Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Tuz

Yemeklerin vazgeçilmezi olan tuz, uzun yıllardır yiyeceklere tat vermek amacıyla kullanılır. Vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan minerali almasına katkıda bulunması nedeniyle günlük olarak belli oranda tuz tüketmek faydalı bir işlemdir. Fakat tabii ki fazlaya kaçmamak burada önemlidir. Yiyecekler dışında kimya sanayisi ve dekorasyon alanlarında da kullanılan tuz; klor (Cl) ve sodyum (Na) elementlerinin belirli oranlarda birleşmesi ile meydana gelmektedir. Meydana geliş şartlarına bağlı olarak sarı, mavi, yeşil, kırmızı, gri ve renksiz halleri bulunmaktadır. Yemeklerde kullanılan yemek tuzu veya diğer ismiyle sofra tuzu renksiz bir görüntüye sahiptir. Yemeklere tat verme dışında yemeklerin bozulmasını da geciktiren tuz, eski çağlarda et, balık gibi ürünlerin kokması veya bozulmaması için kullanılırdı. Günümüzde de et ürünlerini tuzlayarak muhafaza etme geleneği devam etmektedir. Farklı alanlarda kullanılan tuz çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilir, hızlı bir şekilde sipariş edebilirsiniz.

Farklı Alanlarda Kullanılan Tuz Çeşitleri

Günümüzde kullanılan birçok farklı tuz çeşidi vardır. Bu tuz çeşitleri arasında en çok kullanılanı sofra tuzu olarak bilinen tuz türüdür. İncelikli yapıda olan bu tuz çeşidi genelde iyotlu tuz olarak tercih edilir ve yemeklere tat vermek amacıyla kullanılır. Sofra tuzu, kaya madenciliği ya da denizden buharlaştırma yöntemleri ile elde edilmektedir.

 • Deniz tuzu, denizden buharlaştırma yöntemi ile elde edilen tuz çeşididir. İçerisinde yer alan mineraller ve değerler tuzun üretildiği alana göre değişkenlik göstermektedir. Genelde mutfaklarda kullanılır. Göl tuzu, deniz tuzuna benzer şekilde üretilir. Ağır metal veya kimyasal içermez. Doğal bir tuz türüdür.
 • Koşer tuz, iri taneleri ile bilinen tuz türüdür. Kolay çözünen bir yapıya sahiptir ve katkı maddesi içermez. Et türlerini pişirirken kullanılır.
 • Gri tuz, killerle kapı havuzlardan elle toplanarak elde edilir. Yumuşak bir dokusu vardır. Demir, kalsiyum, manganez gibi mineraller yönünden oldukça zengindir.
 • Himalaya siyah tuz ve himalaya kaya tuzu, kare kristal bir yapıya sahiptir. Siyah tuzun içerisinde kükürt olduğundan kokusu oldukça keskindir.
 • Kaya tuzu, kayalıklardan elde edilen tuz çeşididir. Kalın taneli olur. Ülkemizde Çankırı kaya tuzu oldukça meşhurdur. Kristal kaya tuzu çeşidi de bulunmaktadır.
 • Mayi tuz, ülkemizde Kırıkkale'nin Delice ilçesinde bulunan doğal kaynak suyu tuzlasından elde edilen tuz türüdür. Hiçbir işlem görmeden ve rafine edilmeden sadece güneşte kristalleşerek elde edilir. Son derece kaliteli ve doğal bir tuz türüdür.
 • Limon tuzu, mutfaklarda kullanılan ve sitrik asit olarak bilinen antioksidan bir maddedir. Yiyeceklerin taze kalmasını sağlar. İsmi nedeniyle doğal olduğu sanılsa da aslında kimyasal işlemler sonucu elde edilir. Renksiz ve kristal görünümlüdür.
 • İngiliz tuzu veya diğer ismiyle Epsom tuzu, sülfat ve magnezyum minerallerinin bileşimi ile doğal yollarla meydana gelmektedir. 17. Yüzyılda Londra’nın Epsom kasabasında keşfedilmesi nedeniyle bu ismi almıştır.
 • Trüf tuzu, aromalı bir tuz türüdür. Siyah veya beyaz yer mantarlarının farklı tuz türleri ile karıştırılması ile elde edilmektedir. Aroması tuz türlerine ve mantar türlerine göre farklılık göstermektedir.
 • Trüf tuzu, aromalı tuzlar arasında en yaygın olan tuz çeşitlerinden biridir. Siyah veya beyaz yer mantarlarının farklı tuz türleri ile karıştırılması ile elde edilir. Aroması farklılık gösterir.

Tuzun Faydaları

Oldukça farklı kullanım alanları olsa da tuz, genelde yemeklerde kullanılmaktadır. Vücudun ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur. Fakat her insanın tüketmesi gereken tuz miktarı farklıdır. Bu nedenle ihtiyaç kadar tuz tüketilmelidir. Hatta bazı rahatsızlıklarda tuz tüketiminin tamamen kesilmesi gerekebilir. En sağlıklı tuz tüketim miktarını öğrenmek için uzman bir doktordan tavsiye almak gerekir.

 • Tuz, sindirime yardımcı bir üründür. Yemeklerin sindirilmesi için gerekli olan tükürük sıvısının artmasına katkıda bulunur. Bu sayede yediğiniz yemekleri vücudunuz daha rahat sindirebilir. Ayrıca tükürüğün saf asidik yapısının korunmasına yardımcı olur. Bu sayede ağız içerisinde daha az zararlı bakteri bulunur.
 • İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde kemik yapısının daha güçlü hale gelmesine katkı sağlar. Kas ve sinir sistemindeki dengenin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ödem gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltmaktadır.
 • Doğru miktarda tuz tüketmeniz serotonin hormonunun dengelenmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede daha rahat bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • Tuz lambası, dekoratif bir objedir. Fakat bunun yanında insan sağlığı içinde fayda sağlar. Genellikle kaya tuzundan üretilen tuz lambası, bulunduğu ortama negatif iyonlar yayar. Böylece ortamın havası temizlenir ve daha rahat nefes alma olanağı doğar. Yatak odasında kullanıldığında uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. Ek olarak yoğun çalıştığınız dönemlerde masanızda tuz lambası bulundurmanız konsantrasyonun artmasına yardımcı olacaktır.

En iyi markaların tuz çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti Extra’da bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!