Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Router, Access Point, Repeater

Teknolojinin sürekli gelişmesi ile birlikte bir nevi ihtiyaç haline gelen internet, birçok farklı cihazdan tüm dünya ile bağlantı kurmanızı sağlar. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar başta olmak üzere internet desteği olan tüm cihazlardan bağlantı kurabilirsiniz. Fakat günümüzde hala internet bağlantısının sorunlu olduğu yerler çoğunluktadır. İnternet bağlantısı ile ilgili en büyük sorun ise bağlantı problemleri nedeniyle yaşanan hız kaybıdır. Bu kaybı en aza indirmek ve hareket özgürlüğünüzü arttırmak için router, Access point ve repeater gibi cihazları kullanmak gerekir. Daha güvenli ve hızlı bir internet bağlantısı sunan bu cihazlar sayesinde birçok işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Sinyal güçlendirici, internet hızlandırıcı ve internet çoğaltıcı gibi isimlerle de anılan tüm bu ürünleri uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Router Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Aynı ağı kullanan iki yada daha fazla bilgisayar arasındaki IP paketlerinin iletimini sağlayan router, yönlendirici olarak da bilinmektedir. RAM, ROM, Motherboard ve CPU bileşenlerinden oluşan cihaz, bir nevi arayüz işlevi görür ve ağlar arasında trafiğin karışmasının önüne geçerek ilişkiyi yönetir. Daha çok iş yeri, ofis, okul, hastane gibi çok sayıda bilgisayarın olduğu yerlerde internet erişimini yönlendirmek için kullanılan router, bir modem üzerinden geniş bir alana internet sağlar. Peki, router nasıl çalışır?

  • Ağ paketleri modem üzerinden router cihazına, oradan da paketi isteyen bilgisayara yönlendirilir. Router, modem görevi üstlenen bir cihaz değildir. Ana görevi, aynı router cihazına bağlanan cihazları birbirine bağlamaktır. Kısacası router, ağ genişletici bir cihazdır.
  • Ağı genişletmek ve alanın tümüne internet dağıtmak için kullanılan cihazı kurduktan sonra modem ile bağlantısını sağlamanız gerekir. Modem bağlantısı kurulduktan sonra router üzerinden tüm bilgisayarlara erişim sağlayabilir.
  • Ek olarak yaşam alanlarında kullanmak için router istiyorsanız dual band özelliği sunan modelleri tercih ederek ebeveyn kontrolü özelliğini kullanabilirsiniz.

Access Point Nedir, Ne İşe Yarar?

Access point, birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak birbirine bağlar ve bu bilgisayarların internete ulaşmasını sağlar. Kablolu olarak gelen Ethernet bağlantısı, kablosuz bağlantı ağına dönüştürülebilmektedir. Bu sayede çok sayıda bilgisayar aynı anda bağlantı kurabilir. Access point için internet yükseltici, internet dağıtıcı veya internet çoğaltıcı gibi isimler de kullanılmaktadır. Aldığı sinyalleri daha güçlü şekilde diğer bağlantılara ileten cihaz; ofis içi mekanlar, parklar, bahçeler, kampüsler gibi çok sayıda kişinin bulunduğu alanlarda kullanılmaktadır. Router ve Access point cihazları genelde birbirine karıştırılan cihazlardır. Fakat özellikleri farklıdır. Router modeme bağlı olarak yeni bağlantı noktası oluşturur. Access point ise var olan bağlantının sinyalini güçlendirmektedir. Bu nedenle Wifi güçlendirici gibi de düşünülebilir.

Repeater Nedir ve Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kablosuz bir cihazdan aldığı sinyali yenileyerek ağın mesafesini genişleten repeater, tekrarlayıcı anlamına gelmektedir. Bu cihaz, uzaktaki bir bilgisayara gönderilen verinin bozulmadan veya kaybolmadan iletilmesini sağlar. Wifi sinyal güçlendirici, wifi sinyal yükseltici, modem sinyal güçlendirici gibi isimlerle de anılan repeater, geniş alanlarda internet kalitesini artırmak isteyenler için doğru cihazdır. Yaşam alanları, ofisler, iş yerleri gibi aklınıza gelebilecek her alanda daha yüksek kalitede internet erişimi için repeater cihazları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Peki, repeater cihazı router ve Access point cihazından ayıran özellik nedir? Router, kablolu ortamlarda tekrarlayıcı olarak çalışır. Access point ise kablolu internet bağlantısını kablosuz olarak yayar. Repeater ise zaten var olan kablosuz bağlantıyı yine kablosuz fakat daha güçlü bir şekilde daha uzak mesafelere iletir.

TP-Link, D-Link, Zyxel, Xiaomi ve Everest başta olmak üzere en iyi markaların router, Access point ve repeater cihazlarını uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen web sayfası veya mobil uygulamayı ziyaret edin, kesintisiz internet keyfi için siparişlerinizi oluşturun!