Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Yılbaşı Çorabı

Yeni yıl heyecanı yaklaştığında hemen hemen herkes, yılbaşı hazırlıklarına başlar. Oldukça özel olan yılbaşı gecesinde yeni bir yılın gelişi kutlanırken aynı zamanda birçok kültürde farklı etkinlikler yapılır. Yılbaşından biraz önce kutlanan Noel etkinliğindeki geleneklerin birçoğu yılbaşı gecesinde de gerçekleştirilmektedir. Örneğin; çorap gibi basit ama kullanışlı bir aksesuar, oldukça eski bir Noel geleneğinde kullanılmaktadır. Yılbaşı çorabı olarak da bilinen ve genelde baklava desenli yeşil, kırmızı renklerde olan bu çorap, çam ağacının yanına veya belli bir bölgeye asılır. İçerisine veya dibine hediye bırakılacağına inanılan bu gelenekle yeni yılın ilk sabahında hediyelere kavuşabilirsiniz. Avrupa ülkeleri ve Amerika’da oldukça yaygın olan bu gelenek son yıllarda ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. Çocukları mutlu etmenin oldukça özel bir yolu olan yılbaşı çorabı geleneği sayesinde çocuklarınıza ve sevdiklerinize yeni yıl için harika hediyeler verebilirsiniz.

Yılbaşı Çorabı Geleneği Nasıl Çıktı?

Yılbaşı çorabı geleneğinin dayandırıldığı iki efsane bulunmaktadır. Bu efsanelerden ilki şu şekildedir:

Çok eski zamanlarda memleketinde karısı ve üç kızıyla birlikte Patara’daki kulübesinde yaşayan yoksul bir köylü vardır. Ancak evin annesi bir gün aniden hastalanır ve vefat eder. Ev işlerinin bütün yükü kızlara kalır ve baba büyük üzüntü içinde neredeyse istemeyerek yaşıyordur. Kızları evlenme çağına geldiğinde morali daha da bozulan babanın onlara iyi bir evlilik sağlaması mümkün değildir. Çünkü iyi bir evlilik için değerli eşyalar içeren çeyizler sunmak gerekmektedir. Kızlar evi temizleyip dikiş dikerken bu sorunu babalarının nasıl halledeceğini düşünüp durur. Aziz Nicholas (Noel Baba) o sıralarda fakir köylü kızları ile tanışır ve babanın maddi durumunun iyi olmadığını öğrenir. Kızlara yardım etmek için babayı kırmadan bir gizli yol bulmaya çalışır. O gece kızlar günlük çamaşırlarını yıkayıp çoraplarını kuruması için şöminenin üzerine asar. Lambaları kapatıp yattıklarında ise Noel Baba evin penceresinden girip çorapların bir tanesinin içine altınlar ve değerli eşyalar bırakır. Sabah uyandıklarında baba çorabın içinde tam çeyiz miktarı kadar altın olduğunu görünce mutluluktan havalara uçar ve kızına büyük bir çeyiz hazırlayıp iyi bir adamla evlendirir. Başka bir gece yine Aziz Nicholas yine onların evine doğru yola çıkar ve köylünün bir kızını daha evlendirmesi için şöminenin üstüne asılan çorabın içine altın bırakır. Bu hediyeyle ikinci kızını evlendiren baba oldukça mutludur. Fakat bu hayırseverin kim olduğunu öğrenmek ister. Ertesi gece evi gözetim altına alır ve Aziz Nicholas yine sırtında çantasıyla gelince onu görür. Baba onu tanır ve nazik hayırsevere tüm kalbiyle teşekkür eder. Yoksul baba, Noel baba sayesinde üç kızını da evlendirir. Sonrasında bu gelenek ortaya çıkar ve yılbaşı çorapları Noel’de şömine üzerine asılmaya başlanır.

İkinci efsane ise M.S. 280 yılında Likya kenti Patara’da dünyaya gelmiş olan Nicholas adında soylu bir adamın tüm servetini rahip olarak fakirlere, ihtiyaç sahiplerine, hastalara ve acı çeken insanlara yardım etmesiyle başlar. Yaşamını Tanrıya hizmet etmeye adayan Nicholas genç yaşta Myra Piskoposu olur. Hiçbir zaman evlenmez ama çocukları çok sever. Sık sık memleketinde çocuklara hediye dağıtır. Bu sayede Myra’nın hediye vericisi olarak tanınır. Ülke çapında gezerek insanlara yardım eden Nicholas hediyelerini her zaman gecenin geç saatlerinde verirdi. Bu sayede kimliği gizli kalıyordu. Bu yüzden de ebeveynler çocuklarına erkenden uyumasını söylerdi. Aksi takdirde Noel Baba evlerine gelmezdi.

Noel Çorabı Nasıl Asılır ve Nasıl Olmalıdır?

Geleneksel yılbaşı dekorasyonunun bir parçası olan yılbaşı çorabı, normalde şömineye asılır. Fakat günümüz dünyasında evlerde şömine pek bulunmadığından yılbaşı ağacının yanında veya üzerine de asılmaktadır. Yılbaşı çorabı özellikleri ise şu şekildedir:

  • Öncelikle evinizde bulunan herhangi renkli ve uzun bir çorabı yılbaşı çorabı yapabilirsiniz. Fakat daha şık görünmesi için özel olarak tasarlanan yılbaşı çoraplarını tercih etmeniz daha güzel olacaktır.
  • Ağız kısmı geniş olan yılbaşı çorapları standart çoraplara göre daha büyüktür. Ufak ve orta boy hediyeleri çorap içerisine koyabilirsiniz.
  • Yeşil, kırmızı ve beyaz renklerin hakim olduğu yılbaşı çorabı, yılbaşı temasına özel hazırlanır. Üzerinde Noel Baba veya yılbaşına dair dilekler de bulunmaktadır.
  • Kişiye özel yılbaşı çorabı modelleri, çorabın üzerine tarih veya isim yazdırmanıza olanak tanır.

Güzel bir yılbaşı geleneği olan yılbaşı çoraplarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden edinebilirsiniz.