Kolay İade

Kolay İade
1
 
Kolay iadeyi, ürününüzü teslim aldıktan sonraki 14 gün içinde internet sitemizde ya da mobil uygulamamızda yer alan "Siparişlerim" bölümünden yapabilirsiniz.
2
 
"Siparişlerim" sayfasından, iade etmek istediğiniz siparişin yanındaki "Siparişi İptal Et" butonuna tıkladıktan sonra iade nedeninizi seçerek talebinizi iletebilirsiniz.
3
 
Ekranda gösterilen iade kodunu ve kargo firmasını not almalısınız. Oluşan iade kodu 7 gün geçerli olacaktır. 7 gün içinde iade kodunu kullanmamanız durumunda "Siparişlerim" sayfasından yeni kod yaratmanız gerekmektedir.
4
 
İade kodu ile birlikte ekranda çıkan kargo firmasının şubesine giderek iade etmek istediğiniz ürünü; tüm aksesuarları ve orijinal kutusu birlikte ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.
5
 
İade talebiniz, ürün anlaşmalı satıcımıza teslim edildikten sonraki 2 iş günü içerisinde incelenecektir. İade edilen siparişler için ücret iadeniz, her halde cayma hakkı bildiriminizin ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içinde yapılmaktadır. Her aşamada SMS ve e-posta aracılığıyla bildirimler alacaksınız.

Ürün İadesi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Kolay iade için iade kodu almayı unutmayınız.

• Ürün iadesinin kabulü için ürünün orijinal kutusunda, kullanılmamış veya kullanım hatası sonucu zarar görmemiş olması gerekmektedir.

• Kişiye özel tasarım ürünlerin, tek kullanımlık ürünlerin (dijital ürünler vb.), altın - pırlanta - gümüş - ziynet gibi fiyatı borsa ve piyasalarda belirlenen ürünlerin ve çabuk bozulan veya son kullanma tarihi geçme riski bulunan ürünlerin (pasta, cheesecake, gıda ürünleri, çiçek ürünleri vb.) iadesi kabul edilmemektedir.

• İç giyim ürünleri, plaj kıyafetleri, çoraplar, küpe, saç aksesuarları, parfüm ve kozmetik ürünleri gibi iadesi insan sağlığı ve hijyen açısından uygun olmayan ürünlerin iadesinin kabul edilebilmesi için koruyucu bant paket, mühür gibi unsurlarının açılmamış olması gerekmektedir.

• Elektronik ürünlerin cayma hakkı dahilinde iade edilebilmesi için ambalajının açılmamış olması gerekmektedir. Ambalajı açılmış ürünlerin iadesi cayma hakkı kapsamında değil, garanti kapsamı dahilinde yapılabilmektedir. Ürünün garanti kapsamında iadesinin alınabilmesi için teknik servis incelemesi gerekmektedir. Teknik servis inceleme süresi mevzuatta öngörülen şekildedir.

• Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, ısıtıcılar gibi elektronik kategorisindeki kurulum gerektiren ürünlerin, yetkili servis eşliğinde açılmaması halinde, ürünler iade kapsamı dışında kalacaktır.

• Yüksek desili ürünlerin iadelerinde; ürün randevu ile adresinizden alınır. Randevu oluşturmak için lojistik firması sizinle iletişime geçer ve ürünü adresinizden teslim alır.

• Ürün veya siparişinizle alakalı herhangi bir sorun olması halinde ürünün size tesliminin ardından mevzuatta belirtilen süreler içerisinde bize şikayetinizi iletebilirsiniz. Yüksek müşteri memnuniyeti politikamız dahilinde talebinizi özenle inceleyeceğiz.

Aklına takılan her konuda bize ulaşabilirsin!

Sipariş durumunu sorgulamak, şikayet iletmek ve aklına takılan soruları sormaya başlamak için Canlı Yardım'a bağlanabilirsin.