Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Çay

Bitkilerin çiçek, gövde, kök, sap veya tohum kısımları kullanılarak üretilen çaylar sayesinde farklı lezzetler deneyimleyebilirsiniz. Birbirinden farklı tatlara sahip olan çay çeşitlerini misafirlerinize sunabileceğiniz gibi gün içerisinde tüketerek kendinizi de şımartabilirsiniz. Ayrıca farklı çay çeşitlerinin bir arada bulunduğu ürünleri sevdiklerinize hediye alarak onları mutlu edebilirsiniz. Çay çeşitleri ve çayın demlenme şekilleri hakkında detaylı bilgi edinerek çaydan alacağınız lezzeti arttırabilirsiniz.

Çay Çeşitleri

Çoğu çay çeşidinin kökeni Camellia Sinensis adı verilen bitkiye dayanır. Bitkinin yetiştiği yerin hava koşullarına, kurutma şekline ve uğradığı işlemlere bağlı olarak farklı çay çeşitleri meydana gelir. Sıklıkla tüketilen siyah çay, farklı bir görünüme ve tada sahiptir. Toplanan çay yapraklarının geçirdiği işlemler siyah çayın diğer çay çeşitlerine kıyasla daha çok oksitlenmesine ve fermente edilmesi sonucunda koyu siyah rengini almasına neden olur.Ayrıca geçirdiği işlemler sonucunda çayın kullanım ömrü de uzamış olur. Yine aynı bitkiden üretilen yeşil çayın tadı ise kurutulma çeşidine göre çeşitlilik gösterir. Fırında, güneşte, tavada ve buharda olmak üzere 4 farklı kurutma çeşidi bulunur. Fırında veya tavada kurutulan yeşil çayların içimi daha hafiftir ve lezzetlidir. Diğer bir çay çeşidi olan beyaz çay, genellikle Çin'in güneyinde bulunan dağlık alanlarda yetişir. Bitkinin yalnızca en üstünde yer alan iki yaprağı ve tomurcukları toplanır. Siyah ve yeşil çay çeşitlerine göre beyaz çayın kafein oranı daha düşüktür. 3 temel çay çeşidinin yanı sıra birbirinden farklı bitkilerden elde edilen onlarca bitki çayı çeşidi bulunur.

Birbirinden Faydalı Bitki Çayları

Papatya, kuşburnu ve zencefil çayı gibi farklı bitki çayı çeşitleri bulunur. Çayın elde edildiği bitkiye göre tadı ve sağladığı fayda değişkenlik gösterir. Papatya çayı yumuşak bir içime sahiptir. Genel olarak rahatlama ve uyku problemlerine olumlu yönde etki eder. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. İçeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunan bir diğer bitki çayı da kuşburnudur. Nezle, grip gibi soğuk algınlıklarının daha çabuk atlatılması konusunda da yardımcı olur. Bitki çaylarının tümünü inceleyip ihtiyacınıza karşılık veren ve size en doğal tadı verecek olanı kolaylıkla bulabilirsiniz. Bitki çaylarını tek tek tüketebileceğiniz gibi karışım halinde satılan bitki çaylarını da tüketebilirsiniz. Günde 1-2 bardak bitki çayı içmek sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Aşırı tüketimi çeşitli olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden herhangi bir sorun yaşamamak için tavsiye edilen tüketim miktarının üzerine çıkmamak gerekir.

Çay Demlemenin Püf Noktaları

Lezzetli bir çay demlemenin ilk püf noktası kaliteli bir çay kullanmaktır. Bu yüzden çay seçimi yaparken kaliteli ve güvenilir markalar tercih edilmelidir. Siyah çayı demlerken çayın temiz olmasına özen göstermelisiniz. Çayı demliğe aktarmadan önce çayı birkaç kez sudan geçirmeniz çayın tozdan arınmasını sağlayacaktır. Çay demlerken farklı teknikler kullanabilirsiniz. Bu tekniklerden biri çayı demlikte kaynatmaktır. Çay koyduğunuz demliği ocağın üstüne koyun ve kaynama aşamasına gelene kadar bekletin. Daha sonra demliği kenara alın ve 2-3 dakika bekletin. Ardından demlenmesi için tekrar ocağın üstüne koyun. Çayın tadının daha yoğun olması için çayın tamamen suyun dibine çökmesi oldukça önemlidir. Bunun için demlikteki çayı karıştırıp suyun dibine doğru itmeniz gerekir. Bitki çaylarını demlerken ise kullandığınız bitki çayının demlenme talimatlarını okuyarak ona uygun olarak hareket ederseniz demlediğiniz çay daha lezzetli olacaktır.

Çiçek Sepeti birçok farklı siyah çay ve bitki çayı çeşidini uygun fiyata sizlere sunuyor! Çay çeşitlerini inceleyerek kendi damak zevkinize en uygun olanını satın alarak keyifle içebilirsiniz.