Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Sos ve Sirke

Yemek kültürü içerisinde birçok etken barındıran bir kültürdür. Kullandığınız malzemeler ve ustalığınız, yaptığınız yemeğin kalitesini belirler. Yemeklere lezzet katan sos ve sirke, mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Her kültürde kullanılan özel soslar, yemeğe özgün bir tat ve kıvam vermek için tercih edilir. Sosları kendi mutfağınızda yapabildiğiniz gibi özel olarak hazırlanmış şekilde de alabilirsiniz. En çok tercih edilen sos çeşitleri ile birlikte sirke çeşitleri, yemeklerin kendine has tadını vermekte oldukça önemlidir. Sirke, yemekler ve hazırlanan çeşitli mezelerde kullanılır. Tadı ve kendine has dokusu sayesinde özel bir tat yakalamanızı sağlar. Üretildiği meyve veya ürüne göre tadı ve aroması farklıdır. İhtiyacınız olan tüm sos ve sirke çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden temin edebilirsiniz.

Yemekler İçin Birbirinden Lezzetli Sos Çeşitleri

Yemeklerde kullanılan farklı kültürlere ait birçok sos çeşidi bulunmaktadır. Bu soslar, içeriğindeki malzemelere göre kullanım alanlarına ayrılmaktadır.

 • Sos denildiğinde akla ilk gelen soslardan olan beşamel sos, başrolünde süt olan bir sos çeşididir. Un, tereyağı, süt ve tuz ile yapılan bu özel sos, krem renginde olur. Makarna, tavuk, balık başta olmak üzere birçok yemekte kullanılmaktadır.
 • Kahverengi sos olarak da bilinen Espanyol sos; et suyu, domates, havuç, sarımsak ve çeşitli baharatların bir araya gelmesiyle elde edilir. Bonfile ve biftek gibi kırmızı et yemeklerine özel bir tat vermektedir. Bu nedenle et sosu olarak da anılmaktadır.
 • Chipotle sos, kurutulmuş füme jalapeno tozu ile yapılan ve özellikle Peru ve Meksika mutfağında sirke ve tuz eklenen bir sos türüdür. Mayonez ve hardal ile karıştırılarak yemeklere ilave edilmektedir.
 • Demiglas sos, koyu kahverengi renge sahip olan Fransız mutfağına ait ünlü bir sos çeşididir. Tek başına veya diğer soslarla birleştirilerek kullanılabilir. İlikli kemik suyunun saatlerce kaynaması sonucunda ortaya çıkan sosun hazırlanışı oldukça uzun sürer ve zahmetlidir.
 • Relish sos, domatesli ve kornişon turşulu sos türüdür. Burger köftesi ve ekmek kapağının içine, dip sos olarak kullanıldığı gibi patates kızartması ve soğan halkasına da çok yakışır.
 • Veloute sos, beyaz soslar arasında yer alan ve makarna, tavuk, balık gibi gıdalarla kullanılan bir sos türüdür. Başamel ile aynı malzemelere sahip olsa da balık ve tavuklarda sebze suyu eklenmesi ile kullanılır.
 • Holandez sos, tereyağının yoğun olduğu bir sos çeşididir. Mayonez ile benzerlik göstermektedir. Balık ve sebze yemeklerine kattığı özel lezzet nedeniyle çokça tüketilmektedir.
 • Domates sosu veya kahvaltılık sos, birçok kültürde bulunan bir türdür. Domates, sarımsak ve soğan ile çeşitli baharatların karıştırılması ile elde edilir. Makarnadan kırmızı ete kadar hemen hemen tüm yemeklerde kullanılabilir. Sabahları kahvaltılar için özel olarak hazırlanan versiyonu da mevcuttur.

Lezzetli ve Doğal Sirke Çeşitleri

İki aşamalı alkol fermantasyonundan geçirilerek elde edilen sirke, içeriğinde şeker bulunan bir üründür. Genelde salatalarda kullanılır ve kendine has kokusu ve tadı ile oldukça lezzet katar. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan sirke, farklı markalarca üretilir ve birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

 • Üzüm sirkesi, elma sirkesi ile birlikte en çok tüketilen sirkeler arasında yer alır. Olgunlaşmış üzümlerin ezildikten sonra kullanılmasıyla elde edilir. Bağırsak ve mide sağlığı için oldukça faydalıdır. İştahı kontrol altında tutar ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Beyaz sirke, selülit oluşumunu önleyebilmektedir. Ayrıca tüketildiğinde doğal ağrı kesici işlevi görebilir.
 • Elma sirkesi, tadı ve dokusu nedeniyle salatalarda en çok tercih edilen sirkeler arasında yer alır. Kendine has kokusu ile oldukça güzel bir tat verir. Organik elma sirkesi veya doğal elma sirkesi, tamamen doğal olması nedeniyle sağlık açısından da oldukça faydalıdır.
 • Alıç sirkesi, alıç meyvesinden üretilen ve içerdiği vitaminler sayesinde oldukça sağlıklı olan bir sirke türüdür. Potasyum ve magnezyum yönünden oldukça zengindir. Cilde iyi gelir ve tansiyon dengelenmesine yardımcı olur.
 • Balzamik sirke, tatlı ve ekşi dengesinin en iyi hissedildiği sirke türüdür. Yoğunluğu nedeniyle diğer sirkelerden ayrılır. Daha kıvamlı olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.
 • Gülden elde edilen gül sirkesi, özellikle cilt bakımı ve bebek pişiği bakımında kullanılır. Harika bir tonik olması nedeniyle sivilce ve göz nezlesi gibi durumlarda da etkilidir.

Colorado sos, Fersan sirke, Arifoğlu sos çeşitleri ve daha birçok markayı Çiçeksepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla hemen sipariş edebilirsiniz.