Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Türk Kahvesi

Türk kahvesi, geleneksel lezzetlerden biridir. Kokusuyla, tadıyla, pişirilme yöntemiyle hem süreçte hem finalde mutlu eder. Baş ağrılarını dindiren, kahve saatlerine eşlik eden, kırk yıl hatırı olan Türk kahvesini siz de Çiçeksepeti’nden online olarak kolayca satın alabilirsiniz!

Türk Kahvesi Çeşitleri ve Türk Kahvesi Pişirme

Geleneksel olarak cezve ile pişirebileceğiniz Türk kahvesi, günümüzde makineler ile de pişiriliyor. Su, kahve ve isteğe bağlı olarak şeker ile oluşturulan bu kahvenin en makbulü ise köpüklüsü diyebiliriz.

Türk mutfağında önemli bir yeri bulunan Türk kahvesinin farklı farklı çeşitleri var. Damla sakızlı Türk kahvesi, çilekli Türk kahvesi, Yemen kahvesi, naneli Türk kahvesi, menengiç kahvesi gibi farklı kahve çeşitleri bulunuyor. Ayrıca özellikle hamileler için ya da kahvenin çarpıntı yaptığı kişiler için kafeinsiz Türk kahvesi çeşitleri bulmak da mümkün.

Türk kahvesi demlerken dikkat edebileceğiniz, lezzetli ve köpüklü bir kahve hazırlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • İlk olarak kahvenizin tazeliğine dikkat etmeniz önemli. Eğer mümkünse taze çekilmiş kahve alabilirsiniz. Bu sayede bayat olmayan bir kahve demlemiş olursunuz ve kahvenizin tadı daha güzel olur.
  • Sırada cezve seçimi var. Günümüzde cam, çelik ve bakır gibi farklı malzemelerden üretilen cezve seçenekleri bulunuyor. Bu cezveler arasından kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz cezveyi seçebilirsiniz. Bu cezveler içinde kahveye ekstra tat katan cezvenin ise bakır cezve olduğunu söyleyebiliriz.
  • Her bir bardak kahve için 1 tatlı kaşığı kadar kahve kullanmanız yeterli. 1 fincan kahve için 1 tatlı kaşığı kahve, fincan kadar su ve isteğe bağlı olarak şekeri cezveye ekleyerek pişirmeye başlayabilirsiniz.
  • Burada önemli bir nokta daha var: Türk kahvesinin sık sık karıştırılmaması gerekir. Kahve dibi tutmayan bir içecek olduğu için kahveyi çok sık karıştırmanıza gerek yok. Malzemeleri cezveye ekledikten sonra bir kez karıştırıp kahveyi pişmesi için bırakabilirsiniz.
  • Daha sonra kahveyi kısık ateşte yaklaşık 15 dakika kadar pişirebilirsiniz. Eğer kahveyi hızlıca, yüksek ateşte pişirirseniz kahve yanar, tadı kötüleşebilir. Kahvenin yavaş yavaş pişmesi hassas bir konudur.
  • Kahve pişip üzeri köpük köpük olduğunda şık kahve fincanları içerisine köpükleri bölüştürebilirsiniz. Daha sonra yavaşça kahveleri ekleyip bardakları eşit şekilde doldurabilirsiniz.
  • Son olarak kahvenin yanında her zaman bir bardak su verilir küçük, tatlı bir ikram yapılır. Geleneksel olarak siz de Türk kahvesini bu şekilde servis edebilirsiniz.

Geleneksel olarak Türk kahvesi demlemenin yanı sıra günümüzde otomatik kahve makineleri ile de kolayca ve risksiz şekilde kahve demleyebilirsiniz. Makineye yeteri miktarda su ve kahve koyduktan sonra yapmanız gereken tek şey düğmeye basmaktır. Bu işlem sonucunda lezzetli ve köpük dolu bir kahve içebilirsiniz.

Farklı Lezzetlerde Türk Kahvesi Çeşitlerini Çiçeksepeti’nde Keşfedin!

Türk kahvesi çeşitleri farklı aromalara sahip olabilir. Bunda hem kahveyi demleme yönteminiz hem de kahvenin kendisi etkili olabilir. Farklı lezzetlere sahip olan Türk kahvelerini Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz. Ayrıca tekli paketlerde ya da çoklu olarak Türk kahvesini kolayca satın alabilirsiniz.