İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Sebze ve Meyve Bıçakları

Sadece iyi malzemeleri bir araya getirmek iyi bir yemek yapabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü muhteşem lezzetler hazırlamak için doğru ekipman kullanımı oldukça önemlidir. Tencere seçimi, ocak seçimi, fırın seçimi ve tabii ki hazırlık aşamasının en önemli adımı olan doğrama için bıçak seçimi. Yemek yapımı sırasında en büyük yardımcılardan olan bıçak modelleri, farklı özellikler ve seçeneklerde üretilir. Daha hızlı, daha muntazam ve daha işlevsel hale gelen türleri olduğu gibi basit işler için küçük bıçak modelleri de bulabilirsiniz. Sebze ve meyve bıçakları, soyacağınız veya doğrayacağınız ürünün özelliklerine göre farklılık gösterir. Sert, kabuklu ve büyük besinler için daha sağlam ve kalın bıçaklar gerekirken naif, yumuşak ve rahat doğranan besinler için daha kullanışlı ve efektif modeller tercih edilmelidir. Mutfağınıza kullanışlılık katacak yeni bıçaklar edinmek istiyorsanız ÇiçekSepeti sebze ve meyve bıçağı sayfasını inceleyebilir, uygun fiyatlarla dilediğiniz ürünü hemen sipariş edebilirsiniz.

Konfor Sunan Sebze ve Meyve Bıçak Modelleri

Yemek yaparken ya da aperatif bir şeyler hazırlarken sebze ve meyveleri farklı şekillerde kesmeniz gerekir. Bu işlem sırasında doğru bıçak kullanımı hem istediğiniz sonucu almanız hem de daha hızlı ve pratik bir şekilde hazırlık yapmanızı sağlar.

 • Çelikten üretilen ve oldukça keskin olan bıçaklar, farklı kesim çeşitleri ve farklı ürünler için özellikler sunar. Küp, dilim, şerit ya da kare olarak doğramanız gereken sebzeler, yeşillikler, bitkiler ve meyveler için uygun bıçak modellerini tercih edebilirsiniz.
 • Meyve ve sebzelerin kabuğunu soymak ve daha hızlı bir şekilde doğramak için üretilen bıçak türleri, ince kıyma ve kesme işlemleri için de kusursuz bir performans sunar. Yemeklerde en çok kullanılan soğan, patates ve domates gibi sebzeleri bu bıçaklar sayesinde pratik bir şekilde soyabilir, istediğiniz dekoratif kesimi yapabilirsiniz.
 • Lezzetli bir yemek hazırlamak kadar doğru sunum yapmakta oldukça önemlidir. Bu nedenle sebze doğrama bıçakları, meyve ve sebzelere farklı şekiller vermenize yardımcı olur. Garnitür, meze ve salatalar hazırlarken farklı şekillerde kesimler yaparak sofranızda tarzınızı konuşturabilirsiniz.
 • Sebze ve meyveler genellikle yumuşak ve formları çabuk bozulan besinler olduğundan bıçak çeşitleri bu durumlara uygun şekilde üretilir. Kavrayış ve uzunluk dizaynları sayesinde her türlü sebzeyi rahatlıkla doğrayabilirsiniz.
 • Sürmene bıçak, Solingen bıçak gibi popüler marka ve isimlerle anılan bıçak türleri dışında patates soyacağı, domates soyacağı, kabak ve patlıcan dilimleyici gibi ürünleri de sayfa üzerinden inceleyebilirsiniz. Besinlerin vitamin değerini kaybetmeden doğranmasını ve soyulmasını sağlayan bu tür bıçaklar, pratik olmaları sayesinde size zaman kazandırır.
 • Sert ve keskin yapıları sayesinde birçok ürünün doğranması ve soyulmasında başarılı olan sebze bıçakları, normal bıçak türlerine göre daha kısadır. Kavrama alanları da bu duruma uygun şekilde tasarlanır. Sebze ve meyve bıçağı modellerini 6’lı veya 12’li setler halinde alabilir, dilerseniz farklı boyutlar sunan bıçak setlerini inceleyebilirsiniz.

Sebze ve Meyve Bıçağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar ana amacı sebze ve meyve kesmek olsa da bıçak seçimi yaparken bazı konulara dikkat etmek gerekir. Doğru bıçak kullanımı gıdaların besin değerini kaybetmesini önler ve size de zaman kazandırır.

 • Görüntü olarak hemen hemen tüm sebze ve meyve bıçakları aynı görünür. Fakat sırt kalınlığı, ağırlık, uzunluk gibi belli noktalar bıçakların performansını belirler.
 • Sebze ve meyve bıçağı seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken konu bıçağın elinize oturmasıdır. Rahat bir şekilde kavrayabildiğiniz bıçak sayesinde hareketleriniz daha hızlı ve daha akışkan olacaktır.
 • Bıçağın üretildiği malzeme, bıçağın kalitesini doğrudan etkiler. Keskin ve paslanmaz çelikten üretilen bıçak türleri bir usta edasıyla gıdaları doğramanızı sağlar. Gövde kalınlığı bir bıçağın gücünü belirleyeceğinden güçlü bir bıçak istiyorsanız bu tarz modellere yönelebilirsiniz. Tabii ki kalın gövde aynı zamanda ağırlık getireceği için yumuşak dokulu gıdalar için bu tarz bıçaklar yerine daha ince gövdeli bıçakları tercih edebilirsiniz.
 • Destek bölümü olarak adlandırılan, sap ve yakadan oluşan kısım, bıçak sapından hemen önce bulunan alandır. Bu bölüm, kesme ve doğrama sırasında bıçağın daha dengeli olmasını sağlar. Ayrıca el ıslak veya nemli olduğunda bıçağın kaymasını engellemek için önemlidir.
 • Kulp kısmı ise koruma ve kavrama sağlamak için tasarlanır. Bıçak kenarları belirli yiyecekleri daha kolay dilimlemek için farklı şekiller sunar. Düz kenarlar sert sebzeler için uygunken tırtıklı bıçaklar ise daha yumuşak meyveler içindir.
 • Kavisli tasarımları sayesinde daha hassas çalışmaya imkan tanıyan bıçak türleri, uç kısmından sap kısmına doğu kalınlaşarak ağırlık merkezini uç kısmına getirmenizi sağlar. Bu sayede daha rahat doğrama, parçalama ve dilimleme yapabilirsiniz.

Mutfakta rahat etmenize yardımcı olacak tüm sebze ve meyve bıçağı modellerini ÇiçekSepeti’nde bulabilir, kampanyalardan yararlanarak indirimli fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.