Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Okey Oyunu

Herkesin çok sevdiği, arkadaş ve aile ortamlarının vazgeçilmezi olan okey; dikdörtgen taşlar, taşları dizmek için istekalar ile oynanan bir şans, mantık ve hafıza oyunudur. Oldukça keyifli bir oyun olan okey oyunu zekâ ve takip beceresi gerektirir. Oyunun tarihi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır ve modern okey oyunun öncüsü Rummikub Ephraim Hertzano isimli bir oyun mucididir. Domino ya da Mahjong gibi oyunların bir araya gelmesinden sonra oluşturulan okeyin günümüzdeki hali 1930’lardan sonra ortaya çıkmıştır fakat oyunun farklı sistemlerinin 13.yüz yılda bile oynandığı bilinmektedir.

Okey Nasıl Oynanır?

Öncelikle bu çok sevilen oyunu oynamak için 4 kişi ve bir okey takımı olması gerekir. Kısaca oyunu anlatmak gerekirse okey sözcüğü, aynı zamanda oyundaki joker taşının adıdır ve oyunda her oyuncu elinde bulunan taşları oyun kurallarına göre dizerek belirli setleri tamamlamaya çalışır. Elini en hızlı şekilde bitiren oyuncu o eli kazanmış olur.

En yaygın olan okey oyununda sette toplam 106 adet taş bulunur ve taşlar, 1'den 13'e kadar numaralandırılmış olarak dört ayrı renge (kırmızı, sarı, siyah ve mavi) ayrılmıştır. Her sayıdan ikişer adet bulunmaktadır. Bunların yanında tüm taşlar içinde toplam iki tane “sahte okey” ismi verilen taşlar vardır. Oyun başlangıcında bir oyuncuya on beş, diğer üç oyuncuya on dört taş verilir ve elinde on beş taş olan oyuncu oyunu başlatır ve taş atar. Oyuncular her bir döngüde masadan veya dizili haldeki taşlardan bir adet taş alarak ve ıstakasından bir adet taş atarak ellerini bitirmek için çalışırlar. Yere atılan taşlar diğer oyuncular tarafından görülür ve oyun bu şekilde bir oyuncu elini açana kadar devam eder. Oyunu açabilmeleri için 14 taşın da dizili olması gerekir ve örnek bir dizilim verecek olursak; kırmızı serisinden 1-2-3-4, kırmızı 10- siyah 10—mavi 10, mavi 12-13-1, siyah 6- mavi 6- yeşil 6- kırmızı 6 açık bir eldir.

Okey Oyunun Kuralları Nelerdir?

Her oyunda olduğu gibi okey oyununda da bazı kurallar vardır ve bu kurallara uyularak oyun oynanır. Kurallar şu şekilde sıralanabilir:

  • Dağıtıcının sağındakine 15, diğer oyunculara 14 taş dağıtılır. Kimse eksik/fazla taş alamaz ve oyun içinde gizlice yerden taş almak, taş saklamak oyunun devrilmesine neden olur.
  • Oyunda gösterge geçerliyse,  ilk başlayan oyuncu taş çekmeden önce gösterilmelidir. Aksi halde geçersiz sayılır.
  • Elini açan oyuncu bütün oyuncular elini görmeden, taşları yere dökemez.
  • Çifte giden oyuncu dışında diğer oyunculardan hiçbiri yere atılan taşları açamaz.
  • Sıralı dizilen taşlarda sadece 13 numaralı taşın arkasına aynı renkte 1 numaralı taş gelebilir.
  • Elinin açar olması durumunda boştaki taş okeyse, oyuncu okeyini göstergenin üstüne koymak zorundadır. Böylece 4 puan kazanmış olur.
  • Yerdeki göstergeyi çifte giden oyuncu çifte gittiğinde alabilir. Çifte giden kişinin çift açabilmesi için 7 çiftinin olması gerekir.
  • Oyuncu daha bitmemiş elle elini açarsa ve diğer oyuncular da ellerini açtılarsa, o oyuncuya -2 puan ceza verilir.
  • Oyuncular yere atılan taşları alabilir veya taş grubundan taş çekebilir. Bunları yapmadan unutup elindeki taşı atan oyuncunun sonrasındaki oyuncu taşı almışsa, taşı eksik olan oyuncunun bitme hakkı kaybolmuş olur.

Okey Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye ve dünya üzerinde en çok oynanan oyunların başında gelen okey oyunu arkadaşları bir araya getirdiği gibi aile fertleriyle eğlenceli vakit geçirmenin de en güzel yollarından biridir. Okey (klasik Okey), 101 Okey, 10 Taş Okey, Renkli Okey gibi çeşitleri olan oyun temelde aynı oynansa da oyun bitimleri ve kurallarında belli başlı değişiklikler bulunur. Tüm okey türlerinin oynanması için ıstaka, taşlar ve zardan oluşan okey takımı gereklidir. Okey takımları ahşap okey takımı, ceviz okey takımı ve plastik okey takımı gibi ıstakalarda kullanılan malzemeleri ile isimlendirilir. Okey takımı fiyatları kullanılan malzeme ve üretim kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

Siz de sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek için bir okey takımı sahibi olabilir ya da sevdiklerinize el işçiliğinden yapılmış oldukça güzel ahşap, gül ağacı veya oymalı malzemeden bir okey takımı hediye edebilirsiniz. ÇiçekSepeti Okey Seti sayfasında yer alan birbirinden güzel ve kaliteli okey takımlarını uygun fiyat ve farklı ödeme seçenekleri avantajlarıyla sipariş edebilir, sevdiklerinizle muhteşem saatler geçirmenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.