Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Kedi Maması Seçimi

Kedi dostlarınız için en iyi kedi maması seçimi yapmak oldukça zor bir süreç olabilir. Yavru kedi maması, genç kedi maması, kısır kedi maması, kedi yaş maması, ucuz kedi maması, kedi ödül maması, kuru kedi maması… Kedilerinizin her döneminde onlar için uygun olan farklı bir kedi maması tercih etmeniz gerekebilir. Kedinizin yaşı, kilosu, cinsi gibi ayırt edici özellikleri onun mama seçiminde de önemli bir rol oynar. Kedinize doğru mamayı vermek onun sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlayacağı için de oldukça önemlidir. En iyi kedi maması markaları hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

  1. Kedi maması seçimi yaparken mama paketinin içeriğine, mamanın içerdiği et proteini oranına dikkat etmelisiniz. Kediler özellikle büyüme ve gelişme dönemlerinde bolca protein ve yağa ihtiyaç duyarlar. Bu dönemlerde kedilerinizi beslemek için Royal Canin Kitten Yavru Kedi Maması, Ozzy Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.
  2. Kediniz için doğru miktarda mama aldığınıza emin olun. Bir kerede çok fazla mama almanız zamanla mamanın bozulmasına yol açabilir; kedinizin yiyeceğinden çok daha az mama almanız mamanın kısa bir süre içinde tükenmesine yol açabilir.
  3. Kediler her gün ya da her öğünde aynı mamayı yemekten sıkılabilirler. Bu yüzden kediniz için en iyi kedi maması arayışındayken farklı çeşitlerde mama alabilirsiniz. Böylece öğünden öğüne farklı mamaları kedinize vererek mamadan sıkılmasını engelleyebilirsiniz.
  4. Kediler de insanlar gibi zaman içinde besinlere karşı alerji geliştirebilirler. Bu yüzden içerikleri birbirinden farklı olan mama seçeneklerini bir arada bulundurarak kediniz herhangi bir alerji belirtisi gösterdiğinde kedinizi diğer mamalar ile besleyebilirsiniz.
  5. Kedilerin protein ihtiyacının yanı sıra onlara enerji verecek tahıllara da ihtiyaçları vardır. Kedi maması seçimi yaparken mamanın mısır, arpa ve buğday gibi tahılları da içermesine özen gösterin.
  6. Kedi maması seçimi yaparken mamanın içeriğinde vitamin ve mineraller bulunup bulunmadığını kontrol edin. B vitaminleri, C vitamini ve folik asit gibi kedinizin sağlığı için gerekli olan vitaminler ve kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum gibi minerallerin mamanın içinde bulunması gerektiğini unutmayın. Tüm bu vitamin ve mineraller kedi dostunuzun kemik, eklem ve diş sağlığı için gereklidir.
  7. Yaş mamalara göre kuru mamaları tercih etmeniz mamayı saklamanız açısından daha kolay olacaktır. Özellikle yetişkin kediler, yüksek kaliteli kedi mamaları ile de gelişim sağlayabilirler. Eğer kediniz susuz kalma eğiliminde ise ıslak mamayı daha çok tercih edebilirsiniz.
  8. Kedinizin hangi mamayı daha çok sevdiğine karar verebilmek için farklı ıslak ve kuru kedi mamalarıyla denemeler yaparak kediniz için en uygun kedi mamasına ulaşabilirsiniz.
  9. Daha az hareketli kediler için daha düşük kalorili kedi mamalarını tercih edebilirsiniz. Böylece az hareket eden kedi dostlarınız aşırı kilo almadan gerekli vitamin ve minerali almış olurlar. Eğer kediniz oldukça aktifse düşük kalorili bir mama bulmanıza gerek olmayabilir. Yetişkin kedinizin kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa mutlaka bir veterinere danışıp uygun mama seçimini yapmalısınız.
  10. Kedinizin yaşı 10’un üzerinde ise onun sağlığı ve sindirimi için düşük yağlı kedi maması tercih edebilirsiniz. Kedilerin tükettiği mamalar bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine de yardımcı olduğu için yaşı artan kedilerin mamalarında yeterli vitamin, mineral ve protein olmasına dikkat etmelisiniz.

Kedi dostlarınız için en iyi kedi maması ve uygun kedi maması arayışında iseniz ÇiçekSepeti’ndeki farklı mama çeşitlerinden dilediğinizi gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. Uygun kedi maması fiyatları ve indirimli kedi maması seçenekleri ile kedileriniz için ihtiyacınız olan her şeye online olarak ÇiçekSepeti’nden ulaşabilirsiniz!