yüzden elde ettiği görüntü de normal açılı olarak isimlendirilebilir. Parlak, net ve keskin fotoğraflar çekilmesini sağlar.

Zoom Objektif: 70 mm ve daha uzak alanı kapsar. Özellikle belgesel çekimlerinde, vahşi yaşam fotoğrafçılığında ya da spor aktivitelerinde kullanılır. Dar açılıdır. Odak uzaklığı yüksek olduğu için fotoğraf makinesinin sabitlenmesi önerilir. 

Sabit Odaklı Objektif: Bu lensler ile zoom yapılamaz. Sabit odak uzaklığına sahiptir ve tek açıda çekim yapılabilir. Net ve keskin fotoğraflar çekilmesini sağlar. Sabit odaklı kamera lensi sıklıkla portre fotoğrafçılık için kullanılır. 

Makro Objektif: Pek çok cismi çok yakından net bir şekilde çekmenizi sağlar. Diğer lenslerde obje yakınlaştırıldıkça netlik bozulabilir ama makro objektiflerde her şey nettir. İnsan gözüyle görülmeyecek yakın çekim fotoğraflar bile bu kamera lensi sayesinde çekilebilir. 

Değişken Odaklı Objektif: 18-135 mm ve 18-270 mm gibi geniş bir uzaklık aralığını kapsar. Bu mercekte ışık kırılmaları daha çok olabilir. Tek lens ile pek çok tarzda fotoğraf çekmek isteyenler için idealdir. 

Kameralarda kullanılan objektif çeşitleri haricinde kamera filtreleri de vardır. Fotoğraf makinesi filtresi, optik yola monte edilen bir aksesuardır. Bu filtreler sayesinde çektiğiniz fotoğrafların görüntüsünde ufak değişiklikler oluşturabilirsiniz. Kamera lensleri direkt olarak objektiflere takılabildiği gibi klips ile kameraya tutturulabilen veya ayaklı olarak kullanılabilen modeller de bulunur. Fotoğraf makine filtre çeşitleri birbirinden farklıdır. En sık kullanılan filtreler UV filtre ve polarize filtredir. UV filtre lensin kirlenmesini, tozlanmasını önlerken aynı zamanda potansiyel çizilmelerin de önüne geçer. Polorize filtreler ise ışığı polarize eder. Bu sayede de çekilen fotoğraftaki yansımaları azaltır, renkleri yoğunlaştırır, kontrastı artırır. Ayrıca soğuk ve sıcak renk filtreleri, yakın plan filtresi, doğal yoğunluk filtresi, özel efekt filtreleri de sıklıkla tercih edilen filtreler arasında yer alır. 

Uygun Fiyatlı Kamera Lens ve Filtreler ile En Güzel Anları Yakalayın!

Fotoğraf kamerası lensi ve filtresi fiyatları üründen üründen değişiklik gösterir. Fotoğraf objektifi çeşitlerinde kullanılan teknoloji ürünün fiyatlarını etkiler. Ayrıca farklı markaların ürünlerinin fiyatları da birbirinden farklıdır. Fotoğraf makinesi filtre fiyatları da filtrenin çeşidine ve kalitesine göre değişebilir. Herhangi bir filtre veya lens almadan önce ürünün kendi makineniz ile uyumlu olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. İhtiyacınız olan tüm kameralar ve kamera aksesuarları için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilir, dilediğiniz ürünü online olarak kolayca satın alabilirsiniz!