Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Mercimek

Kuru baklagiller arasında yer alan mercimek, ülkemizde ve dünyada en çok tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Yüksek besin değerine sahip olması, kolay yetiştirilmesi ve uygun fiyatıyla hemen hemen her kültürde yer edinen mercimek, etle eş değer protein değerlerine sahiptir. Bu nedenle sporcular ve sağlıklı beslenmek için düzenli diyet yapanların da favorileri arasındadır. Protein değerinin yanı sıra karbonhidrat ve mineral bakımından da zengin olan mercimek, sindirimi kolay bir besindir. Yüksek protein içermesi nedeniyle domates benzeri asitli yiyeceklerle tüketilmesi daha rahat sindirilmesini sağlar. Ayrıca lif oranının yüksek olması nedeniyle kilo alımına etkisi oldukça azdır. Farklı coğrafyalarda üretilen farklı çeşitleri bulunan mercimek, mutfakların olmazsa olmazıdır.

Lezzetli ve Besleyici Mercimek Çeşitleri

Mercimeğin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunun asıl nedeni ise üretildiği bölgelerdir. Akdeniz bölgesinde üretilen mercimek daha büyükken Asya ülkelerinde küçük, Anadolu’da ise orta büyüklüktedir. Türk Standartları Enstitüsüne 143 farklı çeşidi bulunan mercimek; iç ve kabuklu olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Mercimek fiyatları, ürünün kalitesi, türü, kullanım alanı ve üretildiği yere göre değişkenlik göstermektedir.

İç mercimek çeşitleri: Genelde daha yumuşak ve şişman olan iç mercimekler, çorba yapımında kullanılmaktadır. Kırmızı iç mercimek; kırmızı ve turuncu renklerde olur. Nişastası en fazla olan tür olduğundan iyice yıkanarak kullanılmalıdır. Boyutları üretildiği yere göre değişkenlik gösterir. Yeşil-sarı iç mercimek, genelde hazır çorbalarda kullanılan türdür. Protein oranı oldukça yüksektir.

Kabuklu mercimek çeşitleri: İç mercimeklere oranla daha sert ve ince olan türdür. Yemek ve mantı yapımlarında sıkça tercih edilir. Kabuklu kırmızı mercimek, tüketim için işlenmesi gereken türdür. Kabukları soyulmadan tüketilmemektedir. Sultani mercimek, yeşil ve sarı renkte olan benekli bir türdür. Diğer mercimek türlerine göre büyük boyutlardadır. Kabuklu yeşil mercimek ise sert yapılıdır. Piştiğinde kolay dağılmaz. Bu nedenle yemek yapımında kullanılır. Protein değeri hemen hemen et ile aynı seviyededir.

Kahverengi mercimek: Lif oranı en yüksek olan mercimek türüdür. Sporcular ve sağlıklı beslenmeye dikkat edenler tarafından tercih edilmektedir. Tadı şekerimsi ve aromalıdır. Çorba ve salata yapımında kullanılan bu tür, sert yapısı sayesinde kolaylıkla dağılmaz.

Puy Mercimeği: Yuvarlak, oldukça küçük ve kolay pişen bir türdür. Besin değerleri oldukça yüksektir. Küçük boyutuna rağmen piştikten sonra kolay dağılmaz.

Beluga Mercimeği: Siyah mercimek olarak da isimlendirilen beluga, diğer türlere oranla sert ve küçüktür. Piştiği zaman parlak siyah bir renk alır ve değerli taşlara benzer. Bolca lif ve protein içermektedir. Antioksidan açısından da oldukça zengin olması nedeniyle sağlık sorunları olanların öğünlerinde kesinlikler yer alması önerilmektedir. Çorbası, mezesi, salatası gibi birçok farklı tarifini deneyebilirsiniz.

Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Lif, protein, vitamin ve mineral bakımından zengin olan mercimek, sağlıklı beslenmek isteyen herkesin haftalık programlarında yer alması gereken bir üründür.

  • Diyet yapan veya sporla uğraşan kişiler, lif bakımından zengin olan mercimeği sürekli olarak tüketebilir. Kas yenilenmesi ve artışı için ihtiyaç duyulan proteinin alınmasına da mercimek yardımcı olmaktadır.
  • Hazımsızlık ve bağırsak problemlerine karşı iyi gelen mercimek, bağırsak düzenlenmesine de yardımcı olur.
  • Vücuda enerji ve güç verir. Gündelik hayatta ihtiyacınız olan enerji alarak daha zinde bir gün geçirmenize katkıda bulunur.
  • Göz sağlığı için gerekli olan antioksidanları içermektedir. Ayrıca kan dolaşımına katkı sağladığı için kalp krizi riskini azaltır. Kalp sağlığını içerisinde yer alan folat ve magnezyum sayesinde korur.
  • Zengin bir demir kaynağı olduğundan kansızlık sorunu yaşayanlara yardımcı olur. Hamilelik, emzirme ve adet dönemlerinde artan demir ihtiyacını karşılar.
  • Çocukların gelişimi için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Haftalık olarak öğünlerde yer verilmesi, gelişimleri açısından faydalı olacaktır.

Yayla, Besler, Yazar, Tat gibi markalar başta olmak üzere en iyi mercimek çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilir ve hemen sipariş edebilirsiniz.