Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Saat Aksesuarları

Saatlerle ilgili düşünce ve tutumu değiştirebilecek etkiye sahip bir saat aksesuarı olarak bilinen saat aksesuar yedek parça çeşitleri, saatin stil ve kişisel imaj ile birleştiği temel noktayı temsil ediyor. Saat kayışları, saati bir kol aksesuarı haline getiren bileşen olmasının yanı sıra saatin bileğinize güvenli şekilde tutulmasını sağlayan fonksiyonel bir aparat olarak da değerlendirilebiliyor. Saatin bileğe tutulma şekli büyük oranda kordon tasarımına bağlı olarak değişiyor. Genellikle her gün takılan ve zamanı göstermesi bakımında günlük işlerde sıkça kullanılan saatlerde bulunan aksesuarlar, saatin kullanıcının bedeniyle en sık temas ettiği yer olması bakımından diğer değerli bir konumda. ÇiçekSepeti birbirinden kaliteli saat aksesuarlarını ilgili ürün sayfalarında topluyor. Bu sayfalara göz atarak saatinize uygun renk ve tasarımda aksesuar ve yedek parçalara ulaşabilir, bilek boyutunuza uygun modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

Saat Aksesuar Çeşitleri

Her bir saatin, üzerinde karmaşık görünse de kendine ait amacı ve işlevi bulunan birçok parçası bulunuyor. Her bir parça da mekanizmanın düzgün işlemesi için oldukça önemli. Bu nedenle saatin nasıl çalıştığını ve bir sonraki saati alırken neleri göz önünde bulundurabileceğinize yardımcı olması için aksesuar ve yedek parça çeşitleri ile ilgili temel noktalara göz atabilirsiniz.

 • Saat yüzünü çevreleyen halka görünümündeki çerçeve bazen dekoratif bazen farklı işlevlerde kullanılıyor. Çerçevenin saat üzerindeki dış metal halkası cam bir kavanoza benziyor. Böylelikle saat kristalini yerinde tutuyor.
 • Saatin muhafazasını temsil eden kasa plastik, seramik veya metalden üretiliyor. İnce yapıya sahip saatlerde genellikle altın, gümüş, platin veya orduyum kullanılıyor. Saat kasası mekanizmada bulunan tüm içeriği yerinde tutarak saat parçalarının her biri için hem koruyucu hem kapsayıcı bir rol oynuyor.
 • Saati ayarlamak için kullanılan küçük bir düğme olarak satar yanına sabitlenen taç, modele bağlı olarak ek işlevler de sunabiliyor. Taç, saatin kumanda merkezi olarak er aldığından kullandığınız modele ait tüm ayarları bu parça aracılığıyla yapabilirsiniz.
 • Kadran ve ibreleri koruyan ve saat kadranının şeffaf kısmını oluşturan kristal, plastik, cam veya sentetik şairden üretiliyor. Kristal saatin içini görmenize izin verirken mekanizmayı dış etkenler koruyor.
 • Zamanı gösteren kısım olan ekran, dijital olabildiği gibi at imleri veya ibrelerden de oluşabiliyor.
 • Saat kasasını kayışlara bağlayan küçük metal parçalar kulpları ifade ediyor.
 • İtici olarak da bilinen itme parçası kurma koluna benzese de tarih gibi işlevleri de kontrol edebilme özelliği sayesinde kurma kolundan ayrılıyor. Diğer parçalara oranla daha gelişmiş işlevleri gerçekleştirmek için kullanılıyor.
 • Saniyeleri ve kronografı görüntülemek gibi ikincil işlevler için alt kadran kullanılıyor.

Saat Kordon Boyutu Nasıl Belirlenir?

Yedek parçalar arasında sık tercih edilenlerden biri olan saat kordonları, temel saat mekanizmasından bağımsız olarak farklı tasarım ve modellerle değiştirilebiliyor. Mevcut saatinize uygun kordon seçerken hali hazırda bulunan kordonlar üzerinden ölçüm yapılabilse de üretim materyaline göre boyutlar değişkenlik gösterebiliyor. Yedek parça düşündüğünüz saatin arka tarafından boyut baskısı olup olmadığına bakarak milimetre hesaplaması yapabilirsiniz. Boyut baskısı yoksa saatinizin baş kısmındaki kulpların iç kısımları arasındaki mesafeyi ifade eden kulp genişliğini hesaplayabilirsiniz. Bu noktada üç temel yolu uygulayarak ihtiyacınız olan yedek parçayı için ideal boyutu saptayabilirsiniz.

 • Ölçüm aletini çıkıntılar arasındaki boşluğa yerleştirin ve tam boyutu bulmak için genişletin.Bu yöntem ile saat kordonunun gevşek olmaktan çok bileğinize sıkı şekilde oturmaya meyilli olacak sonuçlar elde etmek için çıkan rakamı yuvarlayabilirsiniz.
 • Kulaklar arasındaki mesafeyi standart bir cetvelle ölçün. Yuvarlama yapmanız gerekiyorsa milimetre veya inç cinsinden karşılıklarını hesaplayabilirsiniz.
 • Saat kordonunun uzunluğu markaya göre farklı standartlarda üretilebiliyor. Doğru uzunluğu belirleyebilmek için bilek boyutunuzdan saat kafasının boyutunu çıkararak ideal kordon ölçünüze ulaşabilirsiniz.

Saat Aksesuar ve Yedek Parça Fiyatları

Yedek parça ve aksesuar alışverişi, her ne kadar kolay gibi görünse de mevcut değeri belirlemek söz konusu olduğunda saat seçiminde olduğu gibi öne çıkan belirli noktalara sahip olabiliyor. Saatinizin ve aksesuarlarının değerini daha iyi ve doğru şekilde belirlemenize yardımcı olmak için aşağıda belirtilen birtakım faktörlere öncelik verebilirsiniz.

 • Bir saatin değerini belirlemek söz konusu olduğunda marka ve model en belirgin faktörler olarak öne çıkıyor. Özellikle üst segment saat modellerinin yedek parça ve aksesuarları da saat markasına göre değişkenlik gösterebiliyor.
 • Saatin ve yedek parçasının genel durumu ilgili ürünün fiyatını belirleyen diğer faktörlerden. İkinci el parça ve saat modellerine daha uygun fiyatlarla ulaşmak mümkün olabiliyor. Mevcut saatiniz orijinal ise yedek parçaya ihtiyacınız olduğunda yine orjinal bir parça tercih etmeniz saatin sağlıklı işleyebilmesi bakımından önemli.
 • Saatiniz kozmetik olarak yaşlandıysa vintage kategorisine dahil edildiğinden çoğu zaman daha yüksek fiyatlara sahip olabiliyor. Vintage modellerde kordon değişimine oldukça sık rastlandığından bu tarza uygun saat kordonlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Orjinal kutu ve saatle birlikte gelen aksesuarların eksik olması durumunda yedek parça ve aksesuar seçenekleri arasından tercih yapmanız gerekebiliyor. Bu noktada orjinal olmayan parçaları seçmeniz saatin kalitesini düşürebileceği gibi saatin çalışma mekanizmasını dahi etkileyebiliyor.

ÇiçekSepeti ürün sayfaları saatinizin ihtiyacı olan bakımı ve stili koruyabilmek adına birçok yüksek kalitedeki aksesuar ve yedek parçayı bir araya getiriyor. Sizde hemen saat aksesuar yedek parça ve fiyatlarını ilgili sayfalardan inceleyebilir, hesaplı alışveriş fırsatını yakalayabilirsiniz.