Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Protein Tozları

İnsan vücudundaki bütün hücrelerin büyük bir kısmı proteinden oluşmaktadır ve bu hücreler sürekli kendini yenilemektedir. Bu yenileme işlemi sırasında ise bir miktar protein vücuttan atılmaktadır. Bu atılımım kas dokusunun temel yapısını oluşturan proteini azalttığı için günlük olarak düzenli protein alımına ihtiyaç vardır. Protein temel besinler içerisinde bulunsa da bir sporcunun ihtiyacı kadar protein almasını sağlayacak doğal beslenme, ek olarak karbonhidrat ve yağ getirisinden dolayı kilo almasına neden olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için amatör ya da profesyonel anlamda sporla uğraşan kişilerin protein takviyesi alması gerekmektedir. Protein tozu burada tercih edilen ürün olarak öne çıkmaktadır.

Protein Tozu Nedir?

Günlük protein ihtiyacını karşılamak isteyen sporcular veya bireyler için üretilen protein tozu temelde farklı yollarla elde edilen proteinin çeşitli tatlandırıcılarla ve aminoasitlerle zenginleştirilmiş halidir. Genel olarak 5 çeşidi oldukça fazla kullanılmaktadır. Bunlar; Whey Protein, Kazein Protein, Süt Proteini, Yumurta Proteini ve Kompleks Protein tozudur.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Whey Protein: En bilindik ve en çok kullanılan protein tozu çeşididir. Peynir üretimi sırasında ortaya çıkan peynir altı suyunun belli filtreleme yöntemleriyle toz haline getirilmesi ile üretilen bir üründür. Bu filtreleme sırasında peynir altı suyunun yüksek yağ, şeker, tuzu arındırılır ve protein bakımından ekstra zenginleştirilir. Kas gelişimi ve yağ kaybına katkı sağladığı bilinen bu protein tozu diğer proteinlerden çok daha hızlı sindirilmektedir. Antrenman öncesi ve sonrası için kullanılabilmektedir.

Kazein Protein: Kazein süt içerinde %80 oranında bulanan bir bileşimdir. Bu nedenle kazein protein peynir altı suyundan değil direkt olarak sütten elde edilmektedir. Enzimler ve besleyicilik açısından whey proteine göre daha iyidir fakat sindirimi ve emilimi daha yavaş gerçekleşmektedir. İçerisinde ayrıca glutamin olduğundan protein yıkımının azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Yavaş sindirim nedeniyle genelde gece uyumadan önce ya da öğün aralarında kullanılması daha uygun görülmektedir.

Süt Proteini: Kas gelişimi için gerekli olan protein ve amino asitleri 80/20 kazein-whey oranında içeren süt proteini; hem hızlı hem de sürekli bir amino asit salınımı sağlamaktadır. İzole ve konsantre süt proteinleri genelde içime hazır shake’ler, protein barları ve protein tozu karışımları içerisinde bulunmaktadır.

Yumurta Proteini: Süte alerjisi olan sporcular ve diğer kişiler için oldukça iyi bir protein kaynağı sunan yumurta protein tozu; izole yumurta beyazından üretilmektedir. %100 biyolojik değerleri, yüksek amino asit ve yüksek emilimle kolay sindirilebilen bir protein tozu çeşidi olarak öne çıkmaktadır.

Kompleks Protein Tozu: Birden çok protein çeşidini içinde barındıran tozlara verilen genel isimdir. Buradaki amaç kana karışım hızları farklı olan protein çeşitlerini bir arada kullanarak uzun süre kasların beslenmesini sağlamak ve yıkımın etkilerini yavaşlatmaktır.

Protein Tozu Kullanımın Faydaları Nelerdir?

  • Günlük almanız gereken protein miktarının eksik kalan kısmını tamamlanmasına yardımcı olur.

  • Spor sonrasında kaslar bir tahribat oluşmaktadır ve bu da kas yıkımına neden olur. Protein tozu bu kas yıkımını önlemez ama sürmesini engeller. Bu da kas gelişimi açısından oldukça fayda sağlamaktadır.

  • Antrenman sonrası toparlanma zamanınızı düşürerek antrenman semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur.

  • Yapacağınız egzersiz planlamasıyla var olan kas kütlenizin artmasına yardımcı olur.

  • Kötü kolesterolünüzün düşürülmesine yardımcı olurken HDL, yani iyi kolesterol seviyelerinizin artmasına yardımcı olduğunu bilinmektedir.

  • Bağışıklık fonksiyonlarınızın desteklenmesine ve sporla birlikte bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Günlük protein ihtiyacınızı antrenman koçunuz, eğitmeninizden yardım alarak ya da kendiniz doğru olarak belirledikten sonra toz kutusunda belirtildiği üzere su veya süte karıştırarak sıvı bir hale getirerek tüketebilirsiniz. Sıvı hali nedeniyle oldukça hızlı emilime sahip olduğundan antrenman sonralarında ya da protein açığı hissettiğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz. Protein tozunuzu ağız tadınıza uyacak şekilde tatlandırılmış ürünlerden seçebileceğiniz gibi fındık, ceviz, yer fıstığı gibi kuruyemiş ürünleriyle de birlikte tüketerek sindirimi biraz yavaşlatabilirsiniz.

En İyi Protein Tozu Hangisi?

Spor yaparken size destek olması adına kullandığınız protein tozunu seçerken sağlığınız adına araştırarak ve uzmanlardan destek alarak belirlemeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Ürünlerin içerdiği ham maddeler, hangi miktarda protein içerdikleri oldukça önemlidir. Örneğin konsantre whey protein tozlarında minimum %75 üzeri protein içeriğine sahip ürünleri tercih etmeli ve izole protein tozlar için ise bu miktarın minimum %83 üzeri olmasına dikkat etmelisiniz. Tabii ki protein tozu alırken dikkat edilen diğer önemli nokta ise protein tozu fiyatları olmaktadır. Protein tozlarının fiyatları içerdikleri ham maddenin kalitesi, protein tozu markaları ve bilinirliklerine göre değişmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken uzmanlarca size tavsiye edilen protein tozunun, sizin için en iyi protein tozu olacağını kavramanızdır.

HardLine, Multipower, Olimp Whey başta olmak üzere daha birçok markanın protein tozları; en iyi fiyatlar, en iyi ürünler ve harika avantajlarla ÇiçekSepeti’nde sizleri bekliyor. Hemen sipariş oluşturarak hızlı teslimat ve farklı ödeme seçenekleri gibi avantajlardan yararlanabilir, spor keyfinize yardımcı olacak ürünlere anında ulaşabilirsiniz.