Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Telsizler

Hayatın akışında iletişim oldukça önemli bir konudur. İlerlemenin ve birlikte olmanın temelinde iletişim bulunur. Teknolojinin günden güne gelişmesiyle iletişim yöntemleri çeşitlenmiş ve farklı yöntemlerle ilerlemiştir. Bu yöntemlerden birisi de telsizdir. Telsiz, radyo sinyallerini kullanarak iletişim kurmayı sağlayan bir radyo türüdür. Radyo dalgaları ile çalışan sistem, kablosuz olması ve uzun mesafelerde bile bağlantı sağlaması nedeniyle tercih edilir. Çalışma prensibi oldukça basittir; bir frekans aralığı belirlenir ve bu frekans aralığında bulunan kişi veya kişilerle iletişim sağlanır. Telsizlerin temelde iki türü vardır. Bunlar; lisanslı ve Özel Mobil Radyo Telsiz (PMR) modelleridir. Lisanslı telsizler için telsiz ehliyeti almak gerekir ve buna göre kullanım sağlanır. Lisanssız telsizler ise kapalı bir kullanıcı grubuna hizmet eder. Bu nedenle herhangi bir ehliyet gerektirmez. Lisanslı veya PMR telsizler başta olmak üzere en iyi markaların telsiz modellerini ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

Telsiz Modelleri İle Kesintisiz İletişim

Radyo frekansları sayesinde iletişim kurmayı sağlayan telsiz modelleri, bilgilerin bir noktadan diğerine hızlı bir şekilde iletilmesini sağlar. Hava, kara, deniz trafiği gibi alanlarla oldukça fazla kullanılan telsizler farklı modellere sahiptir. El telsizi, araç telsizi, sabit telsiz bunlardan en çok bilinenleridir. Bir de çalışma frekanslarına göre HF, VHF ve UHF olarak modelleri bulunmaktadır. Oldukça uzun mesafelerde çalışabilen lisanslı telsizler için ehliyet alınması gerekir. Bu modeller daha çok resmi kurumlar tarafından kullanılır. Özel iletişim için ise herhangi bir ruhsat gerektirmeyen PMR telsizler tercih edilir.

 • PMR telsizler, bas konuş özelliği sayesinde birçok yerde tercih edilir. Pratik ve kullanımı oldukça kolay olan bu telsizlerin 12 – 20 km mesafeye kadar iletişim sağlayan modelleri bulunmaktadır.
 • Geniş kapsama alanının yanı sıra gizlilik de sunan PMR telsizler, özel kodlama sistemi sayesinde güvenli bir şekilde iletişim kurmanızı sağlar. Outdoor sporlarda veya şehir içinde inşaat alanları gibi özel bölgelerde iletişim kesintisiz devam etmesi bu telsiz modelleri ile oldukça kolaydır.
 • Dijital ve analog kanal seçenekleri bulunan telsizler, farklı kullanım alanlarına uygun şekilde programlanabilir.
 • Uyarım mekanizması, bas-konuş, sesli otomatik gönderme (VOX), LCD ekran gibi birçok özellik sunan telsizler, cihaz tasarımı olarak oldukça ergonomiktir. Hafif olmaları nedeniyle her yerde rahatlıkla kullanılabilir.
 • Çoklu kanal desteği, yeni nesil telsizlerin en beğenilen özellikleri arasındadır. 8 veya 16 kanal seçeneği sunan telsizler sayesinde farklı frekans üzerinden kapalı gruplarla iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca dijital şifreleme özelliği sayesinde iletişim güvenliğiniz üst düzeydedir.
 • Telsiz modellerinin batarya ve enerji özellikleri kullanım kalitesini doğrudan etkiler. Batarya gücü yüksek olan modeller gün içinde iletişim sorunu yaşamanızın önüne geçer. AA tipi bataryalar veya Li-İon bataryalı modeller oldukça yüksek performans sunar. Bu tarz güçlü bataryalara sahip modeller ile şarj sıkıntısı yaşamazsınız.

Telsiz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Telsiz Aksesuarları

Hayatı kolaylaştıran ve iletişimi sürekli hale getiren telsiz modelleri, farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle önceliklerinizi ve isteklerinizi belirleyerek en doğru modeli seçmeniz gerekir.

 • Telsiz almadan önce ilk belirlemeniz gereken konu, alacağınız cihazı nerede kullanacağınız olmalıdır. Örneğin; bina, fabrika, AVM gibi kapalı alanlarda kullanacaksanız o alanın kapsama alanına uygun orta menzile sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Fakat outdoor sporları, dağcılık, arama kurtarma gibi spesifik alanlar için geniş kapsamlı modeller daha uygun olacaktır.
 • Şarj imkanının sürekli sağlanamadığı alanlarda AA tipi değiştirilebilir pillere sahip  modeller tercih edilmelidir. Yedek piller sayesinde bataryayı değiştirerek kullanıma kesintisiz devam edebilirsiniz.
 • Telsizin çekim mesafesini binalar, dağlar, ormanlık alanlar gibi koşullar etkileyebilir. Frekans kirliliği ve karmaşası da telsizlerin etki alanını manipüle eder. Bu nedenle düz ve temiz bir görüş açısı olan yerde telsiz kullanımı daha rahat olacaktır. Engebeli bölgelerde telsiz kullanacaksanız çekim gücünün yüksek olduğu modelleri tercih etmelisiniz.
 • Telsizlerin kanal ve alt kanal sayısı dikkat edilmesi gereken bir diğer husus olarak öne çıkar. İletişim kanallarını çeşitlendirmek istediğinizde çok sayıda kanala izin veren modeller işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
 • Telsiz modellerini daha efektif ve rahat kullanmak için birçok aksesuar bulunur. Bu aksesuarlar sayesinde telsizin performansını artırabilir, daha ergonomik bir kullanım sağlayabilirsiniz. Kulaklık, mikrofon, mesafe arttırıcı, bağlantı kablosu gibi aksesuarlar en çok tercih edilen ürünlerdir. Bu ürünlerden mesafe arttırıcı kullanarak telsizin çekim gücünü destekleyebilir, daha uzun mesafelerde kullanım sağlayabilirsiniz.
 • Telsizi üzerinizde taşıyacaksanız telsiz gövdesine bağlanabilen bel klipsleri oldukça yararlı olacaktır. Bu klipsleri çanta veya kıyafetlerinizde uygun yerlere geçirerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aselsan, Huawei, GYQ, Motorola başta olmak üzere en iyi markaların telsiz modelleri ÇiçekSepeti’nde! Hemen sipariş oluşturarak uygun fiyatlarla ihtiyacınız olan modele sahip olabilirsiniz.