Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Elektro Gitarlar

Bir müzik aleti çalmak, zihinsel gelişime katkıda bulunduğu gibi sosyal ilişkilerin gelişmesi içinde oldukça faydalıdır. Çünkü müzik, insanları birbirine yaklaştırır ve ortak bir dil yakalamalarını sağlar. Müzik aletleri arasında en çok tercih edilen türlerin başında ise elektro gitar modelleri gelir. Estetik görüntüsü, çok yönlü ses donanımları ve farklı tarzlara hitap etmesi elektro gitarın popülerliğini artıran ana etkenlerdir. Harici bir aksesuar veya ekipmanla çalışan elektro gitar, tellere uygulanan mekanik titreşimin düzenlenerek ses çıkışı veren bir müzik aletidir. Bu bağlantıyı sağlayan kablolara jack denir ve amfiye bağlanır. Oldukça geniş bir yelpazede ve farklı markalarca üretilen elektro gitar modelleri, tasarım olarak klasik gitarlardan farklıdır. Klasik gitarlar daha zarif çizgilere sahipken elektro gitarlar daha sert ve agresif çizgilerle tasarlanır. Yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenmek veya var olan elektro gitarınızı yenilemek istiyorsanız ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilir, uygun fiyatlarla sipariş oluşturarak müziğin ritmine ayak uydurmaya hemen başlayabilirsiniz.

Elektro Gitar Modelleri ile Müziği Sonuna Kadar Hissedin

Müzik aletleri arasında tasarımı ve ses tonu ile farklı bir yerde olan elektro gitar, birçok marka tarafından üretilir. Ürün çeşitliliği arasından zevkinize uygun ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak modeli belirlerken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

  • Elektro gitarın ağaç türü, gövde yapısı, tuş profili ve sap kalınlığı ilk dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Çünkü bu tür detaylar hem ortaya çıkan sesi etkiler hem de yapmak istediğiniz müzik türüne gitarın uygun olup olmadığını ortaya çıkarır.
  • Elektro gitar modellerinde en çok tercih edilen ağaç türü akçaağaçtır. Gövdede ise kızılağaç, dişbudak ve kavak titreşimlere daha iyi tepki verirken parlak ses alma ve ağırlık bakımından en iyi seçenekleri sunar. Gitar saplarında ise tellerdeki gerilimi taşıyacak ve kuvvete dayanıklı ağaç türlerinin olmasına özen gösterilmelidir.
  • Tasarım bakımından yapmak istediğiniz müzik türüne uygun tonları seçmeniz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sert müzikler için tarzın estetiğini yansıtan ve yüksek perdelere çıkış için uygun modeller sunulurken caz ve benzeri müzik türleri için kullanılan, içi az ya da tamamen oyuk olan modeller mevcuttur.
  • Elektro gitar modelleri; Superstrat, Arch Top ve Flat Top gibi alt modellere sahiptir. Bu modellerin farklılıkları tel sayıları ve elektronik aksanındaki farklılıklardan gelir. Örneğin; katı gövdeli elektro gitarlar ses eşiğine sahip olmadığından harici ekipman olmadan yüksek ses çıkışı sağlayamaz. Fakat Arch Top gibi deliklere sahip gitar modelleri, amfiye bağlanmadan da etkileyici ve yüksek seslere çıkabilir.
  • Elektro gitar fiyatları, modellerin teknik ve estetik özelliklerine göre farklılık gösterir. Hangi elektro gitarı alacağınıza karar verirken yukarıda saydıklarımız dışında tel yüksekliği ve kulaklarına dikkat etmeniz gerekir. Klavyeden çok yüksek olan teller, nota ve akort çalarken zorluk çıkarır. Bu nedenle  klavye ve tel arasında çok mesafe olmayan modelleri tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Elektro Gitar Modelleri ve Özellikleri

Elektro gitar markaları oldukça çeşitlidir. Dünya genelinde yaygın olarak tercih edilen beş farklı elektro gitar türü bulunur. Bu modeller esp gitar, fender gitar, ibanez gitar, jackson gitar ve gibson gitardır. Bu modeller kasa tipleri açısından farklılık gösterir. Esp gitarlar çoğunlukla rock tutkunları tarafından tercih edilir. Ton aralığı geniş olduğu için sert müzik türlerine kolaylıkla uyum sağlar. Fender elektro gitar esp olanlara göre daha yumuşak bir tona sahiptir. Pop ve blues müzik türü için sıklıkla tercih edilir. İbanez elektro gitarlar hoş bir kasa yapısına sahiptir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir. Farklı müzik türleri arasında kolay geçiş yapmak bu model ile mümkün. Jackson elektro gitarlar rock ve metal müziklerde sıklıkla tercih edilen modellerdendir. Kasa tiplerinin farklı olması nedeniyle göze çarpar. Alışılmışın dışında görüntüsü nedeniyle elektro gitar tutkunları tarafından sevilir. Gibson elektro gitarlar ise Les Paul kasa tipi nedeniyle dikkat çeken bir model olarak öne çıkar. Ton yelpazesi bir hayli geniş olan bu model birçok müzik türüne kolaylıkla uyum sağlar. Elektro akustik gitarlar da sıklıkla tercih edilen modellerdendir. Bu gitar türünün özelliği yan panelde bulunan equlaizerdir. Çelik teller kullanılması gitar sesinin daha yüksek bir tondan çıkmasını sağlar.

