Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Network Kartı

Bilgisayarlar arasında veri transferi yapılmasını sağlayan network kartı, Ethernet kartı veya ağ kartı gibi isimlerle de bilinen bir üründür. Günümüzde daha çok masaüstü bilgisayarlarda kullanılan ağ kartı, yalnızca iş için değil eğlence amaçlı da kullanılabilir. Geliştiriciler tarafından farklı özelliklerle donatılan ağ kartları ile internet bağlantısı gerçekleştirebilir, internet üzerinden online olarak oyun oynayabilir veya iletişim sağlayabilirsiniz. İlk olarak Xerox Parc tarafından ilk defa 1973-1975 yılları arasında üretilen ağ kartı, “Ağ arabirim kartı” olarak piyasaya sürülmüştür. Bilgisayar donanımları arasında yer alan network kartı modellerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz.

Ethernet Kartı Nedir, Nasıl Çalışır?

Ağ ve bilgisayarların bağlantı kurmasını sağlayan Ethernet kartı, anakarta takılan fiziksel bir ağ birimidir. Ethernet ağını kullanılarak bilgisayar ağları arasında veri transferi gerçekleşmesini sağlar. Kartın çıkışında bulunan bağlantı noktasına kablo bağlanır ve iletilmesi istenilen veriler kablo yardımıyla diğer bilgisayarlara ulaşır. Network kartı genelde anakart slotlarına doğrudan bağlanır ve herhangi bir yazılıma gerek duymadan çalışır. Transfer edilecek bilgileri paketlere bölen kart, çıkışında bulunan ağ kablosuna hazırladığı paketleri iletir. Bir yerel ağ (LAN) sisteminde transfer edilecek bilgi paketlerinin MAC adresleri, iletilen bilgi ve CRC kodu bulunur. CRC kodu, ilettiğiniz bilginin bozulmaması için kontrol sağlayan bir sistemdir. Gönderilen bilgi diğer bilgisayara ulaştığında Ethernet kartı tarafından çözülerek CRC koduna bakılır. CRC kodu aynı ise bilgi kabul edilir ve bilgisayar tarafından işlenir. CRC kodunda bozulma olan bilgiler işlenmez ve hata olarak ekranda gösterilir. Bu akış çok kısa sürelerde binlerce hatta milyonlarca kez gerçekleşir ve bilgisayarlar arasında bağlantı sayesinde istenilen tüm işlemler yapılır.

Network Kartı Çeşitleri Nelerdir?

Network kartları konektör yapıları ve veri iletim hızlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Konnektör yapılarına göre Ethernet kartları; RJ-45 konnektörlü ve BNC konnektörlü olmak üzere iki çeşitte sunulur.

RJ-45 Konnektörlü Ethernet Kartları: 10, 100 ve 1000 Mbps hızlarına kadar yeterli performans sunan ve çift bükümlü kablo ile kullanılan kartlardır.

BNC Konnektörlü Ethernet Kartları: Kablo bağlantısı ile kullanılan kart biçimidir. BNC konnektörü kablonun ucuna takılarak 10 Mbps hızında veri aktarımı sağlar.

Konnektör yapıları dışında network kartları veri iletim hızlarına göre de çeşitli seçeneklere sahiptir. 10, 100, 100 Mbps hızlarına sahip kartlar bulabilirsiniz. Bu kartları evlerde veya işletmelerdeki ihtiyaçlarınıza göre seçmeniz gerekir. Bilgisayarlar dışında modem, yazıcı gibi çevre birimleri ile veri paylaşımı yapmak içinde Ethernet kartlarını kullanabilirsiniz.

Network Kartları Nasıl Kullanılır?

Günümüzde Wi-Fi teknolojisinin gelişmesiyle birçok yerde bağlantı bu şekilde sağlanmaya başlandı. Ethernet kartları, kablosuz bağlantılara göre daha hızlı ve tutarlı veri