Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Yazarkasa ve Terazi

Elektronik terazi, üzerine yerleştirilen miktarın ağırlığını küçük artışlarla kesin bir sayıya ulaşan dek ölçen ölçüm cihazlarıdır. Ölçüm aralığı 1 miligrama kadar olan elektronik hassas terazilerde tartım kapasitesi gramdan kilograma göre değişiyor. Tezgah ölçeklerinden daha hassas bir okuma gerçekleştirmelerinin yanı sıra analitik terazilerden daha yüksek bir tartım kapasitesi sunuyorlar.

Yazarkasa, genellikle işletmeler tarafından finansal işlemleri hesaplamak ve kaydetmek için kullanılan makinelere verilen addır. Çoğu yazar kasa; değerleri girmek için kullanılan bir tuş takımı, barkod tarayıcı, para çekmecesi ve makbuz yazıcısı ile çalışıyor. İleri teknoloji yazar kasalarda ise manuel tuş takımı yerine dokunmatik ekran ve mekanik bir iç kısım bulunuyor.

Elektronik Kantar Özellikleri

Elektronik kantar ve teraziler; endüstriyel alanlar, inşaatlar ve laboratuvarlar, üretim tesisleri, mücevher imalatı gibi birçok farklı alanda kullanılıyor. Yüksek hassasiyete sahip teraziler, bilimsel ölçümler almak için beton şantiyelerinde kullanılan malzemeleri test etme kapasitesine ve dayanıklılığına sahip. Bilimsel laboratuvarlarda, biyolojik araştırma için kullanılan kimyasalların ve bileşiklerin ölçümünü yapabilen kapasitelerde üretildiğinden hassas kantar çeşitleri tercih ediliyor. Yüksek okunabilirliği, ölçüm aralığı ve kapasitesi uçucu bileşiklerin ve farklı boyuttaki numunelerin ölçümüne izin verdiğinden farmasötik tıp alanlarında da kullanılıyor. Mücevher imalatında ise altın ve gümüş gibi değerli metallerin yanı sıra değerli taşların tartılmasında da kesin sonuçlar veriyor.

Masa üstü terazilerin aksine dijital kantar modelleri daha fazla fonksiyon ve özellikle üretiliyor. Çoğu model tartım yoğunluğu ve denge altı ölçümlerini de içeriyor. İleri teknoloji elektronik kantarlardan bazılarında ise bilgisayar ve dijital arayüzlerde iletişim kurma yetisi bulunuyor. Bu tip terazilerde yüzde, parka sayma ve dinamik tartım gibi çoklu işlem kapasitesi bulunuyor. Hasar durumlarında ve çoklu tartım işlemlerinde yıpranmayı önlemek için aşırı yük korumasına karşı koruyucu sistemleri bulunuyor. Bazı modeller sınıf ve laboratuvar eğitimi için kompaktken daha geniş kullanım alanlarına uygun olarak üretilen modellere ulaşmak da mümkün.

Hassas dijital kantar seçeneklerine göz atmadan önce kullanım amacına karar vermek ürünün ağırlık ölçeği kategorisi, kapasitesi, okunabilirliği, boyutu ve işlevsel gereksinimlerine karar vermenize yardımcı olur. Özellikle yüksek hassasiyete sahip elektronik terazi satın alırken endüstriyel ve ya ticari uygulamalar ön plana çıkar. Laboratuvar ve sınıflardaki düşük etkiye sahip uygulamalar için ideal olan daha küçük ölçekli modellere ulaşmak da oldukça kolay. ÇiçekSepeti’nde bulunan ürün sayfalarını inceleyerek kullanım alanınız için ideal özelliğe sahip teraziye ulaşabilir, farklı terazi özellikleri arasında karşılaştırma yaparak hesaplı tercihler yapabilirsiniz.

