Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Scrabble

Aileniz veya arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde kutu oyunları ile eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Scrabble, rastgele dağıtılmış harflerle özel bir tahta üstünde kelime türeterek puan kazanmanızı sağlayan son derece popüler kutu oyunlarından biri. Scrabble oynayarak sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirebilir, odaklanma ve düşünme gibi yeteneklerinizi iyileştirebilir ya da kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Ucuz Scrabble kutu oyunu için ÇiçekSepeti kampanyalarını takip edebilir, eğlenceli bir aktiviteye kapılarınızı açabilirsiniz.

Scrabble Oyunu Hakkında

Masa kutu oyunları arasında yer alan Scrabble, alfabenin tüm harflerinin farklı sayılarda yer aldığı karolar ve özel bir oyun tahtasından oluşuyor. Kutu içerisinde, harflerin dizildiği dört tabla, harf taşlarının konulduğu bir kese ve oyun kurallarının yer aldığı bir kılavuz da bulunuyor. 15 x 15 kareden oluşan Scrabble tahtası, oyuncuların kelime üretirken stratejik davranarak daha fazla puan kazanabilmelerini sağlıyor. Rakiplerinizden daha fazla puan alabilmek için tahta üzerinde konumlandırılan üstüne gelen harf puanını ya da yazılan kelime puanını katlayan özel kareleri değerlendirebilirsiniz.

Scrabble oyunu, piyasaya çıkarıldığı ülkede konuşulan dilin özellikleri düşünülerek tasarlanıyor. Örneğin, Scrabble Türkçe alfabenin 29 harfini de içeren toplamda 98 (+2 joker) adet olan ve puan toplamı 201’e denk gelen kelime taşlarını içeriyor. Harf taşları, harflerin ilgili dildeki kullanım sıklığına göre puanlanıyor. Aynı şekilde kutu içerisinde bulunan harflerin kaç adet yer aldığı da çıkarıldığı ülke doğrultusunda değişiyor. Mesela Türkçe Scrabble oyununda 1 puan değerinde 12 adet A harfi varken 10 puan değerinde 1 adet J harfi, 2 puan değerinde 4 adet M harfi ve 4 puan değerinde 2 adet Z harfi bulunuyor. Hangi harften kaç adet bulunduğuna göz atarak kelime türetme stratejinizi oluşturabilir, rakiplerinizin kullandığı harfleri takip ederek oluşturmayı düşündüğünüz kelimede eksik olan harfi bekleme kararını verebilirsiniz.

Scrabble Oyun Önerileri

Scrabble, yetişkinlere yönelik tasarlanan bir masa oyunu. Bu nedenle, içerisindeki harf adeti, puanları ve oyun tahtası yetişkinlerin birbirleriyle olan rekabetlerini kızıştıracak şekilde tasarlanıyor. Çocuklarınızla oynamak için sadeleştirilmiş, basitleştirilmiş ve resimlerle desteklenmiş Scrabble Junior oyununu tercih edebilir, onlara kendi yaşıtlarıyla eğlenceli vakit geçirebileceği bir hediye verebilirsiniz.

Scrabble için iki, üç ya da dört oyuncu gerekli. Herhangi bir tartışma yaşanmaması adına Scrabble oynamaya başlamadan evvel hangi sözlüğe sadık kalacağınıza karar verebilirsiniz. Sürekli sözlüğe bakarak vakit kaybetmek istemiyorsanız Scrabble Kelime Bul uygulamalarını kullanabilirsiniz. Oyunu biraz daha kızıştırmak için argo, günlük kullanım diline ait ya da eski kelimelerin kullanımını yasaklayabilirsiniz.

İlk kimin oynayacağına karar vermek için oyuncuların harf kesesi içerisinden rastgele birer harf seçmesi gerekiyor. Oyuncuların birbiriyle aynı harfi ya da joker taşını seçmesi durumunda seçim işlemi tekrarlanıyor. A harfine en yakın harfi seçen oyuncu, oyuna ilk olarak başlayan kişi oluyor. Sonrasında harf taşlarını dizeceğiniz tablaları rakiplerinizin göremeyeceği şekilde önünüze yerleştirebilir ve harf taşlarını seçmeye başlayabilirsiniz.

Scrabble Oyun Kuralları

 • Oyun, her bir oyuncunun kese içerisinden rastgele 7 adet taş seçmesi sonrasında başlıyor.
 • Dikey ya da yatay düzlemde kelimelerinizi oyun tahtasına yazabilirsiniz. Scrabble, çapraz kelime üretmeye izin veren oyunlar arasında değildir.
 • Joker taşını herhangi bir harf yerine kullanabilirsiniz.
 • Üzeri boş olan taş, önceden oluşturulan kelime ile yazacağınız kelime arasına boşluk koymanızı sağlıyor.
 • Kullandığınız harflerin yatay ve dikeyde bir araya geldiği diğer harflerle anlamlı bir kelime oluşturması gerekiyor.
 • Özel isimler, kısaltmalar, ön ve son eklerin yanı sıra çekim eki almış kelimeler haricinde bağlı kalacağınız sözlükte geçen tüm kelimeleri oyun tahtası üstünde oluşturabilirsiniz.
 • Kullandığınız harflerin üstünde yazan puanları toplayarak toplam puanınızı hesaplayabilirsiniz.
 • Kelime ya da harfin birkaç katı puan kazanmanızı sağlayacak çok sayıda bonus kare oyun tahtası üstünde var. Stratejinizi size bonus kazandıracak kareleri değerlendirecek şekilde yapabilirsiniz.
 • Kelime oluşturmak için kullandığınız harf kadar taşı keseden çekebilirsiniz. Kese içerisinde yeteri kadar taş varsa tablanızda her zaman yedi tane harf olması gerekli.
 • Kelime oluşturabilmeniz için oyun tahtası üstünde daha önce oluşturulmuş olan kelimenin en az bir harfini kullanmalısınız. Daha önce oluşturulmuş kelimeye yeni harfler ekleyebilir, oluşturulan kelimeye dik açı oluşturacak şekilde kelimenizi yazabilirsiniz.
 • Kesede hiç harf kalmadığı ya da karşılıklı iki oyuncunun iki defa pas geçtiği durumlarda oyunu sonlandırabilirsiniz.

Scrabble fiyatları ve kampanyaları için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilir, eğlenceli bir kelime oyunu edinebilirsiniz. Kutu oyunları içerisinden dilediklerinizi satın alarak evinize daha fazla eğlence katabilirsiniz.