Elektro Gitar Seçimi Nasıl Yapılır?

Elektronik gitar almadan önce özelliklerinin çok iyi araştırılması gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sap seçimi. Marka ve model her ne olursa olsun gitarınız iyi bir tutuş sağlamıyorsa istediğiniz verimi elde edemezsiniz. Gitarın sapında yer alan perde ismi verilen kısımda nota aralıklarının ayarlanmasını sağlayan metal çubuklar bulunur. Bu kısmın gitar üzerindeki konumu oldukça önemlidir. Elinizi yaralamayacak mesafede olmasına önem vermelisiniz. Diğer bir önemli husus ise tel yüksekliğidir. Gitar klavyesinden çok yüksekte olan teller elinizin çabuk yorulmasına neden olabilir. Gitarın sapında yer alan kulaklarda önem arz eder. Bu bölümün kaliteli bir işçiliğe sahip olması akort ayarını tutturmak açısından önemlidir. Tüm bu faktörlerin yanı sıra müzik zevkinize en uygun olan modeli seçmeniz gerekir. Kendinize en uygun modeli bularak elektro gitar dünyasına adım atabilir ve kendi enstrümanınıza sahip olabilirsiniz. Ucuz elektro gitar fiyatları ÇiçekSepeti’nde. Sizde kişiliğinize en uygun elektronik gitarı satın almak için hemen şimdi elektro gitar modellerini görüntüleyebilir ve alışveriş sepetinize ekleyebilirsiniz.

Elektro Gitar İle Yeni Bir Hobi Edinin

Müzik, ruhu beslediği gibi gelişim çağındaki çocuklar başta olmak üzere tüm insanlar üzerinde olumlu etkiler oluşturan bir hobidir. Günün stresini atmanıza, kafanızı dağıtmanıza ve sevdiğiniz bir şeyle meşgul olarak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Amatör olarak başladığınız müzik aleti çalma ve öğrenme tutkunuz zamanla profesyonel bir meslek olarak müzisyen olmanın kapılarını da aralayabilir.

  • Elektro gitar markaları, ürettikleri gitar modellerini belli müzik türlerine daha yatkın şekilde tasarlar. Bunun amacı gitarın o alandaki en iyi ses kalitesini vermesi ve daha özgün bir çalışma şekline olanak tanımasıdır. Bu nedenle seçtiğiniz müzik türüne göre elektro akustik gitar veya diğer modeller arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Aldığınız elektro gitara zamanla alıştıktan sonra pedal, pena ve askı gibi pek çok farklı elektro gitar ekipman ve aksesuarı arasından zevkinize ve kullanım alışkanlığınıza uygun olan ürünü tercih ederek kendi stilinizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz sesleri çıkarmak veya yaptığınız işten zevk almak daha özgün hale gelecektir.
  • Elektro gitar çalmak sadece iyi vakit geçirmenizi sağlamak dışında el becerilerinin gelişmesine, kas ve sinir koordinasyonunun ilerlemesi ve zihinsel olarak gelişmenize yardımcı olacaktır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için bir enstrüman çalmak oldukça önemlidir.
  • Yeni başlayanlar için set halinde satılan ve elektro gitarın tüm ihtiyaçlarının bir arada bulunduğu elektro gitar setleri en uygun seçim olacaktır. Bu sayede ihtiyaçlarınızı tek tek belirlemek zorunda kalmayacak ve tüm ekipmanlara bir arada sahip olacaksınız.
  • Elektro gitarın sağlıklı ses çıkışı vermesi için düzenli olarak akorunu yapmayı ve tellerini önerilen sıklıkta değiştirmeyi unutmayın. Ayrıca diğer elektronik aksanların temizliğini de düzenli şekilde yapmanız ürünlerin ses kalitesini korumasına yardımcı olacaktır. Elektro gitarı kullanmadığınız zamanlarda ise dış etkenlerden korumak için kılıf veya kutusunda muhafaza etmek en doğru seçim olacaktır.

İbanez, Jackson, Cort ve Schecter başta olmak üzere en iyi elektro gitar markaları ÇiçekSepeti’nde! Hemen ürünleri inceleyerek ihtiyacınız olan modeli sipariş edebilir, uygun fiyat ve hızlı gönderim avantajından faydalanabilirsiniz.