Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Kedi Kumu

Sevimli dostunuz kedinizin bakımı için ilgilenmeniz gereken bazı konular vardır. Bunların başında da kedi kumu ürünleri gelmektedir. Temizlik konusunda çok titiz bir canlı türü olduğunu bildiğimiz kedilerin evin içinde mutlaka bir kedi tuvaleti bulunur ve bu tuvaletin içeresinde kaliteli bir kedi kumu tercih etmeniz minik dostunuzun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Peki, hangi kedi kumunu almaya karar vermelisiniz, iyi bir kedi kumunun özellikleri nelerdir, kedi kumu nasıl olmalıdır? Kafanızda beliren sorular sonrasında uygun olanı seçmek oldukça zor olsa da en iyi kedi kumu markaları arasından kediniz için en uygununu belirlemeniz oldukça önemlidir.

Kedi Kumu Nedir, Ne İşe Yarar?

Oldukça temiz olan ve bu konuda hiçbir hayvanın eline su dökemeyeceği kedinizin tuvalet ihtiyacını hijyenik bir şekilde ve güvenle giderebilmesi için genellikle bentonit, sepiolite ve diatomit madenlerinden üretilen kedi ürünlerine kedi kumu denir. Kedinizin tuvalet alışkanlığını hızlıca kazanması adına en iyi kedi kumu ürününü seçmeniz gerekmektedir. Farkı kedi kumu markaları tarafından farklı özelliklerle üretilen kedi kumları temel olarak ikiye ayrılmaktadır; Doğal kedi kumları ve doğal olmayan kedi kumları.

Doğal Kedi Kumları

Doğal kedi kumları, doğal yollarla elde edilen kedi kumları için kullanılan bir tabirdir. Hiçbir fiziksel ve kimyasal işleme tabi tutulmayan bu ürünlerin içerisinde bentonit, sepiolit, aktif karbon ve diatomit maddeleri yer almaktadır. Oldukça hijyenik olan bu tür kedi kumları, kullanım kolaylığı sağlar ve kedi severlerin tercih ettiği en iyi kedi kumu markası ürünleri arasında yer alır. Şimdi bu ürünleri içeriklerine göre kısaca anlatalım:

Bentonit Kedi Kumları:Yüksek sıvı emme özelliği bulunan bu kedi kumu türü diğer kedi kumlarına göre biraz daha pahalıdır. Hızlı topaklanma ve kedi pisliğinin kokusunu yüksek oranda hapsetme özelliğinin yanında toz oranını %99 azaltmaktadır.

Diatomit Kedi Kumları: Doğada çok fazla bulunan bir maddeden elde edilen bu kedi kumu türü sıvı emme özelliği oldukça yüksek olan bir türdür. Fakat toz oranının yüksek olması ve topaklanma özelliğinin olmaması nedeniyle uzun süre değiştirilmemesi sonucunda koku yapabilir.

Sepiolit Kedi Kumu:Diatomit kedi kumları gibi topaklanan kedi kumu kategorisinde yer alan türde bir kedi kumudur. Koku ve sıvı emme özelliği olsa da bentonit kedi kumları seviyesinde bir performans gösteremez.

Aktif Karbonlu Kedi Kumu:Doğal bir tür olan aktif karbon bol miktarda gözeneğe sahip olan işlenmiş bir karbon şeklidir. Küçük parçalardan oluşmasına rağmen gözenekli yapısı sayesinde yüzey alanı oldukça geniştir. Bu nedenle topaklanma oranı oldukça iyidir ve kokunun hapsedilmesini sağlar. Kötü koku oluşumunu önlemek için tercih edilmektedir.

Silika Kedi Kumu: Kristal kum olarak bilinen ve silisyum dioksit mineralinden üretilen bir kedi kumu türüdür. Yüksek sıvı emme kapasitesi nedeniyle tercih edilen bu türün tozsuz olanlarını tercih etmek gerekir.

Organik Kedi Kumu:Çam talaşı, mısır ve buğday gibi ürünlerin basınç altında sıklaştırılması sonucu elde edilen ürünlerdir. %100 doğal olan bu ürünler, kedinizin sağlığı ve çevre için en iyi ürünler arasında bulunur. Fakat topaklaşma özelliği olmaması kullanımını zorlaştırmaktadır.

Doğal Olmayan Kedi Kumları

Doğal kedi kumları dışında tercih edilen kedi kumları türleridir. Bu kedi kumları aslında içerisinde bulunan doğal maddelere eklenen özel kimyasallar sayesinde emicilik, koku ve sıvı hapsetme özelliklerini üst seviyeye çıkarır. Bu bakımdan oldukça kullanışlı görünseler ve tercih edilseler de kedinizin sağlığı açısından bazı sorunlara yol açabilirler. İçerisinde bulunan kimyasallar nedeniyle bu tür kedi kumlarını kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmanız oldukça sağlıklı olacaktır.

Kedi Kumu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Alışkanlıklarına bağlı bir tür olan kedileri seçtiğiniz bir kedi kumuna alıştırmak bazen oldukça zor olabilir. Bu durumlarda deneme yanılma yöntemi ile uygun olan kedi kumunu bulabilirsiniz.
  • Kedinizin bakımını oldukça kolaylaştıran topaklanan kedi kumları sayesinde hem idrar hem de dışkıyı bir kürek yardımıyla hızlıca atabilirsiniz. Bu nedenle oldukça tercih edilen topaklanan kedi kumlarını sadece yetişkin kedilerde kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü topaklanan kumları oldukça meraklı olan yavru kediler yutabilirler.
  • Yavru kediler için en ideal kum kalın taneli veya doğal kumlardır. Kalın taneli, topaklanma derecesi düşük ve tozsuz kumlar yavru kediler için alınabilecek en iyi kumlardandır.
  • Tozlu ve ince taneli kumları kullanmak solunum yolu hastalıkları riski oluşturacağı gibi kedinizin tuvaleti kullanımından sonra evde gezerken beyaz pati izleri bırakmasına neden olabilir.
  • Doğal yapısı kimyasal maddeler ile değiştirilerek emme, topaklanma gibi özellikleri artırılan kedi kumları bazen kedinizin derisinde ve pati altlarında tahrişe neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kumu değiştirmeniz sağlıklı bir çözüm olacaktır.
  • Kediniz için her zaman en iyisini istediğiniz için kedi kumu seçiminde de oldukça titiz davranmanız oldukça doğaldır. Kedinizin kum kabını, günde en az iki defa temizleyerek daha fazla hijyen sağlayabilir ve kedi kumunuzu önerilen şekilde kullanarak maliyetten ve temizlikten tasarruf edebilirsiniz.
  • Kedi kumunun tüm özellikleri dışında tabii ki dikkat edilen konular kedi kumu fiyatları ve uygun kedi kumu fiyat performans özellikleridir. Burada dikkat etmeniz gereken konu niteliksiz kumların hesaplı görünmesine rağmen kullanım sırasında ve sonrasında çıkardıkları sorunlardır. Bu nedenle doğru seçilmiş kedi kumu daima en hesaplı kedi kumu olacaktır.

Minik ve sevimli dostunuzun ihtiyaçları doğrultusunda en iyi kedi kumunu seçmeniz hem onun sağlığı ve mutluluğu açısından hem de sizin içinizin rahat etmesi için oldukça önemlidir. En iyi markaların indirimli kedi kumu ürünleri ÇiçekSepeti’nde sizi bekliyor. Hemen sipariş ederek hızlı ve güvenli alışverişin keyfini çıkarabilir, kediniz için ihtiyacını olan tüm ürünlere anında ulaşabilirsiniz.