Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Vanilya

Vanilya, tatlılarda, dondurma yapımında, reçellerde, kısaca aromasını sevdiğiniz her yerde kullanılan bir bitkidir. Vanilla Planifolia Latince adı olan bitkinin anavatanı Meksika, Antil, Madagaskar ve Cava bölgeleridir. Salepgiller familyasından olan bitkinin yetiştiği yerler tropikal ülkelerdir. Bir bağ bitkisi olan vanilyanın geçmişi oldukça eskidir. Bir de çok ilginç hikayesi vardır. Güney Amerika'nın kuzeydoğusunda ve Meksika'da Atlantik Okyanusu bölgelerinde daha fazla yetişen vanilya, önceleri kokusu nedeniyle tapınaklarda kötü ruhlardan korunmak amacıyla kullanılmış. Sonradan Meksika bölgesinde içeceklerin tatlandırılması amacıyla kullanılmaya başlanmış.

Birbirinden farklı tatlara sahip, en leziz ürünleri bir araya getiren vanilya çeşitleri, ciceksepeti.com ve Çiçeksepeti mobil uygulamasında sizleri bekliyor! Siz de kampanyalı fiyatlar ve kolay ödeme koşullarından yararlanarak, vanilya sayfasında listelenen ürünleri kapınıza teslim edilecek şekilde satın alabilirsiniz.

Vanilya Türleri

Vanilya ile şuruplar ve tozlar üretilir. Fakat her satılan vanilyalı ürünlerin içinde vanilya yoktur. Bunlar genellikle vanilya aroması kullanılarak üretilir. Eğer gerçek vanilya ile üretilmiş olsalar, gerçekten mükemmel bir aromaya ve lezzete sahip olurlar. Vanilya çubuk halinde olduğundan, kullanımı öğütülerek toz haline getirme yoluyla ya da özütünün kullanımıyla olur. Sinir sisteminden, sindirim sistemine özellikle mideye çok yararlı olur. Parfüm üretiminde de baharatlı kokularda kullanılır. Gıda sektöründe ise dondurma yapımında ve tatlılarda daha fazla tercih edilir. Vanilyayı çubuk şeklinde evde oldukça pratik şekilde kullanabilirsiniz. Yapacağınız sütlü tatlıların içine bir parça çubuk atarsanız, oldukça lezzetli olur. İsterseniz aşçıların yaptığı gibi vanilya özütünü kullanabilirsiniz. Bunun için vanilya çubuğunu yerde bıçakla uzunlamasına kesin. İçinde bulunan özütünü kazıyın. Bunu dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Dilerseniz çubuk şeklinde reçellerin, balın içine koyabilirsiniz. Vanilya kokusu istediğiniz her yerde bunu kullanabilirsiniz. Vanilya ister çubuk halinde alınabilir, isterseniz öğütülmüş olarak ta alınabilir. Ancak evde öğütmenizi tavsiye ederiz. Kullandığınızın gerçek vanilya olduğunu bu şekilde bilirsiniz. Evde saklarken güneş almayan yerde, kavanozun içinde saklayın. Bu şekilde bir yıl tazeliğini koruyacaktır. Vanilyayı saklamak için buzdolabını kullanmayın. Kavanozda bile ay içerisinde vanilyayı havalandırmanız gerekir. Bayatlamış vanilya kokusundan hemen belli olur. Kendine has keskin aroması azalır.

Avantajlı Vanilya Fiyatları

Online satış, mağazalarda ulaşamayacağınız vanilya çeşitlerini tek tıkla beğeninize sunuyor. Çiçeksepeti vanilya kategorisi ise kampanya ve özel fırsatlarla çok daha cazip hale gelen ürünlerden oluşuyor. Vanilya sayfasında listelenen bu özel ürünler, online alışverişe özel indirimlerle, Çiçeksepeti’nde! Uygun fiyat fırsatlarını yakalamak için hemen kategoriyi dolduran leziz ürünleri keşfedin, tek tıkla, en uygun fiyatlı seçenekler ayağınıza gelsin.