Elektronik ve Analog Terazi Çeşitleri

  • Dijital kantar modelleri çok sayıda öğeyi hızlı şekilde ölçerek sonuç alabileceğiniz dijital ölçek tiplerindendir. Kullanıcılar tek bir birime ait ortalama parça ağırlığı gibi ürün ayrıntılarını girerek toplam ağırlığa göre parça sayısını hesaplayabilir. Hesaplama ve ölçüm işlemi terazi çeşidine göre değişkenlik gösterebilir. Aşağıda yer alan elektronik kantar çeşitlerine göz atarak ihtiyacınız olan ölçüm tipini hesaplayan teraziyi seçerken daha hızlı ve doğru kararlar verebilirsiniz.
  • Dijital el kantarları ağırlığı ölçmek için manuel yöntemi kullanıyor olsa da analog modellere oranla daha doğru sonuçlar verir. Dijital asma kantarlar ton, ons, kilogram ve diğer ölçüm tipleri dahil olmak üzere birden fazla birimde tartıma izin veriyor. Dijital kantarlar ayrıca kablosuz bir ekrana ve farklı tartım modlarına sahip.
  • Metrik sistem ölçeğine sahip hassas ve elektronik teraziler gram, litre ve metre dahil olmak üzere bazı temel ağırlık birimlerini ölçüyor. Hem sıvı hem katı bileşenleri tartabilen bu terazi çeşidi özellikle mutfakların vazgeçilmez yardımcıları arasında yer alıyor.
  • Dijital veya elektronik terazi olarak bilinen modelleri basit bir gıda terazisinden çok daha başarılı hale getiren bazı özellikleri bulunuyor. Dijital teraziler oldukça hassas ölçüm bileşenleri kullanıyor. Geniş tartma kapasitesi sayesinde her boyuttan malzeme ve yiyecek ölçümünde yüksek güvenilirliğe sahip sonuçlar veriyor. Portatif yapıları sayesinde kolay taşıyabildiği gibi temizlik ve bakımı oldukça pratik şekilde yapılabiliyor.

Elektronik Terazi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda dijital terazi ve kantar çeşidi vardır. Bu modellere ait ölçekler değişebildiği gibi kullanım amacınıza göre hangi tür ölçeğe veya birime ihtiyacınız olduğunu belirlemek doğru seçimler yapmanıza yardımcı olur. Ölçekler dijital ve analog olmak üzere iki temel kategoriye ayrılıyor. Analog teraziler mekanik sisteme sahip olduğundan her bir üründe aynı sonucu vermeyebiliyor. Bu nedenle dijital kantarlar tartım işlemlerinde oldukça fonksiyonel olarak kullanılabiliyor. Analoglara göre daha şık bir tasarıma ve farklı özelliklere sahip dijital kantar modelleri teknolojik alt yapısının getirdiği LCD ekran, geniş hafıza kapasitesi ve hassas tartım gibi birçok özelliğiyle öne çıkıyor. Analog ve dijital ölçekler ağırlık gösterme şekillerine göre farklılık gösterebiliyor. Mekanik ve elektronik olarak ikiye ayrılan ağırlık gösterme şekillerinde tartılan değer dijital modellerde bir dönüştürü yardımıyla ekrana yansıtılır. Böylelikle daha doğru okumalar sunuyor, hızlı işleme yeteneğiyle kısa sürede doğru ölçümlere ulaşmanızı sağlıyor.

Elektronik terazi fiyatları terazi seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli özellik. Çözünürlük, hassasiyet ve doğruluk terazilerin fiyatlarını belirler. Dijital modeller analoglara oranla daha yüksek fiyatlara sahip olsa da ölçülen değerler daha yüksek güvenilirlik oranına sahip oluyor. Hem ucuz hem de alanında en iyi elektronik terazi fiyatları ve özellikleri hakkında siz de ÇiçekSepeti aracılığıyla bilgi sahibi olabilir, evinizde ve iş yerinizde yüksek kararlılığa sahip ölçümler elde edebilirsiniz.