İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Ek Gıda Sürecinde Beslenme: Mama Hazırlayıcılar

Doğduğu günden itibaren anne sütü, anne sütünün olmadığı durumlarda ise formül mama ile beslenen bebekler altı aydan sonra ek gıdaya başlar. Ek gıda süreci, bebeğin gıdalarla tanıştığı ancak temel beslenmesini yine anne sütü ile yaptığı bir süreçtir. Bu dönemde anne sütüne ek olarak tadımlar yapılır. Bebekler için önerilen gıdalar; sebze ve meyve püreleri, ev yoğurdu ve çorbalardır. Ayrıca buharda pişirilmiş sebzeler de ek gıda sürecinde annelerin bebekleri için tercih ettiği gıdalar arasında yer alır. Ek gıda sürecinde, bebekleri aylarına uygun gıdalar ile beslemek, her yeni tadımdan sonra bebeklerin gıdaya alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini gözlemlemek ve bebeğin tüketeceği gıdayı en doğru şekilde hazırlayıp bebeğin seveceği ve tüketebileceği şekilde sunmak önem taşır. Mama hazırlayıcı ürünleri kullanarak bebeğinize ek gıda sürecinde en sağlıklı mamaları hazırlayabilirsiniz.

Bebek Mama Hazırlayıcı Çeşitleri

Bebeklere mama hazırlarken gıdanın vitamin değerini kaybetmemesine özen gösterilmelidir. Bunun için cam rende ve buharlı pişirici gibi ürünlere ihtiyaç duyulur. Cam rendeler, ek gıda sürecine yeni başlayan bebeğin meyvelerini rendelemek için sağlıklı bir gereçtir. Genel olarak bir cam tabak görünümünde olan cam rende çeşitleri, pütürlü yüzeyi sayesinde lezzetli ve vitamin deposu meyve püreleri hazırlama imkanı sunar. Bu pütürlü yüzey, meyveyi tamamen sıvı bir gıda haline getirmez, biraz pütürlü bırakır. Cam rende ile hazırlanmış meyve püreleri yiyen bebekler pütürlü gıdaları yemeyi öğrenir. Cam rende çeşitleri elma ve armut gibi sert meyveleri rendelemek için elverişlidir.

Ek gıda sürecinde bebek meyvelerin yanı sıra sebze ve çorbalar da yer. Bebeğin küçük midesi kısa sürede ve çok az miktarda besin ile doyacağından yediği az miktardaki püre ve çorbaların besin değerlerini koruması bebeğin iyi beslenmesi açısından önemlidir. Buharlı pişiriciler, en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri olan buharda pişirme ile bebeklerin tüketeceği sebzeleri pişirir. Buharlı pişiriciler arasında pişirdikten sonra karıştıran pişirici çeşitlerini de bulabilirsiniz. Buharlı mama hazırlayıcılara, bebeğin püresinde yer alacak sebzeleri iyi bir şekilde yıkayıp koymak yeterlidir. Ebeveynler buharlı pişiriciler ile kısa sürede lezzetli mamalar hazırlayabilir. Bebekleri anne sütü alamayan ve formül mamayla besleyen anne&babalar için ise formül mama hazırlamak için özel olarak tasarlanmış makineler uygun bir seçim olabilir.

Ek gıda döneminde pek çok bebek yoğurdu severek yer. Bebekler için en sağlıklısı evde yapılmış yoğurttur. Yoğurt yapma makineleri, sütü mayalama sıcaklığına getirir. Yoğurdun mayalanması için uygun sıcaklığı korur ve makinelerin kullanım talimatında önerilen süre sonunda yoğurt pratik bir şekilde hazır olur. Yoğurt mayalama makineleri de bebek beslenmesinde ebeveynlerin işini kolaylaştıracak mama hazırlayıcılar arasında yer alır.

Beslenme Yardımcısı Ürünler

Bebek beslenmesinde son dönemde anne ve babaların en çok tercih ettiği yöntemlerden biri, bebek liderliğinde beslenme olarak da bilinen BLW yöntemidir. Bu yöntemde bebeğin tek başına yemek yemesi desteklenir.

Bebek liderliğinde beslenmede ebeveyn, bebeğine yiyeceği gıdayı ya da gıdaları sunar. Bu gıdaları ne kadar sürede yiyeceği ya da hangisini yiyeceği bebeğin kontrolündedir. Bu yöntemle bebek, tek başına yemek yemeyi öğrenir, özgüveni gelişir ve motor becerileri gelişir. Bu yöntemle beslenen bebeklerin beslenmesine yardımcı ürünler arasında meyve süzgeci yer alır. Bu süzgece meyve konulur ve bebek bu gereci bir emzik ya da diş kaşıyıcı gibi emerek ve dişleyerek meyvesini yiyebilir. Bu süzgeç meyvelerin çok büyük parçalar halinde gelmesini engeller. BLW yöntemiyle beslenme ya da meyve süzgeci ile beslenme gibi yöntemlerde bebek kendi kendine mamasını yiyor olsa bile bir yetişkin gözetiminde olması boğulma gibi istenmeyen durumların yaşanmaması için çok önemlidir.

Bebeklerin beslenmesine yardımcı diğer ürünler arasında bebek mama tabakları yer alır. Mama tabakları renkli görünümleri ile bebeklerin ilgisini çeker ve onlara yemeği sevdirir. Ayrıca bölmeli tabldot şeklindeki tabaklar da bebeklerin seveceği mama tabakları arasında yer alır. Bebek beslenmesinde en büyük yardımcınız olacak mama hazırlayıcı çeşitlerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

 

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.