Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Filtre Kahve

Kahve tüketimi, günümüz dünyasında artık en büyük alışkanlıklar arasında yer almaktadır. Güne başlarken, iş yaparken, molalarda, arkadaş ortamlarında, kısacası hemen her yerde kahve tüketilmektedir. Farklı aromalar ve yöntemlerle demlenen kahve çeşitleri arasında en çok tercih edilen türlerden birisi filtre kahvedir. Eğer “Filtre kahve nedir?” sorup açıklamak gerekirse öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buruşturularak demlenmesi ile elde edilen kahve türü olduğunu söylemek gerekir. Demleme yöntemi olarak farklı yöntemleri bulunan ve günümüzde filtre kahve makinesi sayesinde çok kısa sürede hazırlanan bu türü 1908 yılında Almanya’da bilim kadını Melitta Bentz tarafından ev şartlarında bulmuştur. Sıcak ve soğuk olarak tüketilebilen filtre kahve ile günün her anını daha lezzetli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Tüketmesi oldukça keyifli olan filtre kahvenin nasıl demlendiği oldukça önemlidir. Doğru lezzet ve kıvam için damak zevki önemli olsa da deneme yanılma yöntemi ile kendiniz için en uygun kıvamı bulabilirsiniz. Filtre kahve hazırlamak için özel bir filtre kahve demliği ve filtre kahve kağıdı gerekir. Daha önce filtre kahve hazırlamayanlar “Filtre kahve kağıdı nedir?” sorusunu doğal olarak soracaktır. Evde filtre kahve hazırlamak için öğütülmüş kahve çekirdeklerindeki aromanın suya geçmesini sağlarken büyük tanelerin suya karışmasını engellemek için filtre kahve kağıdı kullanmanız gerekir. Genelde beyaz renkle olan bu kağıt sayesinde rahatça kahve demleyebilirsiniz. Tek kullanımlık filtre kahve kağıdı olduğu gibi çok sefer kullanılabilen çeşitleri de mevcuttur. Filtre kahve kağıdı hakkındaki bilgileri de öğrendikten sonra filtre kahve demlemesine geçebiliriz.

 • Öğütülmüş kahve çekirdeklerini kavanoz veya ağzı sıkı kapalı bir kap içerisinde tutabilirsiniz. İlk olacak kaynamış suya ihtiyacınız olacaktır. Yaklaşık 90-95 derece kaynamış su, demlik filtre kahve kağıdını hazırladıktan sonra kağıdı demliğe yerleştirin.
 • Yerleştirdiğiniz kağıdın içerisine hazırlamak istediğiniz miktarda 1-2 katlığı kaşığı kadar kahve koyun.
 • Daha sonra kaynar suyu kağıttan içeriye doğru boşaltmaya başlayın. Bu işlemi süzülme işlemi tam olarak bitene kadar devam ettirmelisiniz. Süzülmeye göre kıvam olacağından tam ve orta kıvam için yaklaşık 5 dakika yeterli olacaktır.
 • Daha sonra kağıdı demlik içerisinden alıp kahveyi fincana alarak tüketebilirsiniz. Eğer soğuk kahve yapmak istiyorsanız, soğumasını bekleyebilir veya içerisine buz küpleri katabilirsiniz. Kahvenin tadını yumuşatmak için ise süt tozu veya süt ekleyebilirsiniz.

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Düzenli ve yeterli miktarda tüketildiği sürece filtre kahve faydalı bir içecektir. Ancak çok fazla tüketilmesi her besinde olduğu gibi farklı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle günde birkaç bardak tüketimin üzerine çıkılmaması tavsiye edilmektedir.

 • İçerdiği doğal kafein sayesinde beyin fonksiyonlarının hızlı çalışmasına yardımcı olan filtre kahve, daha dinç ve sağlıklı olmanızı sağlar.
 • Zamanla yağ yakımı konusunda destekleyici görev görür ve kilo verme konusunda yardımcı olur.
 • Enerjinin artmasına yardım eder ve kandaki şeker dengesini korur.
 • Düzenli tüketim sonunda Alzheimer başta olmak üzere hastalıklardan korunmaya yardım eder.
 • Karaciğerin korunmasını sağlar ve zararlı toksinlerin karaciğerde birikmesinin önüne geçer.
 • Antioksidan kaynağı olan kahve, kalp sağlığı için faydalıdır.
 • Vücutta bulunan dopamin hormonunun daha etkili şekilde salgılanmasına yardımcı olur.

Filtre Kahve Çekirdekleri ve Aromaları Nelerdir?

Çeşitli aromalara sahip olan kahve çekirdekleri, türüne göre değişkenlik göstermektedir. Dünyada en çok bilinen kahve çekirdeği Arabica çekirdekleridir. Dünyanın birçok bölgesinde yetişmeye uygun olan bu kahve çekirdeklerinde düşük seviyede asit bulunur. Keyifli ve yumuşak bir içimi vardır. Bir diğer tür olan Robusta ise daha çok Vietnam bölgesinde yetişir. Baharatlı bir aromaya sahiptir ve içimi biraz daha serttir. Kolombiya çekirdekleri ise daha koyu ve sert kıvamdadır. Sert içim sevenlerin favorisi olan bu türü yeni kahve tüketmeye başlayanlar pek sevmeyebilir. Guatemala çekirdekleri ise özel harmanlama yoluyla elde edilir. Bu türün içimi ve lezzeti diğerlerinden farklıdır. Tüm kahve çeşitlerini kahve öğütücüler ile içime hazırlayabilirsiniz.

En lezzetli filtre kahve çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilir ve güvenle sipariş edebilirsiniz.