Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Çiçeksepeti Logo
Çiçeksepeti Logo
Filtrele
Sırala

Misinalar

Balıkçılık aktiviteniz boyunca daha çok balık tutmanıza yardımcı olacak misina çeşitleri ÇiçekSepeti’nde! İster profesyonel olun isterseniz de hobi olarak yapın, suyun derinliğinden rengine ve av yöntemine kadar birçok misina çeşidini bulmanız mümkün. Balıkçılığın en temel malzemelerinden biri olan ve farklı modelleri ile her türlü balığı avlamanızı sağlayan ucuz misina çeşitlerine ÇiçekSepeti ile hemen ulaşabilirsiniz. Birçok marka ve fiyat alternatifi arasından ihtiyacınıza en uygun modeli kolayca seçebilir, hızlı bir şekilde satın alarak avınızın başarılı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Av Yöntemlerine Göre Farklılık Gösteren Misina Modelleri

Balıkçılık malzemeleri markaları, misina çeşitlerini genellikle sentetik malzemelerden üretir. Monofilament adı verilen misinaları, plastikten oluşan yapıları ve birbirinden farklı kalınlıkları ile her türlü balık avında kullanabilirsiniz. Kopolimer misina çeşitleri ise dayanıklılıkları yüksek olan ürünler arasında yer alır. Olta balıkçılığında birden fazla avlanma tekniği olduğu gibi birden fazla balık türü de bulunur. Her avlanma yöntemi için de farklı olta ve farklı misina kullanmanız gerekir. Bu aşamada misinaların esnekliği, uzunluğu, kalınlığı, şeffaflığı ve dayanma gücü gibi özellikleri öne çıkar. Büyük balık avlamak istiyorsanız kalın ve yüksek derecede dayanıklılığa sahip olan çelik bedenli ürünleri tercih edebilirsiniz. Misinanın balıklar tarafından görülmemesi için hayalet misina olarak adlandırılan şeffaf modelleri satın alabilirsiniz. Aynı şekilde esnekliğin ve dayanıklılığın ön planda olduğu ip misina ve örgü misina çeşitleri de geniş ürün yelpazesi içinde yer alır.

Tatlı Su ve Tuzlu Suda Kullanılan Misina Çeşitleri

Misina çeşitleri balık avının yapılacağı suyun türüne göre de değişiklik gösterir. Tatlı suda balık avlamak için çok daha koyu ya da renkli misinaları kullanabilirsiniz. Tuzlu su, yani denizlerde kullanılmak için de tuzdan daha az etkilenen ve yüksek dayanıklılığa sahip ürün çeşitlerini tercih etmeniz mümkün. Açık deniz yerine kıyıdan yapılan balık avında ise dayanıklılığın yanında esneklik özelliği bulunan ürünlere yönelmeniz gerekir. Bu modellerden biri olan örgü ip misinalar en çok tercih edilenlerden biri. Kıyı balıkçılığı yaparken kanca takılması en çok yaşanan sorunlardan biri olduğu için satın aldığınız misinanın özellikle esnek olmasına dikkat etmelisiniz.

Misinaların ilk günkü performanslarını gösterebilmeleri ve uzun süre boyunca kullanılabilmeleri için bazı bakım işlemlerinin titizlikle yapılması gerekir. Özellikle aşınmaya meyilli olan tuzlu su misinaları, her kullanımdan sonra tatlı bir su ile yıkanmalı ve güzelce kurutulmalıdır. Bu sayede misinanın aşınma etkisini minimum seviyeye düşürebilirsiniz. Ayrıca kullanım sonrasında olta ve misinanın güneşten uzak bir ortamda saklanması da kullanım ömrünü uzatır.

Suyun Rengine ve Derinliğine Uygun Misinalar

Misinalar tatlı su ve tuzlu su olarak birbirinden ayrıldığı gibi suyun yapısına göre de farklılaşır. Bu nedenle ilk olarak misinayı hangi sularda kullanacağınızı belirlemelisiniz. Berrak sularda kullanılması için florokarbon ve şeffaf mono misinalar ilk tercihiniz olmalı. Balık avlayacağınız ortam daha yoğun ve çamurlu ise sarı renkli monofilamentler kullanabilirsiniz. Yeşil sular için de en ideal olan model, yeşil monofilament misinalar olarak öne çıkar.

Misina çeşitleri içerisinde suyun derinliği de önemli bir rol oynar. Özellikle belirli bir derinliğe ulaştıktan sonra misinaların görünmez olması gerekir. Bu noktada en iyi sonucu Clear monofilament, florokarbon ve mavi monofilament misina modellerinden alabilirsiniz. Yeşil monofilamentler 5 metrenin sonunda koyu bir yeşile dönerken, kırmızı monofilamentler 5 metrenin sonuna ulaştığında siyah renge dönüşür. Bu nedenle hangi sularda kullanacağınızın yanı sıra suyun derinliğini da göz önünde bulundurmalısınız.

Balık tutma faaliyetini keyifli hale getirebileceğiniz balıkçılık malzemeleri ve misina çeşitlerini ÇiçekSepeti sayesinde güvenle sipariş edebilirsiniz.