Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Voltmetreler

Elektrik devrelerinden geçen elektrik akımını ölçen cihaza ampermetre, elektrik devrelerindeki gerilimi ölçen cihaza ise voltmetre denilmektedir. Voltmetre sayesinde voltaj farkı ölçülmektedir. Böylece her bir birimdeki yük için ayrılan potansiyel enerjinin ne kadar olduğunu anlayabilirsiniz. Ampermetre cihazında olduğu gibi elektrik devrelerindeki değişimi ölçen voltmetre, farklı bir bağlanma şekli ile ölçüm yapmaktadır. Ampermetre, devreye seri şekilde bağlanır. Voltmetre ise paralel şekilde bağlanır. Bu bağlantı sayesinde cihazların güvenliği ve performansı rahatlıkla ölçülebilir. Gerilim ölçer olarak da bilinen voltmetre çeşitlerini ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

Voltmetre Modelleri

Tüm elektrikli aletler ve motorları, belli bir voltaj seviyesinde çalışacak şekilde tasarlanır. Bu nedenle çalışma prensiplerine uygun şekilde akıma ihtiyaç duyarlar. Voltmetre, farklı ölçümler yaparak cihazların doğru akımı aldığından emin olmanın en sağlıklı yolunu sunar.

  • Voltmetre modelleri; volt, milivolt ve kilovolt cinsinden ölçeklendirilmiş seçeneklerde ölçüler sunar. DC ve AC akımlarına göre farklı türlerin yanı sıra tek fazlı ve 3 fazlı gibi seçenekler de sunulmaktadır.
  • Temelde voltmetre modelleri ikiye ayrılır. Bunlar; analog voltmetre ve dijital voltmetre.
  • Dijital voltmetre, analog modellere göre daha yüksek teknolojiye sahiptir. Mikroişlemci sistemi sayesinde daha hassas ölçümler yapar. Bu da hata payını en aza indirir. Dijital modeller, ölçüm yapılan noktalardan neredeyse hiç açım geçirmez ve ölçü noktaları arasında gerilim değişikliğine neden olmaz. Dijital voltmetre modelleri arasında en çok kullanılan model, elektrostatik modeldi. Bu cihaz, elektrik yüklü iki cisim arasında oluşan elektrostatik kuvvetten yararlanmasını sağlar.
  • Analog voltmetre modelleri, döner bobinli ve döner demirli olmak üzere iki seçenekte sunulur. Mıknatıs kutupları arasına yerleştirilen bobin, içinden geçen akım seviyesine göre döner. Bu sayede ölçüm yapar. Bu sistemi kullanan döner bobinli voltmetrelerdir. Döner demirli modeller ise bobin içerisinde bulunan demir kanatçıkların akım etkisiyle birbirini itmesi ile gerçekleşen hareketle çalışır. Bu sayede akım ölçümünü yapar.
  • Analog iki modelde de bobine seri bağlı yüksek bir direnç bulunmaktadır. Aygıttan geçen akımın, çok küçük olması böyle sağlanır. Bu da elektrikli cihazların zarar görmesinin önüne geçer.

Voltmetre Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Voltmetreler, farklı markalar tarafından üretilir. Ayrıca üretilen modellerin çalışma prensiplerine göre farklılıkları bulunmaktadır. Bu nedenle voltmetre fiyatları da farklılık göstermektedir.

  • Analog voltmetre, gerilim değerini örneksel olarak gösterir. Gerilim değeri, volt üzerinden belirlenmiş bir ölçek üzerinde hareket eden gösterge ile belirlenir. Dijital voltmetreler ise gerilim değerini net gösteren sayılar sunar. Hassas işler için dijital modelleri tercih etmek daha faydalıdır.
  • Voltmetre modelleri, ince telli ve çok spiralli yapıdadır. Bu nedenle devreye paralel şekilde bağlanması gerekir. Seri bağlanmaları durumunda kısa devre oluşur ve cihazlar düzgün çalışmaz.
  • Yüksek gerilim ölçümlerinde elektrik akımının olası risklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Güvenlik açısından seçilen voltmetrenin sınırı, tahmin edilen gerilimin 2 katı civarında olmalıdır.
  • Ölçüm sırasında doğru kademenin seçilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde akımın etkisiyle voltmetre yanar ve çalışmaz hale gelebilir.

Voltmetre cihazları model, voltaj değeri, analog veya dijital olması ve markasına göre farklı fiyatlarda sunulur. Ek ölçümler ve bağlantılar sunan modeller fiyat olarak daha yüksek seviyelerdedir. Örneğin; veri bağlantısı için USB vb. bağlantısı sunan, frekans ve gerilim ölçüm değerleri veren modeller daha pahalıdır. Analog modeller ise bu modellere göre daha uygun fiyatlardan satılmaktadır. İhtiyacınız olan voltmetre modelini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nden sipariş edebilir, hızlı gönderim avantajıyla işleriniz aksamadan teslim alabilirsiniz.