Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Çiçeksepeti Logo
Çiçeksepeti Logo
Filtrele
Sırala

Uydu Alıcısı Çanak Anten

Günümüzde yaşam alanlarında televizyon olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Dünyada olan bitenleri takip etmek, boş vakitleri geçirmek veya bir şeyler öğrenmek için herkes televizyon başına geçer. Televizyon kanallarını kaliteli bir şekilde takip etmek için ise çanak anten en iyi yöntemlerin başında gelir. Uydu sinyallerini almaya ve göndermeye yarayan çanak antenler, farklı boyut ve özelliklerde üretilmektedir. Tüm yaşam alanlarının ihtiyaçlarına cevap verecek boyut ve standartlardaki çanak anten modellerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Farklı İhtiyaçlara Cevap Veren Çanak Anten Modelleri

Farklı markalarca üretilen çanak antenler; anten çapı, saç kalınlığı ve kullanım alanı gibi özelliklere göre kategorilere ayrılmaktadır. En iyi sonucu almak için doğru çanak anteni seçmek gerekir. Eğer çanak antenler konusunda çok bilginiz yoksa profesyonel destek alarak yaşam alanınız için en uygun ölçü ve standartlara sahip modeli seçebilirsiniz.

  • Parabol çanak anten, uyduya diğer modellere göre çok daha geniş bir açıyla bakabilen türdür. Daha yuvarlak ve merkezdeki bombesi daha fazla olan bu antende hüzmeler çanağa dik bir doğrultuda gelir. Yani parabol çanak kullanmak için anteni uyduya doğru tutmanız gerekir. Bu tarz antenler uzaydan gelen ve birbirine paralel olan ışınları tek bir noktada odaklar. Sinyal kalitesi bu sayede yükselmektedir.
  • Ofset çanak anten ise parabol çanağın merkezi değil yan kenarı kesit alınarak üretilir. Bu çanağa hüzmeler dik değil, eğimli bir şekilde gelmektedir. Yapısı gereği oldukça fazla sinyali rahatlıkla toplayan ofset çanak modelleri, özellikle kış aylarında kar yağışı olan bölgeler için daha uygundur.
  • Multifocus çanak anten modelleri, birden fazla uydudan gelen sinyali alabilen modellerdir. Eğer birden fazla uydudan yayın almak isterseniz aldığı sinyalleri LNB’ye aktaran ve ayrıştıran bu modeller tam size göre diyebiliriz.
  • Delikli çanak anten; mesh anten veya elek anten olarak da bilinen modeldir. Özellikle yağış, rüzgar gibi hava olaylarının çok yaşandığı bölgelerde tercih edilmektedir. Delikli yapısı sayesinde rüzgarı bertaraf eden çanak kolay yön değiştirmez. Bu sayede sinyal kalitesinde bir değişim yaşanmamış olur. Ayrıca delikli yapısı nedeniyle kar yağışının çok olduğu bölgeler içinde oldukça uygundur.

Çanak Anten Nasıl Kullanılır?

Bulunduğunuz bölgeye uygun çanak modelini seçtikten sonra çanak antenin kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Fakat çanak anten kurulumu kolay bir işlem değildir. Doğru sinyali almak ve yönü ayarlamak için profesyonel destek almanız en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

  • Kurulum için ilk olarak hangi uydudan yayın almak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Buna uygun sinyal ve en iyi sinyal seviyesi sinyal bulucu ile belirlenmektedir. Sinyal bulucu cihaz, çanağı hangi pozisyonda ve hangi açıda kurmanız gerektiğini gösterecektir.
  • Çanak kurulumu için çanağı sabit tutacak bir alana ihtiyacınız vardır. Bu alanın açık bir yerde olması ve mümkünse önünün kapanmayacağı bir yer olması gerekmektedir.
  • Yer belirlendikten sonra yardımcı aparatlar sayesinde çanak noktaya sabitlenmelidir. Çanağın asla hareket etmemesi ve sinyal noktası ayarlandıktan sonra her zaman sabit kalması gerekir. Eğer montaj sırasında çanağın sallandığını veya oynadığını hissediyorsanız sabitleme işlemeni gözden geçirmelisiniz.
  • Çanak sabitlendikten sonra LNB üzerinden gelen kablo televizyon uydu girişine bağlanır. Bundan sonrası uydu frekans ayarlarını girmek ve uydu cihazın kurulumu ile alakalıdır. Multifocus çanak anten tercih ettiyseniz Türksat dışında Eurobird, Hotbird, Astra gibi diğer uydulardan da yayın alabilirsiniz.
  • Yayın kalitesi çanak dışında uydu cihazınızın kalitesi ile alakalıdır. HD yayınları izlemek için HD uydu alıcısı ve HD televizyon olması gerekir. 4K ve diğer yayın kaliteleri içinde bu özellikleri karşılayan cihaz ve televizyonlara sahip olmalısınız.
  • Kurulum gerçekleştikten sonra uydu alıcısı üzerinden kanal sıralaması yapabilir, dilediğiniz an televizyon keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

İhtiyacınız olan çanak anten modelleri ve çanak anten aksesuarlarını uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.