İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Bellekler (Ram)

Sahip olduğunuz masaüstü veya dizüstü bilgisayarın, işletim sistemi ve uygulama kullanımında takıldığını-yavaşladığını deneyimliyorsanız, bu takılmanın kaynağı RAM olabilir. Gerek hız gerekse kapasite bakımından bilgisayarınızın ihtiyacına uygun RAM modellerini edinip cihaza kolayca takmanız mümkün. Bilgisayar donanımı konusunda söz sahibi markalar tarafından geliştirilen ucuz RAM-bellek çeşitlerini, ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

RAM Modelleri ile Bilgisayarınızın Performansını Artırın

Gösterdiği performans, taşıdığı donanım bileşenlerinin sunduğu güce bağlı olarak değişen bilgisayarların performansını etkileyen unsurların başında RAM bellek çeşitleri gelir. İşlemci, ekran kartı ve SSD gibi yüksek hızda çalışan birimler, az kapasiteli ya da düşük frekans değerlerine sahip bellekler nedeniyle sınırlanabilir. Bunun önüne geçmek için sisteminizle ve bilgisayarınızın anakartıyla uyumlu RAM’lerden satın alabilirsiniz.

Yapısına göre DDR3, DDR4 gibi isimlendirmelerle sınıflandırılan, kendi içlerinde ise frekans değerlerine göre ayrılan modeller, masaüstü bilgisayarlar ve laptop modelleri için ayrı ayrı üretilir. Bu sebeple masaüstü bilgisayar için aldığınız bir bellek modülünü, taşınabilir bilgisayarınıza takamazsınız. Zaten fiziksel yapıları nedeniyle bu mümkün olmaz. Bu noktada, hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarınızın hangi tür RAM’leri desteklediğini çeşitli şekillerde tespit etmeniz, en doğru ürünü seçmeniz yolunda atacağınız en önemli adım olabilir.

Yeni nesil işletim sistemlerinin 64-bit sürümleri 2 GB kapasiteli bellek ile rahat çalışır. Bunu dikkate alıp başvuracağınız diğer uygulamaların RAM kullanım değerlerini de hesaba kattığınızda 6 GB RAM veya 8 GB RAM’in sizin için yeterli olabileceği sonucuna varabilirsiniz. Eğer profesyonel uygulamalarla çalışıyor, bunun yanında, modern oyunlara zaman ayırıyorsanız, sisteminizin bellek kullanımı çok daha yüksek seviyelere çıkacaktır. Buradan hareketle tek modül ya da set hâlinde sunulan geniş kapasiteli bellekleri alışveriş listelerinize ekleyebilirsiniz.

Yeni Nesil Bellek Modülleri Başarım Konusunda Sınırları Zorluyor

Özellikle masaüstü bilgisayarlar için üretilen bellek modülleri, geleneksel formdaki tasarım anlayışından sıyrılır ve kullanıcıların, tarzlarını yansıtabilecekleri fiziksel özelliklerle donatılır. Anakart, ekran kartı, işlemci soğutucu, kasa içi fan gibi bileşenlerde yer alan RGB LED aydınlatma özelliği, yeni nesil belleklerde de kullanılır. Bunun nedeni, bellek modüllerinin de tekli ya da toplu hâlde, diğer bileşenlerle uyumlu renkler oluşturarak yan penceresi cam formundaki kasalara sahip kullanıcıların estetik bir görüntü elde edebilmeleridir. Aydınlatma özelliklerinin, belleklere performans konusunda herhangi bir katkısı yoktur.

Modern belleklerin RGB LED aydınlatmalarıyla birlikte dikkat çeken bir diğer özellikleri ise üzerindeki pasif soğutma unsurları olur. Yüksek frekans değerlerinde çalışabilen bellekler, yoğun kullanım neticesinde ısınabilir. Isınma ise beraberinde birtakım sorunları getirebilir. Bununla başa çıkmak üzere çözüm üreten teknoloji markaları, baskılı devre üzerindeki bellek yongalarına da temas edecek şekilde çeşitli soğutma çözümlerini RAM’lere eklenir. Bu sayede bellek modülleri, yoğun kullanım sürecinde bile serin çalışarak performanslarını korur.

Bellek Uyumluluğunun Önemi

Çok sayıda teknoloji markasının imzasını taşıyan hem fiziksel hem de yapısal yönden farklı bellekler bulunur. Bunca çeşitliliğin arasından hangi ürünü seçeceğinizi tespit etmekte zorlanıyorsanız, gereksinimlerinizle birlikte bilgisayarınızın hangi bellekleri desteklediğini öğrenmeniz gerekir. Sahip olduğunuz bilgisayarın anakartının üreticisi, ürünün bulunduğu web sayfalarında ya da anakart kitapçığında hangi marka-model bellek modüllerinin desteklendiğine dair ayrıntılı bildirimlerde bulunabilir. Bu veriler ışığında seçim yelpazenizi daraltıp nokta atışlı ürün seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca ürün seçim sürecinde harici bellek gibi çözümlerle sistemlere takılan bellek modüllerini karıştırmamanız önemlidir. Zira 64 GB kapasiteli RAM ile 64 GB flash bellek çözümlerinin gerek yapıları gerekse işlevleri tamamen farklıdır.

Eğer siz de bilgisayarınızın bellek miktarının düşük olmasından yakınıyorsanız, dünyanın önde gelen teknoloji markalarının hazırladığı ürünleri inceleyebilir, ÇiçekSepeti’nin sunduğu uygun RAM fiyatları üzerinden dilediğiniz modelleri satın alabilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.