Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Pirinç

Mutfakta harika yemekler yapmanızı sağlayan gıdıların kalitesi, yemeğin tadını doğrudan etkiler. Bu nedenle en iyi ürünleri doğru şekilde bir araya getirmek aşçılık meziyetleri arasında yer alır. Günümüzde dünyanın en temel besin kaynakları arasında yer alan pirinç, binlerce yıldır birçok mutfak kültürünün temelinde yer alır. Pilav, sebze yemekleri, dolmalar, çorbalar ve tatlılar… Aklınıza gelen hemen hemen tüm yemek ve tatlı türlerinde pirinç ile yapılan tarifleri görmeniz mümkündür. Farklı türleri ve coğrafi olarak farklı çeşitleri olan pirinç, ülkemizde de yetişmektedir. Türkiye’de yetişen pirinç çeşitleri; baldo, Osmancık ve kepekli pirinçtir. Bunun dışında baldo pirinç üretilirken ortaya çıkan kırık pirinçler de ayrı olarak paketlenerek sunulmaktadır. En iyi markaların lezzetli pirinç çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Pirinç Çeşitleri ve Özellikleri

Dünya genelinde birçok farklı çeşidi olan pirinç, temel besin kaynakları arasında yer alır. Besin değerleri, tatları, görünümleri ve yapıları itibariyle farklılaşan pirinçler arasında en çok tüketilenleri sıralamak mümkün:

  • Baldo Pirinç, ülkemizde en çok tüketilen pirinç çeşitleri arasında yer almaktadır. Kokusuz, renksiz ve hafif bir yapıya sahip olan bu pirinç, pişirildiğinde yüksek oranda su çeker. Bu nedenle pilav ve dolma tariflerinde sıkça tercih edilmektedir. Baldo pirinci diğer türlerden görüntü itibariyle daha şişkin olması nedeniyle ayırabilirsiniz. Ek olarak yüksek oranda karbonhidrat içermektedir.
  • Basmati pirinç; Hindistan, Pakistan ve Nepal gibi ülkelerde yaygın olan pirinç türüdür. Himalayalar’ın mineralli sularıyla beslenen topraklarda yetişir. Diğer pirinç türlerine göre daha ince ve uzun bir yapıya sahiptir. Baldo pirincin aksine daha kendine has bir aroması vardır. Glisemik indeksi düşük olduğundan ve gluten içermediğinden oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır.
  • Osmancık pirinç, 1997 yılında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Rocco ve Europa pirinçlerini melezlemesi ile ortaya çıkmıştır. Çorum’un aynı adlı ilçesinden ismini alan bu pirinç, tane tane ayrılması nedeniyle baldo pirinçten daha çok tüketilmeye başlanmıştır. Oldukça lezzetlidir ve pilav, dolma veya tatlılarda kullanılabilir. Pilavlık pirinç türleri arasında ilk tercih edilen tür, Osmancık pirinçtir.
  • Anavatanı Tayland olan jasmine veya halk arasındaki ismiyle jasmin pirinç, ülkemizde yasemin pirinci ismiyle de bilinmektedir. Pirinç türleri içerisinde en yüksek karbonhidrat oranına sahip olan bu tür, uzun, ince ve saydam tanelerden oluşur. Hafif şekerli ve kendine özgü bir tadı vardır. Özellikle Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde yaygın şekilde tüketilmektedir.
  • Esmer pirinç, kepekli veya kahverengi pirinç olarak da isimlendirilen pirinç türüdür. Aslında beyaz pirincin çok daha az işlem görmüş ve kepeğinden ayrılmamış versiyonudur. Pirincin sadece dış kabuğu soyulur ve parlatma işlemine tabi tutulmaz. Piştiğinde yumuşak ve tane tane ayrılan bir forma kavuşur. Ancak diğer pirinç türlerinden daha uzun sürede pişer.
  • Siyah pirinç veya diğer ismiyle Beluga pirinci, beyaz pirince oranla daha düşük oranda şeker içermektedir. Antioksidan içeriği ise yaban mersini ve böğürtlen gibi meyvelerden daha fazladır. Bu nedenle Uzakdoğu mutfağında sıkça tüketilir. Tatlı reçetelerinde fazlaca tercih edilmektedir.
  • Kırık pirinç, bir pirinç türü olmasa da sofralarda sıkça kullanılan bir pirinç çeşididir. Farklı pirinç türlerinin işlenirken kırık veya kusurlu olanlarının paketlenerek satılması ile ortaya çıkar. Pilav yapımı için uygun olmayan bu pirinçlerin nişasta oranı oldukça fazladır. Bu nedenle tatlı, çorba ve sebze yemeklerinde kullanılabilir.

En Sağlıklı Pirinç Hangisidir?

Tüm pirinç türleri içeriği açısından doğru miktarda tüketildiğinde sağlıklıdır. Fakat içerik bakımından bazı türler daha fazla besin kaynağına sahiptir. Esmer pirinç, diğer türlere göre daha az işlem gördüğünden lif, protein ve B vitamini açısından daha yüksek değerlere sahiptir. Kompleks karbonhidrat içerir. Bu sayede sindirimi daha kolaydır ve kan şekerinin düzeyinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. En sağlıklı pirinç türü olarak esmer pirinci ilk sıraya yazabilirsiniz. Bunun dışında siyah pirinç ve yabani pirinç de oldukça sağlıklı seçeneklerdir. İki türde antioksidan oranı yüksek yapıya sahiptir. Beyaz pirinç çeşitleri ise yüksek oranda karbonhidrat içerir ve glisemik indeksi yüksektir. Fazla tüketilmesi durumunda daha az sağlıklı olarak nitelendirilmektedir.