Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Saat Tamir Seti

Yaşam alanlarında veya aksesuar olarak kolunuzda kullandığınız saatler, zamanla belli başlı arızalar verebilir. Bunun için saatçilere götürerek saat tamiri yaptırabilir veya kendi saat tamir setinizi alarak tamir edebilirsiniz. Yeni bir hobi veya iş dalı olarak da görebileceğiniz saat tamiri, el ustalığı gerektiren bir alandır. Saatin içindeki mekanizmanın kontrol edilmesi, temizlenmesi, yağlanması ve hassas ayarların yapılması gibi birçok konu saat tamirinin alt basamaklarında yer almaktadır. Farklı markalarca üretilen birçok saat prensip olarak benzer çalışma metodu kullansa dahi iç kısmında detaylarda farklılık gösterir. Bu nedenle markaları tanımak ve doğru seçimler yaparak saat tamiri yapmak zaman ile ustalık isteyen bir alandır. Saat tamiri için ihtiyacınız olan ürünleri ayrı ayrı alabileceğiniz gibi özel olarak sunulan profesyonel veya amatör saat tamir seti ürünleriyle toplu olarak da alabilirsiniz.

Saat Tamir Setinin İçerisinde Hangi Parçalar Bulunmaktadır?

Saat tamir malzemeleri ana kategori olarak iki grubu ayrılmaktadır. Bunlar; kasa malzemeleri ve pim-yay malzemeleridir. Saat tamiri için olmazsa olmaz malzemelerden olan bu iki kategorideki tüm malzemeleri saat tamir seti sayesinde tek seferde temin edebilirsiniz. Saat tamir setlerinin hobi olarak saat tamir eden amatör tamirciler için daha uygun fiyatlı başlangıç setleri olduğu gibi profesyoneller için her detayın düşünüldüğü daha kapsamlı versiyonları da bulunmaktadır. Saat tamir setlerinin profesyonel versiyonlarında genelde çantası da yer alır. Şık ve kullanışlı çanta sayesinde tamir setindeki tüm parçaları güvenle saklayabilirsiniz.

Setlerin içeriği markaların sunduğu fiyat politikasına göre değişkenlik gösterse de genel olarak benzerdir. Saat tamir seti içerisinde; kordon kısaltma aleti, kordon kısaltma aparatı, kurma kolu ve susta çıkarma aparatı ( yılan dili), cımbız, tornavida, vidalı kapak açma aleti, saat tamir mengenesi, pres kapak açma çakısı, saat tamir çekici, kordon kısaltma mengenesi, kayış delme pimi, eğe, temizleme bezi, kargaburun pense, akrep yelkovan çıkarma aleti, lüp ve temizleme bezleri yer almaktadır.

Saat Nasıl Tamir Edilir?

Otomatik saatler ve kol saatlerinin tamiri aslında uzmanlık gerektiren bir iştir. Ancak düzenli bakım yaparak saatlerin daha uzun çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bakım için saatin kapağını açın ve temiz bir bezle silin. Toz ve kirden arındırılan mekanizma daha uzun süre sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Saatiniz çalışmıyor ve kapağını açtığınızda bir hasar görüyorsanız, uzman görüşü almanız en iyi seçenektir. Bunun dışında mekanik saatlerin bakımında yağlama önemli bir konudur. Saat dişlilerinin sorunsuz çalışması adına arka kapağını açtığınız saatin tozunu ve kirini aldıktan sonra saat yağı ile mekanizmasını yağlayabilirsiniz. Çok az bir yağ gerektiren bu işlem, saatin daha rahat çalışmasına yardımcı olacaktır. Saatin çalışmamasının bir nedeni de eğer varsa pilinin bitmesidir. Pil yatağındaki saat pillerini kontrol ederek bittiğinden eminseniz yeni piller alarak değiştirebilirsiniz. Saat pili alırken saatinizin pil yuvasındaki bilgilere bakarak uygun boyutlarda pil edinmelisiniz. Aldığınız uygun pilleri eskileriyle değiştirdikten sonra saatin kapağını kapattığınızda çalışmaya başlayacaktır. Eğer pil değişimi sonrasında da saatiniz çalışmıyorsa, uzman bir saat tamircisine götürmeli veya varsa garantisi ile servisine teslim etmelisiniz.

Kol saatlerinde geçerli olan durum benzer şekilde duvar saatleri, kurmalı saatler ve mekanizmalı duvar saatleri içinde geçerlidir. Bu saatlerinde bakımını düzenli şekilde yapmanız ömürlerinin uzun olmasını sağlayacaktır. Mekanizmanın bulunduğu kapağı açarak düzenli bir şekilde tozunu alabilir ve temizleyebilirsiniz. Pil ile çalışan modellerde ise çalışmama sebebi genelde pilin bitmesidir. Pil değişimi için uygun boyutlardaki pilleri edinmeniz ve eskileri ile değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Saat tamir seti ve saat aksesuarlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.