Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Santrifüj Cihazı

Laboratuvar ortamında sıvı karışımlarda bulunan partikülleri ayırmak için kullanılan makinelere santrifüj cihazı denir. Santrifüj cihazı yüksek hızdaki dönme hareketiyle dikkat çeker. Merkezkaç kuvveti ilkesinden yararlanan santrifüj cihazları, kısa süre içinde partikül ve sıvı malzemeleri birbirinden ayırır. Santrifüj cihazları, hücre altı organellerin, virüs, protein ve minerallerin saf hale gelmesini sağlar. Santrifüj cihazları 6’lı veya 8’li tüp özelliklerine sahiptir. Bazı santrifüj cihazları ise çeşitli gazlarla, sıcaklıkla ve vakumla ayırma özelliklerini sağlar. Santrifüj cihazları genellikle kimya, biyokimya ve moleküler biyoloji alanında araştırma yapan laboratuvarlarda yer alır. Bunun yanı sıra ayırma işlemi yapılan çözeltideki çözücü maddenin yoğunluğuna göre partiküller yukarı veya aşağı çökme eğilimi gösterir. Araştırma yapılan konuya ve ürün bileşen özelliğine uygun plastik tüp, cam tüp veya büyük boy santrifüj şişeleri santrifüj cihazında bulunur. 6 tüplü santrifüj cihazları için özel olarak geliştirilmiş kömür maddeleri de satışta yer alır. Ayrıca santrifüj cihazları genel olarak tezgah üstü modellerle satışa çıkar. Hemen en ucuz santrifüj cihazını ÇiçekSepeti üzerinden kısa sürede bulabilirsiniz.

Santrifüj Makinesi Çalışma Sistemi Nedir?

Laboratuvar ekipmanları arasında yer alan 6’lı veya 8’li tüpe sahip santrifüj cihazları, doğru kullanım ile maksimum verim sağlar. Bazı partikül madde karışımlarının incelenmesi için birbirinden ayrılması gerekir. Santrifüj cihazı modelleri dijital ekranlı veya manuel kontrol mekanizmasına sahiptir. Laboratuvar incelemeleri ve testlerin kısa sürede yapılması santrifüj makineleri ile hızlıca gerçekleşir. Merkezkaç kuvveti ve yer çekimi özellikleri makinenin çalışma prensibini sağlar. Hızlı dönme hareketiyle oluşan merkezkaç kuvvetini santrifüj makinesi kullanmadan sağlamak uzun zaman alır. Bunun yanı sıra 6’lı veya 8’li tüplerin makine içine eşit seviyelerle yerleştirilmemesi santrifüj cihazının işlevini engeller. Tam olarak ayrılmayan partikül numuneler yanlış test sonucu verir. Ayrıca kullanım sonrası santrifüj cihazı makinesi modellerine uygun temizleme solüsyonları ile bakım yapılması önemlidir. Böylece 6’lı veya 8’li tezgah üstü makinelerin kullanım ömrü de artar. Kaliteli sonuçlar sunan en iyi tezgah üstü santrifüj cihazı modeline sahip olabilir, laboratuvar testlerinin hızlıca sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tezgah Üstü Santrifüj Makinesi Doğru Kullanımı Nasıldır?

Santrifüj cihazından tam verim sağlamak için kullanım aşamalarında bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Numunelerin verimli şekilde oluşturulması test aşamasında kolaylık sağlar. Tezgah üstü santrifüj makinesi kullanımında doğru sonuç almak için dikkat edilmesi gereken kurallar şu şekildedir:

  • Numunenin ve çözücünün durumuna ve yoğunluğuna uygun santrifüj tüpü seçmek gerekir.
  • Tüpleri tutacak olan rotar adı verilen başlık kısımlarının sağlamlığı kontrol edilir. Rotorlar santrifüj cihazında dönme hareketini sağlar.
  • Çözeltilerin içerdiği partikül maddesine göre 45, 90 veya 60 derece açılarla makine içine eklenmelidir.
  • Rotorları dengelemek amacıyla 6‘lı veya 8’li tüpe sahip makinelerde boş bölümlerin, su dolu tüplerle kapatılması önemlidir.
  • Tezgah üstü santrifüj makinesi kullanma kılavuzuna göre gerekli ayarlar yapıldıktan sonra cihazı başlatmak gerekir.
  • Tezgah üstü santrifüj makineleri, hızlı dönme hareketini kapalı alanda gerçekleştirir. Böylece operatörün güvenliği maksimum düzeye çıkar.
  • Çalışma süresi sonunda ayrılan çözelti karışımı ilgili yerden alınır ve numune üzerinde kolayca test yapmak mümkün hale gelir.
  • Tezgah üstü santrifüj makinesinin sallanması gıcırdaması veya çeşitli sesler çıkarması, kullanım aşamasında bir şeylerin ters gittiğine işarettir. Oluşacak sorunların önüne geçmek için makinenin durdurulmalıdır.

Santrifüj Cihazı Fiyatları

Tezgah üstü santrifüj cihazları arasında ultra, mikro, standart ve manuel tip makineler yer alır. Makinelerin türü ve teknik özelliklerine göre santrifüj fiyatları farklılık gösterir. Çeşitli kampanya dönemlerinde tezgah üstü santrifüj cihazına uygun bir bütçeyle sahip olmak mümkündür. Numune tüp kapasitesi yüksek veya dokunmatik ekranlı kullanım özelliğine sahip santrifüj cihazları, manuel makinelere göre daha yüksek fiyatlarla satışa çıkar. Santrifüj makinelerinin kısa sürede sonuç verme özellikleri sayesinde hematoloji, moleküler biyoloji ve bakteriyoloji alanlarında sıkça görmek mümkündür. Bunun yanı sıra tezgah üstü makine seçiminde, cihazın G kuvveti kapasitesi en önemli etkendir. Ürünün kullanıldığı alana uygun G kuvveti, testlerde doğru sonuca ulaşmanızı da sağlar. Ayrıca tezgah üstü santrifüj cihazları ve makinede kullanılan kömürler hakkında çeşitli yorum ve inceleme bölümlerinden bilgi sahibi olmak da mümkündür. Hemen kısa bir araştırma sonucu laboratuvarınıza en uygun özelliklere sahip tezgah üstü santrifüj cihazı modelini hızlıca sipariş edebilirsiniz.