Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Ocaklar

Mutfak dekorasyonunuzu tamamlayacak aynı zamanda işlevselliği ile hayatınızı kolaylaştıracak olan ocağınızı büyük bir dikkatle seçmelisiniz. Çalışma prensiplerine göre gazlı, elektrikli ya da indüksiyonlu olmak üzere çeşitlenen ocaklar, yüzeylerine göre de cam, seramik, çelik ve emaye gibi alternatifler barındırıyor. Ayrıca kaç göze sahip olması gerektiği de ihtiyaçlarınıza göre belirlenecek bir özellik olarak öne çıkıyor. En son solo ya da ankastre arasından bir seçim yaparak ocak satın almanın ana unsurlarını belirleyebilirsiniz. Geriye en önemli kısım kalıyor: Estetik ve mutfağınızın tasarımına uygunluk. Önceliklerinizi belirleyerek ÇiçekSepeti’nin önemli markaların birçok modelini içeren ürün yelpazesi arasından ihtiyacınız olan ürünü online alışveriş kolaylığı ile hemen alabilirsiniz.

Gazlı Ocaklar ve Avantajları

Çalışma prensibi açısından ocağınızın tipini belirlemek en önemli adımdır. LPG’li yani tüplü ocaklar doğalgaz dönüşümüne uygunlukları ile de tercih edilirken elektrikle ya da indüksiyonla pişiren ocaklar da farklı avantajlar sunuyor. Önemli olan sizin beklentileriniz, alışkanlıklarınız ve de imkânlarınız. Sızdırmaz gaz yakıtlı brülör aracılığı ile pişirme yapan gazlı ocaklarda brülörlerden açık alev yayarak yapılan pişirme merkezden yayılıyor. Beklerin yani ocak gözlerinin büyüklüğüne bağlı olarak tencerelerin, tavaların tabanına hâkim olan alev, doğru büyüklükteki bekler kullanıldığında ısının homojen dağılmasında da büyük rol oynuyor. Alevlerin istendiği gibi kontrol edilebilmesi hatta bunun gözle görülebilmesi birçok kişi için önemli, bu da gazlı ocakların en önemli tercih sebeplerinden birini oluşturuyor. Ocak kapatıldığında beklerin anında soğuması ise gazlı ocakların bir diğer avantajı. Gazlı ocakların bazı modellerinde bir gözün elektrikle çalışması esnek bir kullanım sağlamanın yanı sıra yakıt kesintisi gibi durumlarda kayıp yaşamadan ocağı kullanabilmenizi sağlıyor.

Elektrikli ve İndüksiyonlu Ocaklar

Fırınlarda olduğu gibi helezonik tellerin ısıtılması prensibi ile çalışan elektrikli ocaklar üzerine yerleştirilen ısıtma tablası ile ısıyı tencerelere ulaştırıyor. Isının korunması, sürekliliği ve yalıtımı içinse seramik kaplamalar ve boncuklar kullanılıyor. Isınmasının biraz daha zaman alması başlangıçta bir kayıp gibi görülse de ısının stabil tutulabilmesi, rüzgâr ya da hava akımlarından etkilenmemesi ve dalgalanmaması, yanarken kendiliğinden sönmemesi gibi özellikleri ile arayı kapatıyor. Güvenlik düzeyi oldukça yüksek ürünler olarak tanınan indüksiyonlu ocaklar ise kendisi ısınmayan dolayısıyla el yakma riski taşımayan sadece tencere ve tavaları ısı kaynağına dönüştüren yetenekleri ile diğer ürünlerden farklılaşıyor. Isının eşit dağılması konusunda en avantajlı ürün olan indüksiyonlu ocaklar sadece manyetik alan oluşturabileceği tencere ve tavalarla çalışabiliyor. Bu tür bir ocak alındığında sağladığı birçok avantajın yanı sıra oluşabilecek tava ve tencere maliyetlerini de hesap ederek sürprizlerin önüne geçebilirsiniz.

Bek Sayıları ve Kullanım Tiplerine Göre Ocaklar

Ocak gözleri söz konusu olduğunda tek gözden 6 göze kadar çıkan bir skala arasından seçim yapabilirsiniz. Portatif olması, taşınabilir olması, sabit kullanılması, aynı anda ihtiyaç olabilecek pişirme sayısının belirlenmesi gibi birçok faktöre dayalı olması önem taşıyor. Domino tipi denilen ocaklar hem yer tasarrufu sağlaması hem sizinle her yere taşınabilmesi açısından işlevsel bir kullanım sunarken kalabalık ailelerde aynı işlevselliği 6 gözlü ocaklar sunabiliyor. Bir başka seçme kriteri ise ocağın kullanım tipi: Eğer bulunduğunuz mekân uzun süre kullanacağınız bir mekan ise ankastre kullanımı tercih edebilir ve o modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak taşınma ya da dekorasyon değişikliği ihtimali içeren bir durumda solo ürünleri tercih etmeniz daha uygun olabilir.

Ocakların Teknolojik Özellikleri

En küçük ocaklarda bile çok büyük önem taşıyan özellikleri dikkatle incelemeniz ve olası riskleri kontrol altına almanız oldukça önemli. Ürünler, otomatik gaz kesme emniyeti, düğmeden otomatik ateşleme yapabilme özelliği gibi temel kontrollerin yanı sıra çok ileri düzeyde işlevler de barındırıyor. Tencere algılama özelliği, ön pişirme otomatiği ya da Wi-Fi bağlantısı ile uzaktan kontrol edilebilme özelliğine varıncaya dek her türlü beklentinizi karşılayacak ürünleri bulmanız mümkün. İhtiyaç ve imkânlarınızı belirledikten sonra ÇiçekSepeti’nin akıllı filtrelerini kullanarak kendinize en uygun ürünü seçebilir ve zaman kaybetmeden satın alabilirsiniz.