İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Olta Makineleri

Olta takımları, balıkçılık sporuna gönül verenler veya boş zamanlarını balık avlayarak değerlendirenler için önemli spor malzemeleri arasında yer alıyor. Birçok parçadan oluşan oltaların en önemli parçalarının başında olta makinesi geliyor. Temel görevleri misinayı veya ipi hızlı ve düzenli bir şekilde sarmak olan bu makineler, makara düzeni, sarma kolu gibi yapıların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Olta kamışı üzerinde özel olarak tasarlanmış bölümlere takılarak kullanılan olta makineleri, çaparilerin uzağa fırlatılmasında ve kolayca toplanmasında etkili bir kullanım sunuyor. Bu işlem için makinenin sarma kolunun çevrilmesi yeterli oluyor. Fazla güç harcamadan ve yorulmadan yapılan sarma işlemi sayesinde balık tutma süreci daha kolay ve keyifli bir hâle geliyor.

Olta Makinesi Seçimi Nasıl Yapılır?

Olta makinesi alırken, balık tutulacak yer ve balık türlerine uygun seçim yapmak, makineden en doğru faydayı sağlamak için önemli. Sahil balıkçılığı, açık deniz balıkçılığı, kıyı balıkçılığı veya göl balıkçılığı için farklı olta kamışı ve makine seçimi yapmak gerekiyor. Olta makineleri, farklı avlanma teknikleri için oluşturulmuş teknik özellikler içeriyor. Su ile temas halinde olacak bu makineler, paslanmayan malzemeler kullanılarak üretiliyor. Kafa boyu olarak da adlandırılan makine boyu, seçim esnasında dikkat edilecek konuların başında geliyor. Makine boyu küçük, orta ve büyük boy olmak üzere üç ana sınıfa ayrılıyor. Genel olarak 200 ile 3000 arası küçük boy, 4000 ile 5000 arası orta boy ve 6000 ile 10000 arası da büyük olta makinesi boyutları. Devir hızı da doğru olta makinesi seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Siz de yorulmadan ve keyifle balık tutmak istiyorsanız, ÇiçekSepeti olta makineleri arasından teknik özellikleri amacınıza uygun ucuz olta makinesine kolayca sahip olabilirsiniz.

Her Amaca Uygun Olta Makineleri

Olta makineleri, kullanım amaçlarına göre kullanıldıkları yere göre farklı gövde, sarma kolu ve makara yapıları içeriyor. Bilye veya rulman olarak adlandırılan parça makinenin kolay çalışmasını sağlayan önemli parçalardan biri. En yaygın kullanılan olta makinesi modelleri arasında spin, spincast, çıkrık-trolling, fly gibi modeller yer alıyor. Özellikle spin olta makineleri her ortamda rahat kullanılabildiği için amatör balıkçıların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Tekneden ve profesyonel olarak yapılan açık deniz balıkçılığında ise tutulacak balık boyuna ve suyun derinliğine bağlı olarak daha güçlü ve büyük boy olta makinesi kullanmak gerekiyor. ÇiçekSepeti balıkçılık malzemeleri kategorisi altında yer alan onlarca farklı model, bütçenize uygun olta makinesi fiyatları ile sizleri bekliyor.

Kıyı Balıkçılığı için Olta Makinesi

Amatör balıkçıların avlanma sahalarının başında deniz, nehir veya göl kıyıları geliyor. Kıyı balıkçılığı ile uğraşanların da bu avlanma türüne uygun balık tutma ekipmanı seçmeleri doğru sonuca ulaşmak için önem arz ediyor. Kıyı balıkçılığının doğası gereği uzak atışlar yapmak ve olta makinelerinin de bu atışlara uygun yapıda seçilmesi gerekiyor. Yemle yapılan kıyı avcılığında orta veya büyük boy kafalara sahip surf olta makinesi modelleri ideal çözümler sunuyor. Yine kıyı balıkçılığında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu dişli yapısı ve devir sayısı. Kıyı balıkçılığında ağır kurşunlar ile kullanılacak oltaların, güçlü dişlilere ve orta devirli makinelere sahip olması isteniyor. Bu özellikler makineye daha güçlü bir çekiş kazandırırken kullanıcısını da fazla yormuyor. Hafif olta kamışı ve doğru seçilmiş bir makineye sahip olanlar daha uzun süreler yorulmadan balık tutma şansına sahip oluyor. Siz de kıyı balıkçılığı için ihtiyacınız olan olta makinesini ÇiçekSepeti’nden hemen sipariş verebilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.