Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Yumurta Zamanlayıcı

Güne zinde ve iyi bir enerji ile başlamak için en önemli konu güzel bir kahvaltı etmektir. Kahvaltı, vücut zindeliği ve sağlığı için asla atlanmaması gereken bir öğündür. Bu nedenle güzel bir kahvaltı için güne biraz erken başlamak ve sağlıklı bir şekilde bunu sürekli hale getirmek gerekir. Güzel bir kahvaltının olmazsa olmazı da tabii ki yumurtadır. Yumurta, hem yüksek besin değerleri hem de lezzetiyle kahvaltıların yıldızıdır. Fakat farklı tarzlarda pişirilen yumurtaların kıvamı konusunda bazen sorunlar yaşanabilir. Az pişmiş veya çok pişmiş gibi pişme derecelerinin yanı sıra farklı aralıklarda da yumurta seviyor olabilirsiniz. Bu nedenle bu kıvamı her zaman tutturmak oldukça zordur. Yumurta zamanlayıcı veya diğer ismiyle egg timer, sabah kahvaltıda hazırlamak istediğiniz yumurtaları tam olarak kıvamında pişirmenizi sağlayan cihazlara verilen isimdir. Yumurta saati geldiğinde renk değiştiren veya sesli uyarı veren modelleri bulunan bu özel cihaz sayesinde istediğiniz kıvamda yumurtalar hazırlayabilirsiniz.

Lezzetli ve Kıvamında Yumurta Pişirmek Artık Çok Kolay

Yumurta, birçok kişinin favorisi olmanın yanı sıra farklı pişme dereceleri ile ayrılan bir gıdadır. Kimisi rafadan sever kimisi kayısı kimisi ise katı… Herkesin sevdiği yumurta kıvamı farklı olduğundan en doğru tadı bulmak için tecrübe gerekir. Deneme yanılma yöntemi ile belli bir süre sonunda sizin için en doğru kıvamı bulabilirsiniz. Peki, bu süreci oldukça kısaltmaya ne dersiniz? Renk değiştiren yumurta zamanlayıcı, tam olarak istediğiniz kıvamda yumurta hazırlamanız için tasarlanmıştır. Genellikle yumurta şeklinde dublör bir yumurtadan oluşan zamanlayıcı, yumurtalar istediğiniz kıvama geldiğinde renk değiştirir. Böylece tam olarak istediğiniz kıvamda yumurtalar tüketebilirsiniz.

Yumurta Zamanlayıcı Nasıl Çalıştırılır?

Kullanımı oldukça kolay olan yumurta zamanlayıcı, farklı markalarca üretilse de genelde aynı çalışma prensibine sahiptir. Tam istediğiniz kıvamda yumurtalar pişirebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Isıya duyarlı olarak tasarlanan dublör yumurtayı su dolu pişirme kabı veya tenceresi içinde diğer yumurtalarla birlikte koyun. Suyun kaynama derecesinden sonra dublör yumurta renk değiştirmeye başlayacaktır.
  • Dublör yumurta üzerinde yer alan yazan hard, medium ve soft seçeneklerinden hangisini tercih ediyorsanız, renk değişimi o işarete gelene kadar yumurtaları ocakta tutmaya devam edin. Burada rafadan – soft, kayısı- medium, hard- katı yumurta kıvamlarını göstermektedir.
  • Yumurta zamanlayıcı, pişirme işini zamana göre değil, ısıya göre ayarlamaktadır. Bu nedenle ne kadar beklediğinden daha çok doğru ısıda doğru kıvamı almanızı sağlar.
  • Yumurtalar istediğiniz ısı rengine geldiğinde zamanlayıcıyla birlikte yumurtaları çıkarabilirsiniz. Fakat zamanlayıcı kesinlikle suya tutmamalısınız. Mutfak tezgahında bir yere bırakmanız yeterli olacaktır. Bir süre sonra kendisi soğur.

Yumurta Zamanlayıcı Kullanmanın Faydaları

Pratik ve kullanışlı bir ürün olan yumurta zamanlayıcı, size oldukça zaman kazandıran bir üründür. Ayrıca zaman dışında da sunduğu bazı avantajlar bulunmaktadır.

  • Yumurta zamanlayıcı pişirme zamanını süre ile belirlemez. En doğru ısıda yumurtanın pişmesini sağlar. Bu sayede tam olarak sevdiğiniz kıvamda yumurtalar tüketebilirsiniz.
  • Sağlık açısından herhangi bir olumsuz etki yaratacak madde içermez. Rahatlıkla sıcak su içerisindeki yumurtalarla birlikte kullanabilirsiniz. Ayrıca yumurtaların besin değerini koruması ve doğru kıvamda olması için büyük bir yardımcıdır.
  • İstenilen her kıvamda yumurta pişirmenizi sağlar. Üzerindeki kıvam derecelerini takip ederek pişirmeyi kısa sürede sonlandırabilirsiniz.
  • Tam bir yumurta boyutunda olduğundan yer kaplamaz. İstenilen her yere çanta içerisinde rahatlıkla götürebilirsiniz.
  • Özellikle sporcular için önemli yumurtanın besin değerinin korunması konusunda oldukça faydalıdır.

Nefis kahvaltılar hazırlamak için ihtiyacınız olan yumurta zamanlayıcı modellerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.