Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Silikon ve Silikon Tabancası

Yaşam alanlarında, iş yerlerinde veya ofislerde birçok uygulamasını gördüğünüz silikon, solvent içermeyen esnek bir malzemedir. Normal kauçuklara göre daha dayanıklı ve hızlı kürlenen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de birçok alanda kullanılır. Mutfak tezgahlarında, banyolarda, cam kenarlarında, masa kenarlarında, bir alana dolgu yapılması gereken yerlerde sıklıkla silikon görmeniz mümkündür. Şeffaf, beyaz ve renkli seçenekleri olan silikonu uygulamak için ise silikon tabancası denilen alete ihtiyaç vardır. Silikonun konulduğu kutu, yüksek basınç içerir ve normal bir itme ile çıkarmanız mümkün olmaz. Silikon tabancası, silikonu iterek düzgün bir şekilde uygulamanız için özel olarak tasarlanmıştır.

Silikon Çeşitleri ve Özellikleri

Silikon özellikleri nedeniyle birçok sanayi alanında ve üretim dalında kullanılmaktadır. Hemen hemen tüm yağ ve endüstriyel yağların içerisinde bulunur. Bunun dışında yapısı gereği reçineye benzediği için birleştirici olarak kullanılır. Yani bağlayıcı bir etkisi vardır. İnşaat sektörü başta olmak üzere birçok alanda kullanılan silikon, pek çok kozmetik ürünün içerisinde de yer almaktadır. Saç kremi, şampuan, temizleyici gibi ürünlerde de içerik olarak görebilirsiniz. Silikonlar asetoksi ve doğal silikonlar olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.

  • Ateoksi silikon, çok asidik aroma içeren bir türdür. Tuvaletler, banyolar, küvetler ve lavabolar gibi alanlarda derz dolgusu yapmak için kullanılır. Sıhhi bir silikon türüdür ve seramik, kapı çerçevesi gibi birçok alanda da dolgu görevi görür. Düşük ısı ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmasının yanı sıra neme karşı da yüksek dayanıklılık gösterir. Çok hızlı serleştiği için herhangi bir sıvının girmesi veya çıkmasını engellemek için kullanışlıdır.
  • Doğal silikonlar ise tarım, gıda, akvaryum gibi alanlarda kullanılan; kokusuz, kimyasal olarak inert silikon türüdür. Sağlığa zararlı herhangi bir etkisi yoktur. Ancak yavaş sertleşme süreci olduğundan kullanımı zordur. Neme dayanıklıdır ve derz malzemesi olarak kullanılabilir.
  • Bu iki ana tür dışında özel silikon türleri de bulunmaktadır. Cam silikonları, yüksek sıcaklık silikonları, inşaat silikonları bu alanda en çok kullanılan türlerdir. Belli bir amaç için üretilirler. Örneğin; yüksek sıcaklık silikonları, aşırı sıcaklara karşı dayanıklıdır. Yoğun ısıya maruz kalsa bile formunda bir değişme olmaz. Cam silikonları ise camı yapıştırmak veya birleştirmek için kullanılır. Özel bir yapıştırıcı türüdür.

Silikon Tabancası Çeşitleri ve Özellikleri

Silikonu yüzeye uygulamak için kullanılan sıcak silikon tabancası çeşitleri, silikonun tutkal gibi yapışkan bir şekilde kullanılmasını sağlayan elektrikli cihazlardır. Farklı markalar tarafından üretilen bu tabancalar, silikonu kolayca eritmeye ve nişan alarak uygulamayı kolaylaştırmaya yarar. Kullanımı oldukça rahat olduğundan amatör veya profesyonel herkes bu tabancaları rahatlıkla kullanabilir. Kablolu, şarjlı türleri olduğu gibi farklı güç seçeneklerine sahip modelleri de bulunmaktadır.

  • Silikon tabancası modellerinde farklı güç seçenekleri yer almaktadır. Bu ürünler arasında en çok kullanılan ürün 60 Watt silikon tabancası modelidir. Giriş seviyesi için yeterli olan bu model ile rahatlıkla istediğiniz işlemi yapmanız mümkündür. Bu modelin biraz daha güçlü hali olan 80 Watt silikon tabancası da oldukça kullanışlıdır. Daha güçlü bir makine arayanlar için ise 100 Watt silikon tabancası modeli en iyi seçenektir. Burada makinenin gücü, işleme göre değişmektedir. Örneğin; çok fazla güç gerektirmeyen yerlerde 60 Watt yeterli olurken laminat parke yapıştırma gibi işlemlerde 100 Watt daha iyi bir seçenektir.
  • Sıcak silikon tabancaları dışında soğuk silikon tabancası çeşitleri de bulunmaktadır. Manuel olarak el gücü ile çalışan bu silikon tabancası içerisine yerleştirdiğiniz silikonu, tabancanın tetik kısmına basarak ittirme kuvveti ile kullanabilirsiniz. Basit ve kullanımı kolay olan bu model ile yaşam alanlarınızda eksikleri gidermeniz mümkündür.

En iyi markaların silikon ve silikon tabancası çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.