Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Saksafonlar

Enstrümanlar arasında şık görünümü ve benzersiz sesiyle ayrı bir yeri olan saksafon, bir müzik aletinden çok daha fazlasıdır. Mucit-müzisyen Adolphe Sax, saksafonu icat ettiğinde yalnızca kendine has bir yaratımda bulunmaz. Belçika ve Avrupa caz müziğinin temellerini de burada atar. Dolayısıyla saksafon, bir müzik kültürünün oluşumuna da öncülük etmesiyle müzik tarihinde özel bir yere sahiptir.

Nefesli çalgı aleti olan Saksafon, aslında askeri gruplar ve orkestralarda kullanılmak üzere, 100 yıl önce Paris’te icat edilmiştir. O zamanlar, çoğu besteci tarafından asla orkestra enstrümanı olarak kullanılmamış, ancak, günümüzde çoğu müzik tarzında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Sax olarak da bilinen bu popüler ve farklı enstrüman, 1860’larda Adolphe Sax adlı biri tarafından icat edilmiş, bu nedenle benzersiz bir isim olan saksafon adı verilmiştir. Boyutlarına göre en küçüğünden en büyüğüne kadar kategorize edilmiş 14 farklı saksafon icat edilmiştir. Saksafon hakkında ilginç olan bir diğer detay da, tüm türlerin anahtarının aynı yerde olmasıdır. Yani bir enstrüman çalmayı öğrenen kişi bütün saksafon türlerini çalabilmektedir.Yüzlerce farklı saksafon modelini ciceksepeti.com ve ÇiçekSepeti mobil uygulaması üzerinden keşfedebilirsiniz!

Saksafon Malzemeleri ve Fiyatları

Saksafon, pirinç ve ahşabın eşsiz bir karışımı ile oluşturulmuş olmasına rağmen, teknik olarak ahşap ailesine aittir. Bunun sebebi öncelikle bu enstrümanın ağızlığının pirinçten değil sazdan yapılmış olmasıdır. Ağızlık, sesin saklandığı saksafonun ana kısmıdır. Nihai sesin kalitesi önemli oranda ağızlığa bağlıdır çünkü saksafon bir rock bandında kullanıldığında, örneğin bir senfoni orkestrasında kullanıldığında ses üretimi arasında büyük bir fark vardır. Çoğu saksafon gövdesi bakır, bronz, nikel ve pirinç kullanılarak yapılır, ancak birkaç üretici karbon fiber ve hatta plastik gibi diğer hammaddeleri denemeye başlamıştır. Saksafon fiyatları da kullanılan malzemeler nedeniyle değişkenlik göstermektedir. Öğrenciler ve yeni başlayanlar için üretilen saksafon ağızlıkları genelde plastik olarak tercih ediliyor. Bunun amacı da daha büyük bir hava geçişi oluşturmak oluyor. Sertleştirilmiş plastikten yapılan saksafon ağızlıkları ise genelde yarı amatör ve profesyonel saksafoncular tarafından kullanılıyor. Bu tür ağızlıklara sahip saksafonlardan daha profesyonel, doğru ve istikrarlı sesler çıkarılması mümkün oluyor. Özellikle caz ve pop müzik alanında uzmanlaşmak isteyen saksafon meraklıları metal ağızlıkları sıklıkla da tercih ediyor. Metal ağızlıklara sahip saksafonların fiyatları da plastik ağızlık kullanılan saksafonlara göre daha yüksek rakamlara sahip oluyor.

Saksafon Türleri

Günümüzde kullanılan, her biri büyüklük ve ton olarak değişen birkaç saksafon çeşidi vardır. Gelişiminden ve üretiminden sonra, saksafon temelde sayısız tür ve kategorisine neden olan birçok değişiklik ile bakımdan geçmiştir. Günümüzde ve geçmiş zamanda kullanılan en yaygın ve popüler saksafon türleri soprano saksafon, tenor saksafon, alto saksafon, bas saksafon ve bariton saksafondur. Bunlardan soprano, alto ve tenor en sık satın alınan çeşitleridir.

  • Soprano saksafon: Soprano saksafon, düz veya kavisli bir şekle sahip olabilecek en küçük saksafon türlerinden biridir. Şekil farkı, saksafon müzisyenleri arasında çok fazla tartışma yaratmıştır. Çünkü bazı müzisyenler kavisli boyunlu olanların daha sıcak ve daha az nazal bir tonla sonuçlandığını söylemektedir. Soprano saksafonların, çalma açısında en zor çeşit olduğuna inanılır, bu nedenle yeni başlayanlar için önerilmemektedir. Bunun başlıca nedeni kontrol etmek için zor olmaları ve kullanıcılarının çoğu en iyi şekilde yararlanmaları için büyük çaba ve enerji gerektirmeleridir.
  • Alto saksafon: Alto saksafon en çok çalınan saksafonlardan biridir ve yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir. Saksafon yolculuğuna başlamak için mükemmel bir araçtır, çünkü orta büyüklüktedir ve tutması çok kolaydır. Bir soprano saksafonundan daha büyük olmasına rağmen, iyi bir ağırlığa sahiptir ve taşıması kolaydır. Alto saksafon, popüler askeri gruplar, caz grupları, bando, konser grupları ve oda müziğinde kullanılır. Ayrıca, diğer saksafon tiplerine göre daha sessiz, daha az nefes ve parmak germe gerektirir.
  • Tenor saksafon: Tenor saksafon, caz ve rock müziklerinde yaygın olarak kullanılan en popüler saksafon türüdür. Tenor saksafon altodan daha kalın sesler çıkarmaktadır. Ayrıca alto saksafondan daha büyük olmasına rağmen yeni başlayanların kullanabileceği kadar da kompakt olması sebebiyle hem amatörlerin hem de profesyonellerin tercihidir. Alto saksafona nazaran daha sağlam bir caz tınısı elde etmek istiyorsanız tenor saksafon aradığınız enstrüman olacaktır.

En Uygun Saksafon Fiyatları ÇiçekSepeti’nde!

İhtiyacınız olan hangi saksafon türü olursa olsun, en uygun fiyatlı ürünleri ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Soprano saksafon ve tenor saksafon modelleri, online alışverişe özel indirimlere ek olarak dönemsel ÇiçekSepeti kampanyalarıyla çok daha ulaşılabilir fiyatlarla sizlere sunuluyor. Siz de avantajlı fiyatlardan yararlanmak ve fırsatları yakalamak için ciceksepeti.com ve ÇiçekSepeti mobil uygulamasını ziyaret etmeniz yeterli!