Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Maya

Mutfakta yemek hazırlamanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Mayalar, bu yöntemler arasında yer alan tek canlı organizmalardır. Doğada da sıkça bulunan maya; çiçek, şeker ve meyve gibi birçok farklı ortamda bulunur. Mutfakta ise ekmek başta olmak üzere hamur işlerinde kullanılmaktadır. Oldukça önemli bir tür olan maya, yüzyıllardır insanların kullandığı bir üründür. Günümüzde ise farklı yöntemlerle elde edilen bir sürü çeşitte maya bulunmaktadır. Üretim alanlarına göre farklılık gösteren maya çeşitleri arasından ihtiyaçlarınıza uygun çeşitleri temin ederek birbirinden lezzetli ürünler hazırlayabilirsiniz.

Lezzetli Hamur İşleri Yapmanızı Sağlayan Maya Çeşitleri

Lezzetli ekmekler, poğaçalar, börekler ve tüm hamur işleri yapımında kullanılan mayalar, farklı çeşitlerde sunulmaktadır. En iyi sonucu almak için maya tercihini doğru yapmanız oldukça önemlidir.

Yaş maya: Pastane ve fırınlarda sıkça kullanılan maya türüdür. Evlerde kullanım için kapalı ambalajlarda sunulur. Genelde bir paketi 42 gram olur. Küp halinde olan bu paketleri buzdolabında saklayarak son kullanma tarihine kadar kullanabilirsiniz. Yaş maya içerisinde %70 su bulundurmaktadır. Üretim tarihinden sonra bekleme süresi 3-4 hafta kadardır. Oldukça kolay bir şekilde suda çözünen mayayı bir miktar su ve şeker ile birlikte karıştırarak kıvamlı hale getirmeniz yeterlidir. Sonrasında diğer malzemelerle karıştırarak hamurunuzu elde edebilirsiniz.

Aktif kuru maya: Mayanın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için üretilen aktif kuru maya, iri tanecikli bir yapıya sahiptir. Kapalı ambalaj içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Su ile temas ettiğinde kısa sürede çözünen mayayı, bir miktar su ve şeker ile karıştırarak hazır hale getirebilirsiniz. Tüm maya türlerinde olduğu gibi hamur elde ettikten sonra bir süre dinlemeye bırakmanız en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

İnstant maya: Granül yapıda olan bir maya türü olan instant maya, suda çözünmeye gerek duymadan kullanım sağlar. Kullanımı oldukça kolaydır. Direkt olarak hamur karışımı üzerine paketi dökmeniz yeterlidir. Kabartma tozu gibi paketlerde sunulan tek kullanımlık instant mayaları, ölçüme gerek kalmadan karışıma ekleyebilirsiniz. Uzun bir son kullanma aralığı olan mayayı, paketi açmadan son kullanma tarihine kadar direk güneş ışığı almayan serin bir yerde muhafaza etmeniz mümkündür.

Farklı Lezzetler Yaratmanızı Sağlayan Maya Çeşitleri

Hamur işleri dışında mayalar birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Bilinen yaklaşık olarak 600 kadar maya türü vardır ve bu mayaların birçoğu aktif olarak kullanılmaktadır. Günümüzde en çok en çok kullanılan mayalar peynir, yoğurt, kefir, bira ve şarap mayasıdır.

Kefir mayası: Rusça keyif veren anlamına gelen kefir, ilk olarak Kafkasya bölgesinde yapılmaya başlanan bir içecektir. Günümüzde birçok yerde bulabileceğiniz içeceğin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Probiyotik olması ve protein bakımından zengin olması nedeniyle sporcular başta olmak üzere birçok kişi keyifle kefir tüketir. Kefir mayası ise fermente edilmiş bir süt ürünüdür. Süt asidinin fermantasyonu ile ortaya çıkar ve koyu kıvamlı bir köpüktür.

Peynir mayası: Yediden yetmişe herkesin çok sevdiği ve düzenli olarak tükettiği peynir türleri, peynir mayası ile elde edilmektedir. Peynir mayası, sütün uygun sıcaklıkta peynir kıvamına gelmesini sağlar. Peynirin mayalanma işlemini yapabilmek için 25-28 derece sıcaklık gerekir. Uygun sıcaklık elde edildikten sonra süre peynir mayası ekleyerek karıştırmanız yeterlidir. Yapacağınız peynir türüne göre bekleme süresinde beklettikten sonra peyniriniz hazır olacaktır.

Yoğurt mayası: Yoğurt mayası, ev yapımı yoğurtlarda kullanılan maya türüdür. İsterseniz kendi yoğurduğunuzdan da elde edebilirsiniz. Hazır yoğurt mayaları ile kendi yoğurdunuzu yapmanız oldukça kolaydır. Probiyotik yoğurt mayaları sayesinde kısa sürede sağlıklı ve lezzetli yoğurt yapabilirsiniz.

En iyi markaların farklı alanlarda kullanılan maya çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilir ve uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.