İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

UPS Güç Kaynağı

Pratik çözümleriyle hayatı kolaylaştıran çoğu teknolojik cihaz, elektrik enerjisi ile çalışır. Elektrik enerjisinin kesintisiz olması hizmetin de sorunsuz olmasını sağlar. UPS güç kaynağı modelleri, üzerinde bulunan aküler sayesinde elektrik kesintilerinde cihazlarınızı korur. En iyi UPS ürünlerinin ihtiyaç duyulan güç kapasitesini karşılaması önem taşır. Tıbbi cihazlar, yangın algılama sistemleri, haberleşme sistemleri gibi çok sayıda alanda kullanılan UPS’ler, gündelik hayatta ev ve iş yerlerinde bilgisayarlarda da kullanılabilir.

UPS Güç Kaynağının İşleyişi

Bir diğer adı kesintisiz güç kaynağı (KGK) olan UPS cihazları, önemli elektronik cihazların elektrik kesintilerinde devreye girer. Enerji besleme görevini üstlenen UPS modelleri, kapasitesine ve yükün güç tüketimine bağlı olmak üzere belli bir süre için çalışır. Sistemin enerji devamlılığını sağlayan UPS’ler, elektrik cihazların zarar görmesini de engeller.

UPS güç kaynakları, üzerinde bulunan dâhili doğrultucu kart sayesinde standart şebekedeki alternatif akımı doğru akıma dönüştürür. DC forma dönüşen elektrik enerjisi UPS bünyesinde bulunan akülerin şarj edilmesi amacıyla kullanılır. Elektrik kesintilerinde enerji sağlamakla görevli olan UPS, akülerinde bulunan DC enerjiyi tekrar AC akıma çevirerek çıkış prizine verir.

Elektrik kesintilerinde aküden enerji kullanım sağlayan UPS’ler, elektrik gelir gelmez tekrar şarj moduna geçer. Kesintisiz güç kaynakları mevcut şebekeden akülerini şarj ederken aynı zamanda Bypass özelliği sayesinde şebekeden gelen elektriği direkt olarak çıkışına verir. Tıpkı klasik prizlerde olduğu gibi AC 220 Volt sağlayan UPS’ler, hassas cihazlarınız için hayat kurtarıcısı.

UPS Güç Kaynağı Seçiminde Dikkat Edilecekler

Veri merkezi, bilgisayar, güvenlik kamerası kayıt cihazı gibi çok sayıda elektronik sistem için kullanılabilen UPS cihazları, uygun güç kapasitesinde satın alınmalı. UPS kapasitesi genelde kVA birimiyle ifade ediliyor. Hesaplama yaparken UPS’in kVA değeri, Watt birimine çevrilerek elektronik sistemin gücü ile karşılaştırılır. Böylece en uygun kapasitede seçim yapılabilir.

Belli bir kVA değerinde kontrol kartına sahip olan gelişmiş bir UPS cihazına ek aküler de eklenebilir. Akü sayısı, elektrik kesintilerindeki enerji kullanımının süresini uzatan bir etken olarak bilinir. Fakat bu durumda UPS’ten beslenecek yükün kesintisiz güç kaynağının kVA değerini aşmaması gerekir.

Örneğin 500 Watt power supply cihazına sahip bir masaüstü bilgisayar için UPS güç kaynağı almak istiyorsunuz. KVA’dan Watt dönüşümü yapılırsa, 1 kVA kapasiteli bir kesintisiz güç kaynağı, 800 Watt çıkış verebilir. 800 Watt UPS kapasitesi, bilgisayarınızın 500 Watt’lık maksimum tüketiminin üzerinde olduğu için problemsiz bir seçim olacak.

ÇiçekSepeti Ayrıcalıklarıyla UPS Güç Kaynakları

Elektrik kesintilerinden etkilenmemesi gereken cihazlara hayat veren UPS güç kaynağı çeşitleri, cihazlarınızı koruma altına alır. Büyük sistem merkezleri için alınan UPS cihazlarının arkasında bir jeneratör kullanılması önerilir. Bu durumda UPS’ler daha uzun ömürlü kullanılabilir iken ek olarak sistemin enerjisiz kalma olasılığı en aza indirilmiş olur.

AC akımı, DC akıma dönüştüren ve ardından tekrar AC akıma çeviren UPS güç kaynağı modellerinin temiz enerji sağlama fonksiyonları da bulunur. Şebekede AC gerilim formunda ani değişiklikler, harmonik veya gürültü gibi sorunlar oluşabilir. En uygun UPS modelini seçerek sistemine dâhil eden kullanıcılar, şebekenin anormal dalgalanmalarından kurtularak kaliteli enerji elde eder.

UPS güç kaynağı modelleri, sürekli hizmet veren sunucular, veri kaybının istenmediği uygulamalar, bilgisayarlar, NVR video cihazları, güvenlik kameraları, network veya monitoring gibi sistemler için büyük önem taşır. Farklı ürünlerle kullanıcılara teknolojik çözümler sunan ÇiçekSepeti aracılığıyla ucuz UPS güç kaynağı modellerini inceleyebilir, size en uygun olan ürünü kolaylıkla satın alabilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.