Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Market Sıvı Yağ

En temel gıda malzemeleri arasında bulunan sıvı yağlar, market alışverişlerinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Market sıvıyağ çeşitleri, farklı litre seçenekleri ve yağ çeşitleri ile herkesin ihtiyacını karşılıyor. En lezzetli yemeklerin, yemyeşil salataları, tatlıların ve sosların ana malzemesi de sıvı yağ oluyor. Siz de yağ ihtiyacınızı karşılamak için Çiçeksepeti’nde yer alan yerli ve yabancı birçok markanın sıvı yağ çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz yağı sepetinize ekleyerek online sipariş verebilirsiniz.

Sıvı Yağ Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Sıvı yağlar; tahıllar, bitkiler ve meyvelerden elde edilen bir tür yağ çeşidinin genel adıdır. Genellikle yüksek oranda enerji ve kalori içerirler. Sıvı yağlar, çoğunlukla yüksek miktarda monosakkarit ve polisakkarit içeren bitki liflerinden çıkarılır. Bu nedenle genellikle düşük protein içeriğine sahiptir. Bu tür yağlar genellikle sıcaklıkları yüksek olduğunda katılaşır ve bu nedenle soğuk hava koşullarında sıvıdır. Adını da bu durumdan alır. Sıvı yağlar, genellikle yüksek oranda doymuş yağ içerirler ve bu nedenle kalp sağlığı açısından zararlı olabilirler. Ancak, bu tamamen kullandığınız yağ ve miktarı ile ilgilidir. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve avokado yağı gibi bazı yağlar, daha sağlıklı yağ türleri arasında yer alır. Çünkü bu yağlar, genellikle düşük oranda doymuş yağ içerirler. Damak tadına ve elde edildiği ürüne göre farklı yağ çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Market Sıvı Yağ Çeşitleri Nelerdir?

Sıvı yağlar, farklı çeşitlere ayrılır. Marketlerde bulabileceğiniz ve en çok tercih edilen sıvı yağ çeşitleri ise şunlardır:

  • Ayçiçek Yağı
  • Zeytinyağı
  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Avokado Yağı

Ayçiçek yağı, ayçiçeği tohumlarından elde edilen bir sıvı yağdır. Yüksek oranda doymuş yağ içerir ve düşük oranda monosit yağ içerir. Ayçiçek yağı, yüksek sıcaklıklarda pişirme için uygundur ve kızartma türleri için de kullanılabilir.

Zeytinyağı, zeytin ağaçlarından elde edilen bir sıvı yağdır. Yüksek oranda monosit yağ ve düşük oranda doymuş yağ içerir. Zeytinyağı, düşük sıcaklıklarda pişirme için uygun olabilir ve ayrıca salata sosları ve marineler için kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi tohumlarından elde edilen bir sıvı yağdır. İçeriğinde yüksek oranda monosit yağı bulunur ve doymuş yağ oranı düşüktür. Yüksek sıcaklıklarda pişirme için uygun değildir ve genellikle salata soslarında kullanılır.

Avokado yağı, avokado meyvelerinden elde edilen bir sıvı yağdır. Yüksek oranda monosit yağ ve düşük oranda doymuş yağ içerir. Yüksek sıcaklıklarda pişirme için uygun değildir ve yüksek sıcaklıklara maruz kalmayacak şekilde hazırlanmış yemeklerde kullanılır.

Sıvı Yağ Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Sıvı yağ satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. En önemli 3 noktayı sizin için derledik:

  • Sıvı yağın etiketini okuyarak, içinde bulunan yağ türlerinin oranlarını öğrenebilirsiniz ve tercihlerinizi buna göre yapabilirsiniz.
  • Sıvı yağların raf ömrü genellikle kısa olabilir. Özellikle zeytinyağı gibi monosit yağ içeren sıvı yağların raf ömrü daha kısadır. Bu nedenle, sıvı yağı alırken tarihine dikkat etmelisiniz.
  • Sıvı yağın fiyatı, marka ve kaliteye göre değişebilir. Kaliteli sıvı yağlar genellikle daha pahalı gibi gelebilir ancak uzun vadede daha sağlıklı olmaları nedeniyle tercih edebilirsiniz.

Siz de tüm bunlara dikkat ederek ihtiyacınız olan sıvı yağ çeşidine karar verebilirsiniz. Bütçe dostu fiyatları ile market sıvıyağ çeşitleri, şimdi Çiçeksepeti’nde!