Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Şeflera

Araliaceae familyasına ait bir bitki olan şeflera, şemsiye ağacı ya da bodur şemsiye ağacı olarak bilinir. Ana vatanı Avustralya, Yeni Zelanda, Tayvan, Yeni Gine, Havaii ve Java adasıdır. Egzotik görünümü ve epfitik yani toprak yerine başka bir bitki üstünde gelişim gösterme özelliğinden ötürü ilgi çekici bitkilerden biridir. Doğal ortamında 180 cm kadar uzayabilse de iç mekanda yetiştirildiğinde 90-120 cm arasında boylanır. Pek çok varyetesi olmakla birlikte en çok bilinenleri Schefflera actinophylla ve Schefflera arboricola’dır. Yeni Zelanda'da çoğunlukla 7 yapraklı türü bulunmaktadır. Kültür edilmiş türler iç mekana uygun olarak kısa boylu varyetelerdir.

Schefflera bitkisi kolay bakımı nedeniyle popüler ev bitkilerinden biridir. Bunun yanı sıra bulunduğu ortamın havasını temizleyerek size ferah bir ortam sağlayacaktır. NASA'nın yayınlamış olduğu havayı temizleyen bitkiler listesinde Schefflera da yer almaktadır. Ortamdaki sigara kokusu gibi ağır kokuları yok edip ortama temiz, taze ve bol oksijenli hava sağlar. Havayı filtreleyerek çeşitli kimyasalları ve hava kirletici maddeleri de ortamdan yok ettiği biliniyor. Şeflera bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Toleranslı bir bitki olması nedeniyle oturma odası, yemek odası, yatak odası gibi evin farklı bölümlerinde kullanılabilir. Hatta iyi aydınlatılmış ya da güneş ışığı alan banyolarda da farklı dokuya sahip Schefflera bitkisini kullanarak odalarda olduğu gibi banyonuzun da havasının da temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Birçok farklı varyetesi yani türü bulunan Schefflera bitkileri arasında seçim yaparken bütün yaprakları yemyeşil bir renkte olan bir bitki mi yoksa sarı-yeşil alacalı renklere sahip bir bitki mi istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Farklı Schefflera Çeşitleri

• Alpin Schefflera (Schefflera alpina) olarak da bilinen varyete daha geniş ve uzun yapraklarıyla bilinir.

• Cüce Schefflera (Schefflera arboricola) ise daha kısa, koyu yeşil, elsi yapraklara sahiptir. Bu tür 120 cm boylanabilir.

• Altın Schefflera (Schefflera arbicola ‘Gold Capella’) ise adından da anlaşılacağı üzere yeşil yapraklarla birlikte altın sarısı geçişlere sahiptir.

• Janine Schefflera (Schefflera arboricola ‘Janine’) cüce Schefflera gibi fazla boylanmaz ancak ondan farklı olarak yapraklarında krem rengi lekelere sahiptir.

• Petit Schefflera (Schefflera ‘Petite’) bir diğer cüce türüdür. Doğada doğal olarak yetişebilir.

• Luseane Ivory Schefflera olarak isimlendirilen varyete fil dişi-sarı geçişli koyu yeşil yapraklara sahiptir. Yaprakların en dikkat çekici ve ayırt edici özelliği ise düz bir yaprak formu yerine dönüş ve kıvrımlara sahip olmasıdır.

• Luseane Moondrop Schefflera daha geniş ve fil dişi-beyaz lekelere sahip yaprakları bulunur.

• Sun Burst Schefflera (Schefflera arboricola ‘Sun Burst’) yine bir cüce tür olmakla birlikte yeşil-altın sarısı renkli yapraklarıyla sanki yapraklarında güneş yanığı oluşmuş gibi bir görüntüye sahiptir.

• Trinette Schefflera buzlanma olacak kadar soğuk olmayan her yerde hem dış hem de iç mekan bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Şeflera Bitkisi Zehirli midir?

Evcil hayvan da çocuk sahibi olan bitki severler evlerine bitki almadan önce toksik olup olmadığı konusunu önemserler. Schefflera bitkisi yenildiği takdirde insanlar ve hayvanlar için zehirli bitkilerden biridir. Öldürücü olmasa da yanma hissi, ağız, dil ve dudaklarda şişme, yutkunmada ve nefes almada zorluk, kusma gibi çeşitli etkileri olabilir. Ayrıca bitki özsuyu cilde değdiğinde de tahrişe neden olabilir.

Yeni evlenen arkadaşlarınız, yeni iş kuran sevdikleriniz ya da en önemlisi evinizi güzelleştirmeyi düşünüyorsanız kendiniz için en güzel hediye seçeneklerinden biri bu gösterişli ve farklı yapraklarıyla dikkat çekici Schefflera bitkisi olacaktır. En uygun fiyata en güvenilir şekilde satın almak isterseniz bitkiyi ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Hızlı teslimat ile hemen şimdi sepetinize ekleyin.