İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Tesbih

Tesbih, meraklıları tarafından yalnızca bir aksesuar olarak değil yapımında kullanılan malzemesinden kesim biçimine ve ustasına kadar önemli bir değer olarak görülür. Ülkemizde tesbih yapımı bir sanat olarak görülür ve geleneksel Türk sanatları içerisinde yer alır. Tesbih kimi zaman stres atmak için elde dolaştırılır, kimi zaman ibadet için. Koleksiyonerleri, ustanın elinden çıkan tesbihi tanırken, kaliteli malzemelerden yapılmış tesbihlerin de peşine düşer. Tesbih yapımında kullanılan malzemelerin vücuttaki statik elektriği ve kötü enerjiyi alıp stresi azaltan özellikler göstermesine dikkat edilir. Tesbih seven ve aksesuar olarak kullanılan insanların yanı sıra sevdiklerinize de hatıra olması için hediye edebilirsiniz. 

Kehribar Tesbih 

Tesbihlerin yapıldığı malzemeler çok çeşitli bir yelpazede yer alır. En değerli tesbih malzemesi ise kehribar olarak bilinir. Kehribar tesbihler için bir servet ödemeye hazır koleksiyonerler bulunuyor. Kehribar, vücuttaki statik elektriği alan ve stresi azaltan bir yapıda olduğu için elde dolaştırılan bir nesne olan tesbihte kullanılması anlam kazanıyor. Kehribarın bu kadar değerli ve önemli olmasının en büyük sebebi kehribar oluşumu için çok uzun yıllar gerekmesi. Bir çam türünün reçinesinin fosilleşmesiyle oluşan kehribar doğada nadir bulunuyor. Rengi ve dokusuyla çok özel bir yere sahip olan kehribar bu nedenle pahalı bir madde. Farklı kehribar çeşitleri farklı fiyatlarda piyasada yer alıyor. Damla kehribar en saf kehribar olduğu için en pahalı ürünleri içeren grup. Görünüş olarak kehribara benzeyen ancak farklı tekniklerle elde edilen sıkma kehribar ve ateş kehribarın fiyatları damla kehribara göre daha uygundur. Osmanlı sıkma kehribar, geleneksel bir yöntemle üretilmesi ve reçetesinin kaybolmuş olması sebebiyle damla kehribar kadar değer kazanmış durumda. Günümüzde sıkma kehribarlar kehribar tozundan elde edilir. Ateş kehribar ise görünüş olarak kehribara benzerken bileşen olarak tamamen farklıdır. Ateş kehribar pürüzsüz ve akıp giden bir his vermesi sebebiyle de tercih edilebiliyor. Kırmızı, sarı, yeşil, mavi gibi renk seçeneklerine ait tesbihlerden tarzınıza ve beğeninize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Oltu Taşı Tesbih

Oltu taşı da kehribar gibi değerli taşlardan biridir. Rengi ve yapısı sebebiyle siyah kehribar olarak da isimlendirilir. Türkiye'de Erzurum ilimizden çıkartılır. Çıkartılması zor ancak işlenmesi kolay bir taştır. Gürcistan oltu taşıyla üretilen tesbihler de piyasada bulunan seçenekler arasında yer alıyor. Farklı tane büyüklüğüne sahip, işlemeli ve gümüş kaplama aksesuarlara sahip tesbihleri tercih edebilirsiniz.

Akik Taşı Tesbih

Yarı değerli bir taş türü olan akik taşı kuvars grubundandır. Süs ve takılarda sıkça kullanılan akik taşı mavi, turuncu ve sarı gibi renklerde bulunabiliyor. Doğal bir taş olduğu için tesbihlerde de yaygın şekilde kullanılıyor.

Kuka Tesbih

Kuka tropikal bir ağacın meyvesidir. Kullandıkça renk değiştiren bir yapıya sahip olması tesbih severlerin dikkatini çekiyor.. Elden akıp giden bir his veriyor. Kuka tesbihler tüm bu özelliklerine göre uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

Tesbih tanelerinin arasında dilenen baş harflere sahip gümüş taneler, süslemeli gümüş püskül ve imamelerle kişiselleştirilmiş modeller en güzel hediye seçenekleri arasında yer alıyor.

Diğer Tesbih Malzemeleri

Doğal taşlardan olan hematit, sodalit, zultanit, oniks, turmalin taşlarının yanı sıra şık ve zarif görüntüsüyle farklılık katan gümüş, gümüş kazaziye ve cam taneli tesbihler hediye seçenekleri arasında yer alıyor. Bu malzemelere ait taneler ayrı ayrı kullanılabildiği gibi bir araya getirilerek de şık ve farklı görüntüler elde edilebilir.

Şık ahşap kutu içerisinde, gümüş kaplama isim ve harflerle kişiselleştirilmiş tesbihleri sevdiklerinize hediye edebilir, her zevke ve bütçeye uygun tesbih modellerini Çiçeksepeti'nde bulabilir, kolayca sipariş edebilirsiniz.