Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Modemler

Modemler ilk olarak bilgisayar veya akıllı telefonlarınızdan internete bağlanmanızı sağlar. Yerel bilgisayar ağı oluşturmak için de kullanılan cihazlar, aynı zamanda otomatik IP adresi dağıtma veya VLAN gibi işlemleri de yapabilir. Sabit veya taşınabilir modemler, kablolu ya da kablosuz olarak hizmet verebilir. Ev ve iş yerlerinin vazgeçilmezi olan modemler, tüm akıllı cihazları bir araya getirerek haberleşme ağı kurar.

Ağ Erişimi Sağlayan Taşınabilir USB Modemler

15 kişiye kadar kablosuz internet paylaşımı yapabilen mobil modemler, GSM kartlar ile taşınabilir modem kategorisinde yer alır. Bu tip modemler sık sık seyahate çıkan kullanıcılar için hareket halinde bile internet sağlayarak pratik çözümler sunar. Karasal internet altyapısı olmayan kırsal yerlerde de rahatlıkla kullanılan taşınabilir modemler, internet erişimi sorunlarında hayat kurtarır. USB girişine takılarak kullanılan anten şeklindeki adaptör cihazlar, Wi-Fi özelliği olmayan bilgisayarların kablosuz ağa bağlanabilmelerini sağlar. Masaüstü bilgisayarınızı Wi-Fi internete bağlamak için satın alabileceğiniz modeller, güncel işletim sistemlerine uyumlu çalışır. Gerektiğinde bir yazılımla bilgisayara tanıtılabilen cihazları çok kolay bir şekilde çalıştırabilirsiniz. USB Mini Wireless modelleri de olan alıcı verici cihazları profesyonel uygulamalarda ikinci bir Wi-Fi kartı olarak kullanmanız da mümkün. Mouse alıcısına benzer bir görünüm ile tasarlanan modem türleri, az yer kapladıkları için yerden tasarruf etmenizi sağlar. Güncel kablosuz IEEE standartlarına uyumlu çalışan cihazlar, sizin için maksimum performans sunar.

Modem Modelleri Ev ve İş Yerlerinde İnternet Ağı Kurun

ÇiçekSepeti’nde yer alan tüm modem çeşitleri işlevsel özellikleri ile dikkat çeker. “Modülatör - demodülatör” kelimelerinden türetilen modem, giden sinyallere ait genlik ve sıklığı iletişim protokolüne göre ayarlayarak modüle eder. Dışarıdan size genel sinyaller de aynı kurala göre demodülasyon işlemi yaparak bilgisayar ağını oluşturur. Genellikle ev ve iş yerlerinde standart olarak kullanılan VDSL modemler, çok yönlü kullanımı ile dikkat çeker. VDSL modem üzerinde bulunan Rj11 WAN port ile eski telefon kablosuna benzeyen hat bağlanır. Bakır altyapı ile gelen interneti kullanılabilir hale getiren modemler, sizin için yüksek performans Wi-Fi yayın sunar. Kablosuz ağa dâhil olduğunuz anda internette sörf yapabilirsiniz. Fiber modem çeşitlerini uyumlu girişleriyle fiber kabloya direkt olarak entegre etmeniz mümkün. Rj45 WAN portuna sahip olan modemleri ise fiber hattın sonlandırıldığı cihaza Cat5 veya Cat6 Ethernet kablosuyla bağlayabilirsiniz. Her iki durumda da yüksek internet hızına erişen modemler, size kesintisiz fiber hizmet sunar. Kablosuz modemlerin bünyesinde bulunan LAN çıkışları ise kablolu yerel alan ağı kurmaya yarar. Örneğin akıllı televizyonunuzu kablosuz modem üzerindeki LAN portuna kablo ile bağlayabilirsiniz. Böylece aynı modemin Wireless ağına bağlı olan akıllı telefonunuz, TV ile haberleşebilir. İki cihaz arasında kurulan yerel ağ sayesinde televizyonunuzu uzaktan kumanda yerine telefon ile kontrol edebilirsiniz.

Modemin İşlevsel Özelliklerden Faydalanın

Üzerine birden fazla cihaz bağlanabilen modemler, tüm haberleşmeyi belirli kurallar dâhilinde düzenler. İnternete çıkmak isteyen cihazların her birinin IP adresinin olması gerekir. Çok sayıda cihazın anlık olarak bağlanıp ayrıldığı bir ağda adresleme işleminin elle yapılması problemlere neden olur. ÇiçekSepeti bünyesindeki gelişmiş modemler IP adresini otomatik olarak dağıtır. Güçlü antenlere sahip ucuz modem çeşitleri, kablosuz ağın engelleri aşarak çok daha geniş olmasını sağlar. Ebeveyn kontrollü modemler, çocuklarınızın hangi saatlerde interneti kullanabileceğini programlayabilmenize olanak tanır. Bazı modemlerde ise filtre özelliği bulunur. Böylece belirlediğiniz internet sayfalarına erişimi yasaklayabilir ya da bu adreslere olan bağlantının hızını kısıtlayabilirsiniz. İş yerleri için tasarlanan gelişmiş modemlerde VLAN özelliği bulunur. VLAN teknolojisi yerel ağa bağlı cihazları gruplandırır. Böylece sanal yerel ağlarda bulunan ve bağımsız çalışan grupların birbirlerine olan erişimi engellenir. VDSL modem fiyatları ve özelliklerine ÇiçekSepeti üzerinden bakabilir, ihtiyacınıza uygun olanları anında sipariş verebilirsiniz.