İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Mandolin Müzik Aleti

Müzik, ruhu besleyen en güzel olguların başında gelir. Ruhu beslemenin yanı sıra zeka gelişimi, kavrama, farkındalık oluşturma ve farklı açılardan bakabilme yeteneklerinin de gelişmesine katkıda bulunur. Bu nedenle müzikle iç içe olmak ve bir müzik aleti çalmak, hayatınıza birçok şey katacak bir hobidir. Yıllardır en çok tercih edilen müzik aletleri arasında yer alan mandolin modelleri, her müzik türüne uygun düşen ses tonu ile oldukça sevilir. İndie, pop, rock and roll veya halk müziği fark etmeksizin tüm besteler ve şarkılara adapte olabilen mandolin, özellikle 60’lı ve 70’li yıllarının müziklerine tutkun olanların bayılacağı bir tarza sahiptir. Akustik olarak bestelerin alt yapısında mükemmel bir tını oluşturan bu özel müzik aleti, yerli ve yabancı birçok marka tarafından üretilir. Siz de yeni bir hobi edinmek veya var olan müzik aleti çalma yeteneğinize yeni bir enstrüman eklemek isterseniz mandolin çeşitleri ÇiçekSepeti’nde sizi bekliyor. Hemen modelleri inceleyerek uygun fiyatlarla alışveriş keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Müziğin Ritmini Hissetmenizi Sağlayacak Mandolin Çeşitleri

Mandolin, farkı tarzlarda müzik yapmayı sevenler için oldukça hoş tınılar sunan bir müzik aletidir. Tüm çağdaş telli çalgı modellerinde olduğu gibi mandolinin de elektro modeli bulunuyor. Geniş müzik repertuarına sahip olan bir çalgı olan mandolin çeşitleri arasından yapmak istediğiniz müzik türüne uygun çeşidi seçebilirsiniz.

  • A tarzı olarak adlandırılan mandolin modelleri, gözyaşı şeklindeki ve oval mandolinlerden oluşur. Birçoğunda keman gibi kemerli olan üstleri ve sırtları oyulur. Kemerli sırtlı A tarzı mandolinler, kase sırtlı mandolinlerden farklı olarak düz sırtlara sahiptir. A tarzı modelleri genellikle klasik, halk müziği ve Kelt müzisyenleri tercih eder.
  • F tarzı olarak bilinen mandolin çeşitleri, ikiz f deliklerine veya tek bir oval ses deliğine sahiptir. Son dönemlerde ve modern müzikte en çok tercih edilen tür bu mandolinlerdir. Mandolinin alt tarafında tınıyı ustaca etkileyen ve müzisyenin rahat rahat etmesini sağlayan bir tasarıma sahiptir. Floransalı mandolin olarak da adlandırılan bu tarz modeller, modern müzikteki birçok parçada kullanılır.
  • A ve F türünden farklı olarak çanak sırtlı mandolin modelleri, yuvarlatılmış sırtları ile geleneksel tarza oldukça uygundur. İtalyan atalarına benzer şekilde tasarlandıkları için Napoliten mandolin olarak da isimlendirilir. Diğer mandolin türlerine göre daha derin ve daha yuvarlak tonlar üretir. Klasik, barok, rönesans ve diğer tarihi müzik stillerini çalan müzisyenler bu tarz mandolinleri tercih eder.
  • Son olarak elektro mandolin modelleri, modern çağda pop, rock and roll gibi müzik türlerinde kullanılan bir çeşittir. Bu tarz mandolinler, elektro gitara benzeyen tarzda tasarlandığından oldukça güçlü ses tonlarına sahiptir. En yaygın olanı, birçok archtop yarı akustik gitara benzer şekilde bir elektrik alıcısı ile donatılmış, oymalı, sekiz telli modelidir. Ayrıca akustik elektrikli mandolinler de birçok biçimde bulunur.

Mandolin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her üründe olduğu gibi marka, kullanılan malzeme ve tasarım gibi konular mandolin fiyatları konusunda farklılık oluşmasına neden oluyor. Size uygun ve kaliteli mandolin modelini seçerken bazı konulara dikkat etmeniz bütçeniz doğrultusunda en iyi ürünü tercih etmenize yardımcı olacaktır.

  • Öncelikle mandolinin kalitesini üretildiği malzeme belirler. Ladin, akçaağaç, maun, koa, gül ağacı, abanoz gibi malzemelerden üretilen mandolinler, kullanılan malzemelere göre farklı özellikler sunar. Ladin, rezonans kalitesi sayesinde ses tahtası konusunda en iyi seçeneklerden biridir. Sert gövde sunan modeller, pürüzsüz olmaları ve hızlı aşınmamaları nedeniyle tercih sebebi olabilir.
  • Kaliteli ve uzun ömürlü bir mandolin almak istiyorsanız katı ladin parçalardan elle oyulmuş modelleri tercih edebilirsiniz. Tını ve kalite bakımından en iyi seçeneği bu modeller sunar.
  • Başlangıç seviyesinde yeni mandolin çalmayı öğrenenler için daha düşük bütçeli veya orta sınıf mandolinler daha uygundur. Laminat veya lamine ahşap gövdeye sahip olan bu modellerle ustalaştıktan sonra daha kaliteli bir mandolin alabilirsiniz.
  • Mandolinin en önemli parçalarından olan tuning makineleri veya makine kafaları olarak da adlandırılan tunerleri ve kuyruk parçası alırken dikkat etmeniz gereken noktaların başında gelir. Bu kısımların kaliteli malzemeden üretilmiş olması daha iyi ses kalitesi ve daha uzun ömürlü kullanım demektir.
  • Country veya bluegrass müziği tercih ediyorsanız F, yeni başlangıç seviyesindeyseniz A, bir grupta veya modern müzikle uğraşıyorsanız elektro mandolin modelleri sizin için daha uygun olacaktır. Tarzınıza uygun bir seçim yapmanız hem müzik aleti ile olan uyumunuzu hem de öğrenme hevesinizi artıracak bir unsurdur.

Mandolin modelleri başta olmak üzere tüm müzik aletleri ve yardımcı gereçlerini ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.