Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Vida

Vida düz silindir yüzeylerde ya da konik yapılarda üzerlerinde yan şeritler halinde oluşturulan çizik ve oluklardan meydana gelen mekanizmadır. Vidalar kullanım alanlarına ve amaçlara yönelik farklı ölçülerde, versiyonlarda üretilir. Gereksinim duyduğunuz kullanım alanlarına göre şekillenen vidalar döndürülme işleminin ardından birçok yüzeye yerleştirilebilir.

Birbirinden farklı kullanım alanlarına sahip, en pratik ürünleri bir araya getiren vida çeşitleri, ciceksepeti.com ve Çiçeksepeti mobil uygulamasında sizleri bekliyor! Siz de kampanyalı fiyatlar ve kolay ödeme koşullarından yararlanarak, vida sayfasında listelenen ürünleri kapınıza teslim edilecek şekilde satın alabilirsiniz.

Vida Çeşitleri

Birleştirme, açma, delik oluşturma işlemleri vidalar ile gerçekleşir. Vidalar çeşitli boyutlarda ve modellerde üretilir. En çok tercih edilen ürünlerden biri somun vidası olarak bilinir. Cıvataların daha sağlam biçimde sıkıştırılması için somun vidalar tamamlayıcı araçlar olarak kullanılır. Bağlantılarda gerekli ve önemli bir konuma sahip olan unsurlar cıvata ve sonrasında somun vidalar olarak sıralanır. Civata veya somun olarak adlandırılan ürünlerin daha net tespit edilebilmesi ve özelliklerin net biçimde görülebilmesi için açılması gerekir. Vidalar diş biçimlerine göre 5 gruba ayrılırlar. Üçgen Vidalar : Diş açıları büyüktür. Vida adımı (helisi) ise küçüktür. Bu nedenle bağlama vidası amaçlı kullanılır. Trapez Vidalar: Hareket vidaları olarak kullanılır. Kare Vidalar: Kuvvet iletmek için tercih edilirler. Testere Vidalar: Tek yönlü eğri olduğundan tek yönlü kuvvetlerin uygulandığı alanlarda tercih edilmektedir. Yuvarlak Vidalar: Kum, toz, toprak gibi nemli alanlarda tercih edilmektedir. Vida sistemine göre vida çeşitleri Metrik vidalar Parmak (Whitworth) vidalar Kullanma amacına göre vida çeşitleri Bağlantı Vidaları Hareket Vidaları Boru Vidaları Ağız sayısına göre vida çeşitleri Tek Ağızlı Vida Çok Ağızlı Vida Kullanma yerlerine göre vida çeşitleri Ağaç Vidaları Metal Vidaları Helis yönüne göre vida çeşitleri Sağ Helis Vida Sol Helis Vida Baş biçimlerine göre vida çeşitleri Altı Köşe Başlı Vidalar Dört Köşe Başlı Vidalar Silindir Başlı Altı Köşe Yuvalı Vidalar Yuvarlak Başlı Tornavida Ağızlı Vidalar Havşa Başlı Kare Boyunlu Vidalar Tırtıl Başlı Vidalar Halka Başlı Vidalar Kelebek Başlı Vidalar

Civata ve Vida Farkı

Civata ile vida arasındaki farklardan biri olan cıvata somun anahtarı ile sıkıldığında vidalardan daha kuvvetli sıkma yaparlar. Vidalara göre daha büyük üretilmektedir. Cıvatalar çoğunlukla somun ile birlikte kullanılmaktadır. Vidalar ise çoğunlukla mevcut bir gövde üzerine vidalanmaktadır. Civata da sıkma momenti somun üzerine uygulanırken, vidalar da ise sıkma momenti vida başı üzerine uygulanmaktadır. Genel olarak standartlar gereği hem cıvata hem de vidanın adı civatadır. Elle yapabilmesine rağmen üretim adetlerinin piyasa talebini karşılayabilmesi için özel makinalarda üretilmektedir. Üretilen cıvatalar çok farklı ısıya sahip ortamlarda kullanılabilmektedir. Bazı cıvatalar sıcak ortamlarda kullanılırken bazıları ise çok soğuk ortamlarda kullanılmak üzere üretilebilmektedir.

Avantajlı Vida Fiyatları

Online satış, mağazalarda ulaşamayacağınız vida çeşitlerini tek tıkla beğeninize sunuyor. Çiçeksepeti vida kategorisi ise kampanya ve özel fırsatlarla çok daha cazip hale gelen ürünlerden oluşuyor. Vida sayfasında listelenen bu özel ürünler, online alışverişe özel indirimlerle, Çiçeksepeti’nde! Uygun fiyat fırsatlarını yakalamak için hemen kategoriyi dolduran kullanışlı ürünleri keşfedin, tek tıkla, en uygun fiyatlı seçenekler ayağınıza gelsin.