İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Harddisk Çeşitleri

Harddiskler, bilgisayarların çalışması için gerekli olan işletim sistemi başta olmak üzere diğer tüm programların kaydedildiği, en önemli bilgisayar bileşenleri arasında yer alır. Bilgisayar teknolojisinin ilerlemesine paralel olarak dosyaların çeşitliliği artmış ve boyutları da büyümüştür. Bunun sonucu olarak da disk kapasiteleri ve çeşitleri artmıştır. Yerleşik kullanım için sabit, veri yedekleme için taşınabilir modeller yaygın kullanılan disk modelleridir. Yedek harddiskler film, müzik, kişisel veri dosyası ve fotoğrafların güvenli bir şekilde saklanmasına uygun ürünlerdir. İhtiyaç duyduğunuz teknik özelliklere sahip, gelişmiş harddisk modellerini ÇiçekSepeti bilgisayar aksesuarları sayfasını ziyaret ederek kolayca bulabilirsiniz.

Gelişmiş Harddisk Modelleri ile İşlerinizi Kolaylaştırın

Harddiskler ihtiyaç durumuna göre dâhili ve harici olarak kullanılabilen çevre birimleridir. Dâhili harddiskler PC veya notebookların içinde sabit olarak hizmet verebilir ve işletim sistemini de barındıran disklerdir. Bilgisayar üzerinde kullanılan her türden program da genellikle sabit diskler üzerine kurulur ve buradan işletilir. HDD’ler veriyi özel plaklara yazarak saklayan donanımlardır ve yapı olarak SSD’lerden daha büyüktür. HDD’lerde devir hızı, veri okuma-yazma hızı anlamında gelir. Belirli ve standart devir hızlarında üretilen harddiskler yanında dönüş hızının otomatik olarak ayarlandığı modeller de vardır. HDD fiyatları devir hızlarına göre farklılık gösterir. Harddisklerde veri aktarımına etki eden özelliklerden birisi de bağlantı tipidir. Bu bağlantı, SATA olarak adlandırılan ve disk ile bilgisayar ana kartı arasındaki bağlantıyı sağlayan arabirimler ile yapılır. Bu arabirimlerin kullandıkları teknolojiler de verinin farklı hızlar ile aktarılmasını sağlar. Harddisklerinizi daha yüksek performansa sahip bir ürünle değiştirmek istediğinizde hızlı bağlantı arabirimine sahip en iyi harddisk modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Taşınabilir Harddiskler ile Verilerinizi Koruyun

Harici harddisk modelleri ise veri yedeklemesi için ideal çözümler sunar. Büyük şirket verileri veya kişisel verilerinizi harici harddiskler üzerinde saklayabilirsiniz. Bilgisayarlara USB ile bağlanan bu diskler, kompakt yapıları sayesinde çanta veya cepte taşınabilme özelliğine sahiptir. Verilerinizi güvenle saklamak ve taşımak istiyorsanız teknolojik yenilikler ile donatılmış ve aynı zamanda ucuz harddisk modelleri arasında seçim yapabilirsiniz. SSD harddisk olarak tanımlanan diskler daha yüksek performans sunar. Veri depolama işlemi için mekanik parçalar değil bellek yongaları kullanılan bu disk modelleri ile daha hızlı veri aktarımı yapılır. HDD disklere oranlar daha küçük olan SSD diskler, enerji tüketimi konusunda da son derece hassastır. Siz de hem sabit hem taşınabilir disk seçiminde SSD disk modellerini tercih ederek hem daha performanslı bir kullanım elde edebilir, hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Harddisk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Disk kapasitesi, ürün seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Yakın zamana kadar GB seviyelerindeki diskler büyük kabul edilirken artık Terabayt (TB) ölçeğindeki diskler ideal boyutlu diskler olarak sayılmaktadır. Yapacağınız iş ve o işin üreteceği data boyutunu göz önüne alarak uzun süre boyunca yer sıkıntısı yaşatmayacak büyüklükte modeller seçebilirsiniz. Harddisk fiyatlarının belirlenmesinde marka, kapasite, okuma veya dönüş hızı, bağlantı tipi gibi teknolojik etkenler belirleyici olur. RPM olarak ifade edilen okuma yazma hızı, önemli seçim kıstasları arasında yer alır. Harddisk seçiminiz sırasında RPM değerine dikkat ederek işinize en uygun diski rahatça bulabilirsiniz. Disk boyutu inç olarak ifade edilir ve sabit disk seçiminde önemli bir kriterdir. Disklerin bilgisayar veya notebook içinde bağlanacağı yerlerin boyutlarına göre disk seçilmesi gerekir. Belirli standartlara göre üretilen 2,5 inç diskler notebooklarda kullanım için 3.5 inç diskler ise PC’lerde kullanım için uygundur. Siz de ihtiyacınız olan harddiski ÇiçekSepeti ayrıcalıkları ve uygun SSD harddisk fiyatları ile kolayca bulabilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.