İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Tamponlar

Regl dönemlerinde vajinadan çıkan kanın dışarı çıkmasını önlemek için farklı emici ürünler kullanılır. Bu ürünlerden en çok tercih edilenlerinden birisi tamponlardır. Pedlerin haricinde regl kanının dışarı çıkmasını engellemek için tampon tercih edebilirsiniz. Tampon vajinanın içine yerleştirilmelidir. Kullanımı oldukça kolay olan tamponlar farklı markalar tarafından kullanıcılara sunulur. Dışardayken ya da özel ve önemli günlerinizde sızıntıları önlemek, risk almamak için tamponlardan faydalanabilirsiniz. Yazın tatilde regl olduğunuzda tampon kullanarak denize ve havuza girebilirsiniz. Pek çok sportif faaliyette rahat hareket etmenizi sağlayan tamponlar kolay, pratik ve güvenli kullanımıyla kişisel bakım ürünleriniz arasında bulundurmanız gereken ürünlerin başında yer alır. Tampon kullanırken sık değiştirmeye özen gösterdiğiniz takdirde herhangi bir sağlık problemi yaşamazsınız. Yoğun günlerde büyük boyları, reglinizin orta yoğunlukta olduğu günlerde ise orta ve küçük boy tamponları tercih edebilirsiniz.

Tampon Nedir?

Adet tampon ürünleri regl kanamasını önlemek için üretilmiştir. Farklı markalar çeşitli özelliklere sahip tamponlar üretseler de hepsinin temel görevi regl kanını vajinadan çıkmadan emerek kadın dışarı çıkmasını önlemektir. Tamponların alt kısımlarında dışarıya sarkan ip yer alır. Tamponun vajinada yeteri sürede durduktan sonra bu ip aşağı doğru çekilerek tampon vajinadan çıkarılır ve kullanılmak isteniyorsa bir yenisi tekrar vajina kanalına yerleştirilir. Tamponlar kullanımı oldukça pratik ürünlerdir. Bazı markalar tamponun vajinaya daha rahat yerleştirilmesi için ürünlerini bir aplikatör ile sunar. Bazılarını ise sizin parmağınız ile vajina kanalına itmeniz gerekir. Her iki kullanım şekli için tüm detayları satın almış olduğunuz tamponun paketinde yer alan kullanma talimatından öğrenebilirsiniz. Tamponlar vajina içine sıkışmaz, rahme doğru kaçmaz. Her iki durumunda gerçekleşmesi mümkün değildir. Regl sürecinizde tampon kullanırken tıpkı hijyenik pedlerde olduğu gibi tavsiye edilen saat aralıklarında tamponu çıkarmanız ve bir yenisini vajina kanalına yerleştirerek kullanmanız gerekir. Doğru yerleştirdiğinizde varlığını asla hissetmezsiniz.

Tampon Boyutları

  • Küçük Boy Tampon: Hafif regl kanamaları için küçük boy tamponlar tercih edilebilir.
  • Orta Boy Tampon: Regl kanamasının daha normal seviyede geçtiği günler için orta boy tamponları kullanabilirsiniz.<
  • Büyük Boy Tampon: Reglin en yoğun anları için büyük boy tampon kullanımı tavsiye edilir. Büyük boy tamponların kullanım süreleri küçük boylara göre biraz daha uzundur. Satın almış olduğunuz tamponun kullanma talimatında yer alan kullanım sürelerini aşmadan kullanmaya özen gösteriniz.

Tampon Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Tampon kullanırken idrara çıkma konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Çünkü vajina deliği ve idrar deliği ayrı noktalardır. Tampon içerdeyken idrar kesesine de herhangi bir baskı yaratmaz. Tampon kullandığınızda yüzebilir, dans edebilir, çeşitli spor antrenmanları yapabilirsiniz. Regl kanını dışarı çıkmadan içeride emdiği için regl döneminde kadınları en çok tedirgin eden konulardan birisi olan kötü koku oluşumunu engeller. Regliniz hafif olduğu dönemlerde tampon yerine ped kullanmanız vajinal sağlık açısından daha etkili olacaktır. Tampon vajina içerisindeki tüm sıvıları emdiği için kanama az olduğunda vajinanın kendisi için gerekli olan sıvıyı emmeye başlayacak ve bu sizin kaşıntı gibi sorunlara neden olacaktır. Vajina kanalına yalnızca bir tane tampon yerleştirmelisiniz. Regl dönemi dışında akıntı ya da farklı fizyolojik durumlara karşı kesinlikle tampon kullanılmamalıdır. Tamponu vajina kanalınızda 3-4 saat aralığında tutmanız çok daha hijyenik ve sağlıklı olacaktır. Regl günlerinde tampon kullanmanın konforunu deneyimlemek için ÇiçekSepeti’nde bulunan kadın tampon ürünleri, ped ve menstrual kaplar arasından dilediğinizi seçip satın alabilirsiniz. Tampon fiyatları markadan markaya ve ürünün niteliğine göre farklılık gösterebilir.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.