Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Starliçe (Cennet Kuşu)

Starliçe, özgürlüğün ve sevginin temsilcisi olan bir çiçektir. Ana vatanı Güney Afrika olan bu çiçek, göz alıcı görüntüsüyle herkesi büyülemeyi başarır. Cennet kuşu ismi ile de bilinen starliçe bitkisi, gösterişli yaprakları ve nadide çiçeği ile de herkes tarafından sevilen çiçekler arasında yer alır. Siz de kendi evinizi güzelleştirmek için ya da sevdiklerinizi mutlu etmek için straliçe bitkisini tercih edebilirsiniz!

Cennet Kuşu (Starliçe) Bakımı İpuçları

Gösterişli yapraklar, nadide bir çiçek ve göz alıcı renkler ile straliçe, çiçekler arasında yıldız gibidir. Herkesin hayran hayran baktığı starliçenin bakımı da oldukça kolaydır. Evde, terasta, balkonda, bahçede… Dilediğiniz yerde doğru koşulları sağlayarak cennet kuşu bitkisinin bakımını kolayca yapabilirsiniz!

Starliçe bitkisinin bakım ipuçlarından önce bitkiyi biraz tanımanız gerekir:

 • Starliçe çok yıllık ve her dem yeşil olan bitkilerdendir. Yaprakları uzun, oval ve serttir.
 • Çiçekleri turuncudur. Bu turuncu çiçekler eşsiz güzelliktedir. Açtığı zaman bahçeleri de evlerin içini de harika bir hale getirir.
 • Starliçenin çiçek açmaya başlaması için belli bir yaşa gelmesi gerekir. Cennet kuşu bitkisi çiçek vermek için en az 3 yaşında olmalıdır. Ama çiçek vermeyen starliçenin güzelliği de yine eşsizdir.
 • Bu bitkinin boyu uzamaya elverişlidir. Ama en fazla 2-2,5 metreye kadar uzar.
 • Ülkemizde, 9. yılını kutlayan çiftlerin birbirine verdiği çiçek olarak da bilinir starliçe. Bu özelliği ile diğer çiçeklerden farklıdır. Ayrıca sadakati, sevgiyi, özgürlüğü sembolize eder. Bu yüzden de özeldir. Dekoratif bir çiçektir. Bu yüzden bulunduğu alanın farklılaşmasını, güzelleşmesini sağlar.
 • Bulunduğu ortama kolayca adapte olabilir.
 • Cennet kuşu bitkisi hem tohumdan hem de kökten ayrılma ile çoğaltabileceğiniz bitkilerden biridir.
 • Dona dayanıklı bitkilerden biri değildir.

Bitkinin bakım aşamasında ise dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 • Starliçe tropik bir bitkidir. Yani sıcak havayı ve nemi sever. Bu yüzden starliçe bitkisini bol ışık alan, güneş gören bir yerde bulundurmanız önemlidir.
 • Doğrudan güneş ışığında ya da yarı gölgeli alanlarda cennet kuşu oldukça mutludur. Ayrıca böyle ortamlarda gelişimi de daha hızlı olur.
 • Yaz aylarında evin dışında yetiştirilmeye uygun bir bitkidir ama kış aylarında dona dayanıklı değildir. Bu yüzden eğer bitkiyi kışın da dışarıda bırakırsanız bitki donar.
 • Nemi seven starliçenin sulaması önemlidir. Starliçe bitkisinin sulamasını, bitkinin toprağı kurudukça yapmanız gerekir. Ayrıca sulamayı düzenli olarak yapmak da önemli konulardan biridir. Bitkinin toprağının cıvık cıvık olmaması gerektiği için doğru su miktarına ulaşmak amacıyla nem ölçer kullanabilirsiniz.
 • Toprağın sulamasını yaz aylarında haftada 1, kış aylarında ise 10 günde bir yapmak genel olarak yeterlidir. Ama bitkinin bulunduğu yere, havaya ve bitkiye bağlı olarak farklı sulama ihtiyaçları da doğabilir. Bu yüzden bitkinizin toprağını kontrol ederek sulama yapmanız en doğru sonucu verir.
 • Sulama yaparken kullanacağınız suyun dinlendirilmiş, kireçsiz su olması önemlidir. Sulama yapmadan bir gece önce önce suyu kaynatıp oda sıcaklığına getirebilirsiniz.
 • Starliçenin yapraklarını belli aralıklarla nemli bez ile silebilirsiniz. Bu sayede bitkinin yapraklarındaki tozları temizleyebilirsiniz. Bu da, bitkinin daha iyi fotosentez yapmasını sağlar.
 • Bitkiye iyi baktığınızda onu şubat sonundan yaz sonuna kadar çiçekli halde görebilirsiniz. Tabii ki bitkinin yaşı da bu noktada önemlidir.

Çiçeksepeti’nde farklı tarzlardaki cennet kuşu çiçeklerini online olarak inceleyebilirsiniz!

Sevdikleriniz için Satın Alabileceğiniz Çiçekler

Sevdiklerinizi mutlu etmek için tercih edebileceğiniz pek çok farklı çiçek vardır. Saksıda çiçekler, kuru çiçekler, çiçek buketleri… Starliçe bitkisi de bunlardan biridir. Hem kendi yaşam alanlarınıza güzellik katmak hem de sevdiklerinizi gülümsetmek için cennet kuşu bitkisini tercih edebilirsiniz!