Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

PC Oyun - Yazılım & Software

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın her alanında bilgisayarlar ile işlem yapar olduk. Artık bankacılık işlemlerinden ofis işlerine, ekonomik taleplerden ödemelere, oyun oynamaktan video izlemeye kadar hemen hemen her şey bilgisayar dünyasında gerçekleştiriliyor. Peki, bu kadar işlemi bilgisayarınız nasıl yapıyor? İşte bilgisayarların işlem yapabilmesi için tasarlanan ve bilgisayara komutlar vererek donanımların çalışmasını sağlayan kodlanmış komutlara yazılım (software) denir. Bilgisayarların kendine has dilini kullanarak hazırlanan yazılımlar, dijital ortamda iletişimi artırarak daha verimli bir çalışma sunar. Bu sayede bilgisayarınız istediğiniz işlemleri yaparken çok daha rahat ve güvenli çalışır. Bilgisayarın temel komutları ve programları çalıştırması için yazılımların kusursuz çalışması oldukça önemlidir. Yazılım dışında bilgisayarlarda oyun oynamayı seviyorsanız ihtiyacınız olan ekstra parçalar bulunur. Bilgisayarlar için özel olarak hazırlanan PC oyunları, CD veya DVD olarak satılır. Hatta artık dijital kod olarak satın alıp online olarak da indirilebilir. Bilgisayarınızın ihtiyacı olan tüm yazılım gereçleri ve en son çıkan oyunları ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Performansını Artıran Yazılımlar

Bilgisayar yazılımları, gönderdiği düzenli komutlar sayesinde bilgisayarınızın yapması gerekenleri ileten bir sistemdir. Bu sayede bilgisayarınız aldığı komutları işler ve adımlarını doğru bir şekilde atar. Bilgisayarı koruyan ve dış etkenlerin bilgisayarınıza zarar vermesini engelleyen güvenlik yazılımlarını da kullanmanız gerekir. Bu tür yazılımlar, korsan saldırılar ile kişisel bilgilerinizin çalınmasının veya kaybolmasının önüne geçer.

 • Software, sistem yazılımları ve uygulama yazılımları olarak ikiye ayrılır. Bu yazılımlar bilgisayarda farklı işlemler yürütmek için kullanılan türlerdir.
 • Sistem yazılımları, bilgisayarı aldığınızda genelde içerisinde gömülü olarak bulunur ve sistemin çalışmasını sağlar. Sistem yazılımlarının da iki türü bulunmaktadır. İlk türde yer alan yazılımlar, bilgisayarda gerçekleşen tüm işlemlerin kontrolünü sağlayan işletim sistemleridir. Diğer tür ise destek işlemlerinin kullanılabilmesini sağlarken dosya kopyalama, sıkıştırma, program yedekleme, mouse ve klavye çalışması, zararlı yazılımları engelleme gibi işleri yapan hizmet yazılımlarıdır.
 • Uygulama yazılımları ise kullanıcıların beklenti ve ihtiyaçlarına cevap vermek için hazırlanan türlerdir. Bu yazılımlar; ticari, genel, sunum ve eğlence yazılımı olmak üzere 4 ana grupta incelenebilir. Sadece bilgisayarlarda değil, notebook ve tabletlerde hatta cep telefonu, televizyon, kamera, beyaz eşya gibi bilgisayar altyapısı ile çalışan cihazlarda da kullanılır.
 • Tüm yazılım türleri kullanılacakları zaman RAM’e yüklenir. Böylece komutlar bilgisayara iletilmiş olur ve çalışmaya başlanır. Bilgisayarlarda Windows, MacOS ve Linux işletim sistemleri kullanılır. Bu işletim sistemleri, tüm yazılımların uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Bilgisayarınızda yapmak istediğiniz işlemleri daha kolay bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan lisanslı yazılımlar, tanıtım amacıyla kısa süreliğine ücretsiz verilebilir. Demo yazılım olarak adlandırılan bu sürümler, belli başlı özellikleri deneyimlemeniz içindir.
 • Seçtiğiniz yazılımın kullandığınız işletim sistemi ile uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekir. Apple MacOS işletim sistemiyle çalışırken diğer birçok bilgisayar markası Windows işletim sistemi kullanmaktadır. Bilgisayarınızda yazma, çizme, takip ve daha birçok işlem yapmanız için firmalarca üretilen yazılımlar bulunur. Bu yazılımların en çok tercih edilenleri; Office grubunda bulunan Word, Powerpoint, Excel ile Adobe tarafından sunulan Photoshop uygulama yazılımlarıdır.
 • Bilgisayarınızı zararlı olan yazılımlardan koruyan antivirüs programları da oldukça gerekli ve popülerdir. Bu yazılımlar bilgilerinizi ve bilgisayarınızı tüm saldırılara karşı korur. En çok tercih edilen antivirüs programları Bitdefender, McAfee, Norton ve Kaspersky’dir.

PC Oyunları İle Keyifli Zaman Geçirin

Oyun konsolu kullanmak yerine bilgisayarınızdan oyun oynamayı tercih ediyorsanız bilgisayarınızın oyunların yüksek gereksinimlerine cevap verebilecek özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde oyunda donma, kötü görüntü, kasılma gibi problemler yaşayabilirsiniz.

 • PC oyunları, sunduğu çeşitlilik ve farklı dünyalar sayesinde oyun tutkunlarının en sevdiği kategoriler arasında yer alır. Bilgisayarlar için geliştirilen oyunların birçoğu 32-bit PC oyunları kapsamında olsa da 64-bit destekli işletim sistemlerinde de ilgili yapımların hemen hemen hepsi sorunsuz şekilde oynanabilir.
 • Bilgisayar oyunları artık eskisi kadar basit aşamalar yerine oldukça yüksek görsel efektler ve hikayeler sunuyor. Oyunları belli kategorilere ayırmak gerekirse korku, strateji, spor, yarış, macera ve mobil oyunlar olarak sıralanabilir. Fakat bu oyun türleri dışında MOBA, RPG, FPS, simülasyon, platform gibi kendi içlerinde büyük dönüşümler geçiren türler de bulunmaktadır.
 • Online olarak oynanabilen ve E-Spor olarak da adlandırılan oyunlar artık başka dünyaların kapılarını aralayan bir platform haline geldi. Dünya çapında oyuncularla istediğiniz her an her yerde oynayabildiğiniz bu oyunlar, genelde zeka, strateji, çabukluk gibi birçok özelliği aynı anda kullanmanıza olanak tanıyor.
 • Çocuklar için özel olarak hazırlanan PC oyunları, çocukların gelişim çağında ihtiyacı olan zeka ve motor becerilerini ilerletmek adına seçenekler sunar. Eğlenceli ve oldukça basit şemalarla oynanan bu oyunlar çocukların dikkatini çekerek zaman geçirmeleri için özel olarak tasarlanır.
 • Sanal gerçeklik üzerine kurulu olan VR destekli yapımlar, farklı dünyaların kapılarını sanki içinde yer alıyormuşçasına deneyimlemenizi sağlar. Oyun içerisinde hareketleriniz ve yaptıklarınız sanal karakteriniz tarafından gerçekleştirilir. Bu sayede oyunun içerisinde var olarak heyecana ortak olabilirsiniz.

Bilgisayarınızı daha donanımlı ve güvenli hale getirecek yazılımlar ile en eğlenceli bilgisayar oyunları ÇiçekSepeti’nde sizi bekliyor. Hemen ürünleri inceleyerek indirimli fiyatlarla sipariş edebilir, hızlı gönderim avantajından yararlanabilirsiniz.