Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Sağlık Topları

Sağlık topu, sporcuların kaslarını esnetmesine yardımcı olarak antrenmanlardan sonra ağrı oluşma ihtimalini minimum seviyeye düşürür. Ayrıca ürünü, gücünüzü ve koordinasyonunuzu geliştirmek için birçok egzersizde kullanabilirsiniz. Ürün, spor salonuna ihtiyaç duymadan fitness, ağırlık, kardiyo gibi egzersizleri bir arada gerçekleştirmenizi sağlar. Spor branşlarının birçok vücut hareketini ürünü kullanarak yapabilirsiniz. Suni deri, naylon, vinil, kauçuk ve poliüretan gibi maddelerle üretilen ürünlerin her birinde 2 kg ile 12 kg arasındaki seçenekleri bulabilirsiniz. Ağırlık alternatifleri arasından bedeninize en uygun olan alternatifi seçebilirsiniz. Egzersiz programınıza göre zıplama fonksiyonuyla da kullanılabilen ürünlerden birisini tercih edebilirsiniz. ÇiçekSepeti en kaliteli ve en ucuz sağlık topu seçeneklerini sizler için bir arada sunar.

Sağlık Topu Çeşitleri ve Özellikleri

Suni deriden üretilmiş sağlık topunun kısa mesafelerden yakalanması alternatiflerine göre çok daha kolay olabilir. Tüm egzersizlerde kullanılmasını yanı sıra özellikle karın egzersizlerine fayda sağlar. Vinil toplar, yumuşak olduğu için suyun üstünde yüzmez ve zıplamaz. Bu durumda da fırlatma egzersizleri için uygun olmaz. Ancak vinil jel toplar esneme egzersizleri için iyi bir seçenek olabilir. Yere fırladığında seken toplar ise poliüretan özelliği ile güçlü kavrama oluşturur. Bu modelleri, su sporları da dahil olmak üzere hemen hemen tüm egzersizler de kullanabilirsiniz. Havalı toplar da poliüretanlar gibi zıplar. Genellikle direnç egzersizleri için en iyi seçenekler arasında yer alır.

Squat gibi dinamik egzersizler için en iyi seçenek kulplu ve ipli toplar olabilir. Her iki tarafında da kulp bulunan sağlık topları, pratik şekilde el değiştirmenizi sağlar. Birden fazla topu aynı anda kullanabilmenize yardımcı olur. Tek tarafında bir halat bulunan İpli toplar ise sallama ve dönüş egzersizleri için en iyi seçenekler arasında yer alır.

Sağlık Topu Kullanmanın Faydaları

Sağlık topu çok yönlü aksesuarların başında gelir. Topların askılı, kulplu, şişirilebilir ve kumlu seçenekleri mevcuttur. Bazı modeller zıplayabilir özelliği ile birçok alternatif fitness egzersizini yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca ürünlerin her biri farklı ağırlıklar içerdiği için dambılla yapabileceğiniz birçok egzersizi, sağlık topu kullanarak da yapabilirsiniz. Sağlık toplarının aşağıdaki faydalarına göz atabilirsiniz.

  • Sağlık topu aynı anda tüm kaslarınızı çalıştıran, etkili şekilde eğiten ve güçlendiren hareketler yapmanızı sağlar.
  • Ağırlık egzersizleri ile karın kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olur.
  • Karın ve sırt kaslarınızı güçlendirirken duruşunuzu iyileştirir.
  • Pratik esneme egzersizleri ile vücudunuzun daha esnek olmasına katkıda bulunur.
  • Antrenman ve yarışlardan önce ısınma hareketlerini gerçekleştirmenizi kolaylaştırır.
  • Sağlık topuyla pratik denge egzersizlerini yapabilirsiniz.
  • Koşu, bisiklet gibi egzersizler sırasında da sağlık topunu kullanabilirsiniz.
  • Yağ yakımına yardımcı olarak genel vücut görünümünüzü güzelleştirir.

Sağlık topunun faydalarından maksimum seviyede yararlanmak için vücudunuza uygun olan seçeneği kullanmanız faydalı olabilir. Egzersizlere yeni başlayanlar için 8 kiloya kadar olan toplar uygundur. Ancak düzenli olarak antrenman yapıyorsanız 8 kilodan yüksek topları tercih edebilirsiniz. Toplar düzenli kullanarak vücut kaslarınızı geliştirdikçe ağırlığı yükseltebilirsiniz.

Sağlık Topu ile Yapılan Egzersizler

Sağlık topu egzersizlerini hem tek başınıza hem de grup halinde gerçekleştirebilirsiniz. Yapabileceğiniz birkaç temel hareketle topu kullanmaya başlayabilirsiniz. En temel kullanım hareketi fırlatma egzersizlerinden oluşur. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak topu fırlatabilirsiniz. Zıplayan toplarla bu egzersizi gerçekleştirmeniz daha kolay olur. Fırlatma hareketi sırasında iki elinizi de kullanabilirsiniz. Ürünle tüm dambıl egzersizlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, topu taşıyarak squat egzersizlerini yapabilirsiniz. Her egzersizi günlük olarak 8 ile 12 tekrardan oluşan üç set şeklinde uygularsanız, bir süre sonra kaslarınızın güçlenmeye başladığını fark edebilir ve daha ağır bir topa geçebilirsiniz. Setlerin arasında en fazla iki dakikalık molalar eklemeye özen gösterebilirsiniz. Sizler de sağlık topu ile antrenman yapmak isterseniz aradığınız tüm seçenekleri ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.