Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Zımba Teli

Ofis ve iş yerleri başta olmak üzere günlük hayatta birçok yerde kullanılan zımba makinesi, zımba teli ile çalışır. Zımba teli, makinenin bir arada tutma işlemi yapabilmesi için özel malzemeden üretilen bir üründür. Boyut, üretildiği malzeme, kalite ve renk seçeneklerine göre farklı zımba telleri bulmak mümkündür. Çalışma alanınıza ve kullandığınız zımba makinesine uygun şekilde zımba teli seçmeniz gerekir. Aksi takdirde aldığınız tel, makinenize uymayacağı için zaman kaybı yaşamanıza neden olacaktır. İhtiyaçlarınıza uygun zımba teli çeşitleri, uygun fiyatlarla Çiçeksepeti Extra’da! Ürünleri inceleyerek pratik şekilde sipariş oluşturabilir, hızlı gönderim avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Zımba Teli Çeşitleri

Zımba teli; zımba teli ölçüleri, üretildiği malzeme, kullanım alanı gibi kriterlere göre farklı çeşitlerde satılmaktadır. Bu nedenle zımba teli almadan önce zımba makinenizin hangi tel ile çalıştığına ve nasıl bir işlem yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir.

  • Zımba teli; çelik, bakır, krom, nikel kaplama veya galvaniz kaplama malzemelerden üretilmektedir. En çok tercih edilen üretim malzemesi çeliktir. Çelik zımba teli sağlam ve dayanıklı olmasının yanı sıra paslanmaz ve kararma yapmaz. Bu sayede uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Gümüş zımba teli, görüntüsü ile oldukça şıktır ve oldukça kullanışlıdır.
  • Bakır zımba teli, kaliteli ve oldukça dayanıklıdır. Fakat fiyat olarak biraz daha yüksek meblağlarda olduğu için daha az tercih edilmektedir. Krom zımba teli de aynı şekilde çok dayanıklı ve kullanışlı olmasına rağmen fiyat yüksekliği nedeniyle daha az tercih edilmektedir.
  • Zımba telinde kullanılan malzemelerin sağlamlık dışında kolay esneyebilen yapıda olmaması gerekir. Kolay esneyen malzemeden üretilen tel, kolay kırılır ve kısa sürede deforme olur. Bu da işlevini daha çabuk yitireceği anlamına gelmektedir.
  • Zımba telleri üretim malzemesi dışında boyutları ile de farklılık göstermektedir. Büyük zımba teli, küçük zımba teli, kalın zımba teli gibi birçok çeşidi bulunan teller, genelde belli numaralarla satılmaktadır. Zımba teli kutuları üzerinde 24/6, 80/14, 23/13 gibi ibareler vardır. Bu ibareler mm cinsinden zımba telinin boy ve en oranlarını göstermektedir. Kullanım alanına ve makinenizin zımba teli kullanım cinsine göre seçim yapabilirsiniz. Örneğin; 15 kağıdı basma kapasitesine sahip olan no zımba teli, 10 mm ölçülerindedir.
  • Az sayıda kağıdı zımbalamak veya bir araya getirip dosyalamak için zımba teli kullanacaksanız, küçük ve orta boydaki zımba tellerini tercih edebilirsiniz. Daha çok sayıda kağıt zımbalamak için ise büyük zımba teli tercih edilmelidir. Evlerde genelde küçük ve orta, resmi kurum ve işletmelerde ise büyük zımba telleri kullanılır.

Zımba Teli Nasıl Takılır?

Zımba makinesinin içerisine takılan zımba telini daha önce hiç kullanmadıysanız, şu şekilde takabilirsiniz:

  • Öncelikle zımba makinesi tek uçlarından birbirine bağlı iki koldan oluşmaktadır. Üst kolda kızaklı bir tepsi ile birlikte bıçak yer alırken alt kolda ise yiv bulunmaktadır. Zımba telini takabilmek için üst kolu kaldırın ve teli tepsinin içerisine yerleştirin.
  • Yapısı gereği özel bir yapışkan malzeme ile birbirine yapıştırılmış olan telleri makineye koyarken birbirinden ayırmamaya özen gösterin. Eğer tel formunda bir bozukluk olursa bu makinenin zımbalama yapmasına engel olabilir.
  • Zımba telini yiv kısmına yerleştirdikten sonra yaylı kısmı ileri doğru itin ve teli sıkıştırıp üst kapağı kapatın. Bundan sonra zımbalama işlemini yapabilirsiniz. Eğer zımba doğru şekilde çalışmıyorsa zımba telindeki bir tel sıkışmış veya yay bozulmuş olabilir. Bu durumda üst tarafı tekrar açın ve makine içerisini kontrol edip teli söküp yeniden takın. Sonrasında düzelecektir.

Zımba Teli Nasıl Çıkarılır?

Zımba işlemi yaptığınız bir kağıt veya başka bir üründen zımba telini çıkarmak için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz.

  • Eğer zımba telini bir kağıttan çıkarmak istiyorsanız, yanınızda tel sökücü bulunması işinizi kolaylaştıracaktır. Fakat tel sökücünüz yoksa anahtar veya benzer sivri uçlu bir şeyi kullanabilirsiniz.
  • Teli çıkarmak için ön yüzünde görünen tek çizgi bölümden çıkarmayı denemeyin. Arka kısımda yer alan kıvrılmış iki ucu sivri bir şeyin ucuyla dikkatli bir şekilde kaldırın. Böylece zımbalanan ürüne zarar vermemiş olursunuz. Uçları kaldırdıktan sonra ön kısımdan tutarak teli rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Zımba teli fiyatları; ürünün kalitesi, kullanım alanı, boyutu ve sayısına göre değişkenlik gösterir. En iyi markaların kaliteli zımba teli modellerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.