Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Tavla

Arkadaş buluşmalarının vazgeçilmezi, yaz gecelerinin olmazsa olmazı, büyük küçük herkesin çok sevdiği ve tüm dünyada en çok oynanan oyunlar arasında yer alan tavlanın yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Hakkında bir sürü hikaye ve rivayet bulunan bu güzel oyunun bulunuşu ile ilgili en çok bilineni ise 1400 yıl öncesinde İran Şahı veziri veziri Büzur Mehir tarafından geliştirildiğidir. Bu rivayete göre tavlada yer alan 4 köşe 4 mevsimi, içindeki 6’şar haneler 12 ayı ve hanelerin toplamı ise 30 günü simgelemektedir. Ayrıca siyah taşlar geceyi beyaz taşlar ise gündüzü simgelerken, karşılıklı 12 hane de günün 24 saatini göstermektedir. Bir başka bilgi olarak ise tavlada kullanılan yek (1), dü (2), se (3), cehar (4), penç (5), şeş (6) anlamlarına gelir.

Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla oyunu toplam 24 haneden oluşmaktadır ve oyunun başında iki oyuncu da 15 pulu tavla tahtasında kendi alanına yerleştirir. Yerleştirme işleminden sonra oyunun amacı kendi pullarınızı tahtanın diğer tarafına geçirmeye çalışmaktır. Karşı tarafa kendi pullarını rakipten önce geçiren ve toplamaya başladıktan sonra tamamlayan kişi oyunu kazanır.

Tavla Oyunu Kuralları

Her oyunda olduğu gibi tavla oyununun da belli kuralları vardır. Bu kurallar dâhilinde pullarını karşı tarafa geçirip, toplamayı başaran kişi oyunu kazanır. Kuralları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

Oyuna kimin başlayacağını belirlemek adına karşılıklı zarlar atılır. Rakibinden yüksek zar atan taraf oyuna başlama hakkı kazanır.

Oyuna başlayan taraf iki zarı alır ve atar. Gelen sayılar doğrultusunda hamlelerini yapar. Burada gelen iki sayıyı da zarı atan taraf oynamak zorundadır. İster farklı pulları hareket ettirir, isterse de aynı pullar ile ilerleyebilir. Eğer zarlardan birine oynayamıyor ise büyüğünü oynamak zorundadır.

 • Taraflardan birisi çift zar atarsa(4-4, 6-6 vb.) 4 kere o sayıyı oynama hakkı kazanır.
 • Tavlada iki ya da daha fazla pul üst üste denk gelirse rakip taraf bu pulların üzerine gelemez. Bu duruma tavlada kapı almak denir.
 • Tek bir pulu eğer bir hane üzerinde bırakırsanız rakip taraf pulunuzu kırabilir. Kırılan pulun oyuna tekrar dahil olması için zar atarak rakibin sahasından boş bir haneye giriş yapmanız gerekir.
 • Oyunda tüm pulları kendi hanesinde toplayan taraf, attığı zarlara göre pullarını toplamaya başlar. Örneğin; 2-4 attığınızda 2 ve 4 hanesinde bulunan pullarınızı toplamalısınız.
 • Atılan zarlar boş bir haneye denk gelirse pullarınızı ilerletemezsiniz.
 • Her atışta pul almak zorunlu değildir. Örneğin 2 attığınız ve 2 numaralı kapıdan pul almak yerine yüksek bir kapıdan alt bir kapıya pulunuzu götürebilirsiniz. Yüksek kapıda pul yoksa ondan sonraki en yüksek kapıdan pul alınabilir.
 • Oyunun sonunda pulların tamamını önce toplayan taraf oyunu kazanmış olur. Eğer karşı taraf hiç pul toplamadan pullarınızı toplamayı bitirirseniz buna tavla da mars denilmektedir.

En Özel Tasarımlar İle Kişiye Özel Tavla Satın Al

Türkiye ve dünya üzerinde oldukça fazla kişi tarafından oynanan tavla oyununun setinin de kendine has özellikleri vardır. Ceviz tavla, ahşap tavla, işlemeli veya oyma tavla set gibi seçenekleri bulunan tavla modelleri, kullanılan malzemenin kalitesine göre farklı fiyatlarla satılmaktadır. El işçiliği ile özel olarak üretilen ürünlerin tavla fiyatları biraz daha yüksek olabilirken, seri üretim tavlarlar da baskı kalitesi gibi özellikleriyle fiyatlandırılmaktadır. Hediye tavla alırken alacağınız tavlanın hangi malzemeden olduğuna dikkat etmeli ve baskı malzemelerine özen göstermelisiniz. İsterseniz isme özel tavla hazırlatarak jestinizi çok daha şık bir hale de getirebilirsiniz.

Dama Nasıl Oynanır?

İki kişinin karşılıklı oynadığı dama oyununda genellikle 8X8, 10X10 ve 12X12 tahta çeşitleri kullanılmaktadır. Popüler olanı ise 64 kareden oluşanıdır. Kareler siyah ve beyaz şeklinde 32’şer olarak ayrılır ve her oyuncunun siyah veya beyaz toplam 16 taşı bulunur. Taş dizilimi başladıktan sonra oyun başlar ve sırayla hamleler yapılır. Taşlar sırayla hareket ettirilir ve ilk sıra beyaz taşlı taraftaysa beyaz ilk hamleyi yapar, ardından siyah hamlesini gerçekleştirir. İleri götürme şeklinde olan hamlelerde amaç, karşıdakinin taşlarını almak ve rakip sahaya gidip dama yapmaktır. Tabii ki oyunun belli kuralları vardır. Bunlar:

 • İki kişiden hamle sırası gelen kişi kaldırdığı taşı oynamak zorundadır. Bu hamleden vazgeçemez ya da taşı geri yerine koyamaz.
 • Rakibin taşını alma hamlesi ortaya çıkmışsa bunun yapılması zorunludur. Taş almama ya da başka hamle yapmak kural ihlalidir.
 • Birkaç yönde taş alma durumu oluşur ise oyuncu çok olan yöne doğru hamle yapabilir.
 • Dama sektirme kural dışıdır.

Tavla ve dama ürünlerini hediye etmek ya da kendinize almak için ÇiçekSepeti Tavla – Dama sayfasını ziyaret edebilir, sipariş işlemini kaliteli ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi sipariş ettiğiniz ürünleri isterseniz isme özel olarak hazırlatarak çok daha şık bir hale getirebilirsiniz. Hadi siz de ÇiçekSepeti’nden online olarak tavla satın alın, hızlı teslimat ve farklı ödeme seçeneklerinin avantajını doyasıya çıkarın.